Pořizujeme si zahradní gril
15. srpen 2010 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článekK příjemnému chvilkám stráveným u domu na zahradě nepochybně patří i posezení u zahradního krbu. Máme-li vhodně umístěný krb, u kterého si můžeme sednout například na terasu či pergolu, a k tomu si dopřejeme lahvičku lahodného vína, není prakticky nic, co by nám večer mohlo znechutit.
ReklamaPakliže se rozhodujeme, jaký typ krbu zvolíme, případně kam jej umístíme, může nám pomoci několik základních rad a pravidel, která je nutno při stavbě a pořizování zahradního krbu brát v potaz.
Druhy zahradních krbů
Prefabrikované krby
Existují v podstatě dva základní druhy zahradních krbů. První možností je pořídit si tzv. prefabrikovaný krb, sériově vyráběný zahradní krb, který sice pro mnohé nesplňuje požadavek dostatečné vkusnosti a vzhledu, ale má mnohé výhody oproti krbům, které se rozhodneme si postavit svépomocí. U prefabrikovaného krbu totiž má majitel velkou jistotu, že provedení a montáž budou kvalitní a tudíž krb bude správně fungovat. Navíc je jeho montáž poměrně jednoduchá a rovněž i rychlá.
Materiál, z něhož se prefabrikované krby vyrábějí, může být kombinací betonu a kovu. Výrobci též produkují krby, které jsou celokovové nebo jen betonové.
Jak již bylo řečeno, prefabrikovaný krb asi zcela neuchvátí ty z nás, kteří chtějí mít vše dokonale esteticky vyvážené, ale pragmatici jistě prefabrikáty nepohrdnou. Zvláště ve chvíli, kdy budou sedět u ohně a užívat si onu zmíněnou pohodičku.
Při pořízení sériových krbů je nicméně obzvláště důležité dbát na to, abychom topili materiálem, který je doporučen výrobcem. Použití nevhodného topiva totiž může mít za následek poškození krbu a jeho případná reklamace by byla s největší pravděpodobností smetena ze stolu. Obvykle výrobci doporučují topit dřevěným uhlím, dřevem či dřevěnými briketami.
Zděné krby
Zděné krby jsou v první řadě mnohem útulnější a přirozenější nežli krby vyrobené z kovu či betonu. I zde je však většinou potřeba použít betonu, zejména ke zpevnění obvodu a topeniště.
Stavbu zděného krbu je možné přenechat na odborné firmě, která se za celé dílo posléze zaručí, nicméně šikulové by měli být schopni si jej postavit i zcela sami. Je přitom nejdůležitější dávat pozor na to, aby byl správně postaven komín, který bude odvádět zplodiny. Komín by měl být vysoký alespoň 2 metry, předpokladem je také dostatečná světlost. Zakončen by měl být stříškou, která zabrání protékání vody dovnitř komína.
Při stavbě zděného komína si rovněž dejte pozor na to, aby použité cihly byly kvalitní a časem nepopraskaly.
Mnohdy se při stavbě zděného krbu využívá nejen cihel a malty, ale k dotvoření přirozenosti a sepjetí s přírodou se využívá jako pomocného stavebního prvku kamene.
Čím topit v krbech
V krbech se dá topit lecčíms, nicméně podobně jako u grilů i zde má méně kvalitní topivo za následek horší hoření a tím pádem i menší efekt.
Za obecně nejvhodnější topivo se považuje dřevo, v obchodech pak doporučujeme nakupovat namísto mnohdy nekvalitních briket spíše dřevěné uhlí, které obsahuje mnohem méně prachových částic a drtě, jež snižuje hoření.
Menším obsahem nežádoucích prachových částic je dřevěné uhlí zároveň mnohem přívětivější k našemu zdraví. To ocení zejména ti z nás, kteří se rozhodnou si postavit vlastní zahradní krb a postaví jej nekvalitně, takže pak veškerý kouř půjde nikoliv do komína, nýbrž do prostoru, ve kterém si chceme v klidu posedět. V takovémto případě Vám však ani sebelepší topivo nepomůže a je třeba si nechat poradit od odborníků na krby.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!