Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Roubování okurek: Jak postupovat

13. duben 2013 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Při pěstování okurek se zahrádkáři potýkají s problémem, kdy rostliny a plody napadají škůdci. Výtěžnost pak není tak vysoká. Abychom zabránili výskytu škůdců a chorob na okurkách, je vhodné provést jejich roubování. Chemické přípravky, které lze rovněž použít, totiž obvykle nejsou tak účinné.

Reklama

K roubování použijte tykev

Roubování je tradičním způsobem, který se v zahradnictví využívá již odnepaměti. K roubování okurek se využívá především tykev fíkolistá, latinsky Cucurbita ficifolia. Díky tomuto spojení rostliny mnohem lépe a rychleji rostou a snášejí i nedostatek vody. Díky naroubování tak dosáhneme toho, že okurky budou šťavnatější, větší a hlavně zdravější.

Příprava na roubování

Návod na roubování okurek je poměrně jednoduchý. Nejprve je potřeba provést výsev tykve, a to zhruba o jeden týden dříve nežli výsev okurek. K roubování si připravte proužky alobalu o šířce cca jednoho centimetru. Dále budete potřebovat také žiletku, špejli a fólii, kterou naroubované rostliny zakryjete.

Průběh roubování okurek

Postup roubování je následující. Ostrou žiletkou provedete řez na okurce i tykvi fíkolisté. Tento řez by měl být přibližně půlcentimetrový. Okurku do podnože opatrně zasuňte odshora dolů. Mějte přitom na paměti, že řezy nesmí zaschnout, dokud nebude provedeno jejich zacelení.

V momentě, kdy máte obě rostlinky spojené, stačí je jednoduše ovinout připravenými proužky alobalu. Následně naroubovanou okurku zasaďte do kelímku. Aby rostlinka měla dostatečnou oporu, připevněte ji ke špejli, již zapíchnete do zeminy v kelímku. V poslední fázi pak celý kelímek opatrně přikryjte fólií a zalijte vodou.

Roubování okurek se dnes dá provádět nejen s pomocí tykve fíkolisté, ale také i dalších vyšlechtěných rostlin. Výhodou použití tykve je to, že semínka této rostlinky jsou levná.

Pokud s roubováním nemáte dostatek zkušeností, je vhodné si řezy vyzkoušet nejprve na několika rostlinkách tykve, abyste zbytečně nepoškodili rostlinky okurky.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

rančák

pondělí, 10. červen 2019
11:04

kdy mohu roubovat okurky?mohu jako druhou sklizeň začít teď v červnu?


Napsal: rančák [Odpovědět]


Čtěte také...

Pár tipů pro zavařování okurek

Pár tipů pro zavařování okurek

Právě v těchto týdnech nastává doba, kdy je ideální zavařovat okurky. Kdo by neměl rád zavařované okurky k jídlu ( nebo také po probdělé noci). Pokud máme vlastní zahrádku s okurkami, stačí okurky sklidit a zavařit, máte pak na celý rok vystaráno. V tomto článku Vám přineseme pár tipů, které mohou p…

Přesazování pokojových rostlin: Jak postupovat?

Přesazování pokojových rostlin: Jak postupovat?

Podzim a jaro jsou dvě období vhodná pro přesazování pokojových rostlin. Ne vždy je nutné ale rostliny přesazovat. Rostliny může bez nutnosti přesazení udržovat svěží určitý přípravek.


Jak postupovat při malování bytu

Jak postupovat při malování bytu

Chystáte se malovat byt a nevíte si rady, jaký zvolit správný postup? Malování pokojů zvládne každý, jen je třeba se řádně připravit a prostudovat si následující kroky.

Jak postupovat při koupi bydlení

Jak postupovat při koupi bydlení

Pořízení nového bydlení je jedním z nejvíce zásadních kroků, které během svého života většina z nás udělá. Nový domov je jakýmsi přelomem. Počítáte samozřejmě s tím, že v něm budete žít po celý život, minimálně pak po dlouhá léta. Z tohoto důvodu je


Zahrada a dům po povodni: Jak odstranit následky po velké vodě

Zahrada a dům po povodni: Jak odstranit následky po velké vodě

V těchto dnech se řada lidí potýká s následky po povodni. Velká voda, která se vylila z řek, tradičně nadělala velkou neplechu v mnoha domácnostech. Pakliže jste i vy byli zasaženi povodní, je třeba na domě a na zahradě rychle vykonat úklidové práce tak, aby se zde nemnožili plísně a nedošlo také k …

Vytvářejme nové prostory pomocí dělících stěn a příček

Vytvářejme nové prostory pomocí dělících stěn a příček

Podzim je tu, a tak se víkendové kutilské činnosti ubírají ze zahrad a exteriérů dovnitř do tepla našich domů a bytů. Právě teď je tedy ten pravý čas budovat a renovovat. Použitím systémů suché výstavby lze snadno a rychle také u vás doma zhotovit vysněný interiér. Pokud máte nevyužitý prostor, kter…