Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zahrada a dům po povodni: Jak odstranit následky po velké vodě

6. červen 2013 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 1

V těchto dnech se řada lidí potýká s následky po povodni. Velká voda, která se vylila z řek, tradičně nadělala velkou neplechu v mnoha domácnostech. Pakliže jste i vy byli zasaženi povodní, je třeba na domě a na zahradě rychle vykonat úklidové práce tak, aby se zde nemnožili plísně a nedošlo také k trvalému znečištění půdy. Jak tedy postupovat, abychom neudělali ještě větší škody?

Reklama

Úprava půdy na zahradě

Zahrada po povodni může být kontaminována. Mohly se do ní naplavením dostat různé chemické látky z okolního prostředí, ale také například uhynulá zvířata apod.

V tomto ohledu je dobré si zjistit na místních úřadech, které mají na starosti životní prostředí, zda právě půda na vašem pozemku nemůže být kontaminována nějakou nebezpečnou chemickou látkou, která mohla uniknout z okolích chemiček či průmyslových podniků.

V případě, že je pozemek kontaminován, je doporučeno jej zaorat. To samé platí tehdy, vznikl-li na pozemku velký nános bahna. Ve chvíli, kdy bahna přeci jen není tolik, stačí jej nechat dobře vyschnout a následně hráběmi rozhrnout a smísit s původní půdou.

Čtěte také

Dům po povodni: První kroky - hladina vody již pomalu opadá a evakuovaní se budou moci vrátit do svých domovů. Jak postupovat bezprostředně poté, co vám velká voda vytopila dům?

Zarytím bahna do země docílíme toho, že se půda provzdušní. U menšího množství bahna není ani potřeba nově zasít trávu, tak jím proroste. Nový výsev ale bude nutný, pokud je bahno na zahradě v opravdu značném množství, více jak několik centimetrů nad zemí.

Co se spotřebiči, které jsou znečištěné a mokré

Voda, která se valila v minulých dnech přes některá území v Čechách, se samozřejmě mnohde dostala také přímo do objektů. Zde mohla napáchat škody na spotřebičích.

Pakliže máte doma elektrická zařízení, které se ocitli pod vodou vlivem povodně, před jejich opětovným použitím je třeba jejich důkladné očištění od všech nečistot, a to pod čistou vodou. Je logické, že tato zařízení nesmějí být pod proudem.

Následně je zapotřebí vše vysušit, ovšem ne příliš rychle, jinak by mohlo dojít k jejich poškození, při rychlém vysoušení trpí hlavně izolace.

V případě domácích spotřebičů je vhodné si na pomoc pozvat revizního technika, který pomocí speciálních měřičů zjistí, zda je spotřebič i nadále použitelný, nebo jej bude nutné vyhodit. Je to důležité hlavně u elektrických spotřebičů. V případě, že by v nich byla poškozená izolace, nebo se zde objevila jiná závada, hrozí úraz elektrickým proudem.

Podobná pravidla jako v případě elektrických spotřebičů platí také pro plynová zařízení a spotřebiče.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Závravolavá Renata

úterý, 24. leden 2023
17:06

My jsme tedy následky po velké vodě museli odstraňovat před lety když se nám zatopily kompletně Holešovice. Tehdy jsme tam měli jednu velkou skladovací zásobu pod vodou. Namočily se nám ale převážně plastové výrobky jako třeba neviditelné obrubníky, takže nebyl problém je vysušit.


Napsal: Závravolavá Renata [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak odstranit fleky a skvrny v domácnosti

Jak odstranit fleky a skvrny v domácnosti

Skvrnu je jednoduché udělat, ale podstatně těžší odstranit. Trh je sice přesycen nejrůznějšími čisticími prostředky, ale někdy ani ty sebelepší nezaberou na určité skvrny. A co takhle zkusit zdánlivě obyčejné suroviny, které najdete v každé domácnosti? Možná vás svým účinkem mile překvapí.

Parní čistič dokáže odstranit i velmi odolnou špínu

Parní čistič dokáže odstranit i velmi odolnou špínu

Obsluha tohoto velkého pomocníka je vcelku snadná. Díky horké páře dokáže odstranit i špínu, kterou mopem a vodou se saponátem těžko zvládnete. Uvolní i z vláken koberce zažranou špínu.


Japonská zahrada: Postup, jak ji založit

Japonská zahrada: Postup, jak ji založit

VIDEO! V dnešní uspěchané době často jen těžko hledáme chvilku, kdy bychom v klidu seděli a meditovali. A většinou nám tomu chybí i vhodné místo, kde bychom nebyli ničím rušeni. Pokud si doma zařídíte japonskou zahradu, nejenže dáte vaší zahradě nebo terase nový vzhled, ale vytvoříte si i místo, kte…

Japonská zahrada: Co v ní nesmí chybět?

Japonská zahrada: Co v ní nesmí chybět?

VIDEO! Máte vlastní zahrádku nebo třeba jen terasu? Nechcete na ní pěstovat zeleninu, ale upravit si ji k relaxaci? Zároveň si přejete, abyste s ní měli co nejméně práce? Založte si japonskou zahradu. Co v ní nesmí chybět?


Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Ke zpevnění svahu na zahradě si můžeme vypomoci umístěním gabionových konstrukcí. Gabionové konstrukce jsou samonosné drátěné koše, které jsou vyplněny kamením. Jejich umístěním dosáhneme větší stability svahu, gabiony také staticky spolupůsobí s terénem.

Aktuální trendy v zahradě

Aktuální trendy v zahradě

Zahrada už dávno není jen místem, které by vám sloužilo k pěstování okrasných i užitkových rostlin, zeleniny a ovoce. Pakliže disponujete dostatečně prostornou zahradou, můžete z ní vytvořit oázu klidu, kde si budete moci odpočinout vždy, když se budete cítit unaveni. Zahrada také dobře poslouží ve …