Zahrada a dům po povodni: Jak odstranit následky po velké vodě
6. červen 2013 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 1V těchto dnech se řada lidí potýká s následky po povodni. Velká voda, která se vylila z řek, tradičně nadělala velkou neplechu v mnoha domácnostech. Pakliže jste i vy byli zasaženi povodní, je třeba na domě a na zahradě rychle vykonat úklidové práce tak, aby se zde nemnožili plísně a nedošlo také k trvalému znečištění půdy. Jak tedy postupovat, abychom neudělali ještě větší škody?
ReklamaÚprava půdy na zahradě
Zahrada po povodni může být kontaminována. Mohly se do ní naplavením dostat různé chemické látky z okolního prostředí, ale také například uhynulá zvířata apod.
V tomto ohledu je dobré si zjistit na místních úřadech, které mají na starosti životní prostředí, zda právě půda na vašem pozemku nemůže být kontaminována nějakou nebezpečnou chemickou látkou, která mohla uniknout z okolích chemiček či průmyslových podniků.
V případě, že je pozemek kontaminován, je doporučeno jej zaorat. To samé platí tehdy, vznikl-li na pozemku velký nános bahna. Ve chvíli, kdy bahna přeci jen není tolik, stačí jej nechat dobře vyschnout a následně hráběmi rozhrnout a smísit s původní půdou.
Čtěte také
Dům po povodni: První kroky - hladina vody již pomalu opadá a evakuovaní se budou moci vrátit do svých domovů. Jak postupovat bezprostředně poté, co vám velká voda vytopila dům?
Zarytím bahna do země docílíme toho, že se půda provzdušní. U menšího množství bahna není ani potřeba nově zasít trávu, tak jím proroste. Nový výsev ale bude nutný, pokud je bahno na zahradě v opravdu značném množství, více jak několik centimetrů nad zemí.
Co se spotřebiči, které jsou znečištěné a mokré
Voda, která se valila v minulých dnech přes některá území v Čechách, se samozřejmě mnohde dostala také přímo do objektů. Zde mohla napáchat škody na spotřebičích.
Pakliže máte doma elektrická zařízení, které se ocitli pod vodou vlivem povodně, před jejich opětovným použitím je třeba jejich důkladné očištění od všech nečistot, a to pod čistou vodou. Je logické, že tato zařízení nesmějí být pod proudem.
Následně je zapotřebí vše vysušit, ovšem ne příliš rychle, jinak by mohlo dojít k jejich poškození, při rychlém vysoušení trpí hlavně izolace.
V případě domácích spotřebičů je vhodné si na pomoc pozvat revizního technika, který pomocí speciálních měřičů zjistí, zda je spotřebič i nadále použitelný, nebo jej bude nutné vyhodit. Je to důležité hlavně u elektrických spotřebičů. V případě, že by v nich byla poškozená izolace, nebo se zde objevila jiná závada, hrozí úraz elektrickým proudem.
Podobná pravidla jako v případě elektrických spotřebičů platí také pro plynová zařízení a spotřebiče.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Závravolavá Renata
úterý, 24. leden 202317:06
My jsme tedy následky po velké vodě museli odstraňovat před lety když se nám zatopily kompletně Holešovice. Tehdy jsme tam měli jednu velkou skladovací zásobu pod vodou. Namočily se nám ale převážně plastové výrobky jako třeba neviditelné obrubníky, takže nebyl problém je vysušit.
Napsal: Závravolavá Renata [Odpovědět]