Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pořizujeme si zahradní gril

15. srpen 2010 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

K příjemnému chvilkám stráveným u domu na zahradě nepochybně patří i posezení u zahradního krbu. Máme-li vhodně umístěný krb, u kterého si můžeme sednout například na terasu či pergolu, a k tomu si dopřejeme lahvičku lahodného vína, není prakticky nic, co by nám večer mohlo znechutit.

Reklama

Pakliže se rozhodujeme, jaký typ krbu zvolíme, případně kam jej umístíme, může nám pomoci několik základních rad a pravidel, která je nutno při stavbě a pořizování zahradního krbu brát v potaz.

Druhy zahradních krbů

Prefabrikované krby

Existují v podstatě dva základní druhy zahradních krbů. První možností je pořídit si tzv. prefabrikovaný krb, sériově vyráběný zahradní krb, který sice pro mnohé nesplňuje požadavek dostatečné vkusnosti a vzhledu, ale má mnohé výhody oproti krbům, které se rozhodneme si postavit svépomocí. U prefabrikovaného krbu totiž má majitel velkou jistotu, že provedení a montáž budou kvalitní a tudíž krb bude správně fungovat. Navíc je jeho montáž poměrně jednoduchá a rovněž i rychlá.

Materiál, z něhož se prefabrikované krby vyrábějí, může být kombinací betonu a kovu. Výrobci též produkují krby, které jsou celokovové nebo jen betonové.

Jak již bylo řečeno, prefabrikovaný krb asi zcela neuchvátí ty z nás, kteří chtějí mít vše dokonale esteticky vyvážené, ale pragmatici jistě prefabrikáty nepohrdnou. Zvláště ve chvíli, kdy budou sedět u ohně a užívat si onu zmíněnou pohodičku.

Při pořízení sériových krbů je nicméně obzvláště důležité dbát na to, abychom topili materiálem, který je doporučen výrobcem. Použití nevhodného topiva totiž může mít za následek poškození krbu a jeho případná reklamace by byla s největší pravděpodobností smetena ze stolu. Obvykle výrobci doporučují topit dřevěným uhlím, dřevem či dřevěnými briketami.

Zděné krby

Zděné krby jsou v první řadě mnohem útulnější a přirozenější nežli krby vyrobené z kovu či betonu. I zde je však většinou potřeba použít betonu, zejména ke zpevnění obvodu a topeniště.

Stavbu zděného krbu je možné přenechat na odborné firmě, která se za celé dílo posléze zaručí, nicméně šikulové by měli být schopni si jej postavit i zcela sami. Je přitom nejdůležitější dávat pozor na to, aby byl správně postaven komín, který bude odvádět zplodiny. Komín by měl být vysoký alespoň 2 metry, předpokladem je také dostatečná světlost. Zakončen by měl být stříškou, která zabrání protékání vody dovnitř komína.

Při stavbě zděného komína si rovněž dejte pozor na to, aby použité cihly byly kvalitní a časem nepopraskaly.

Mnohdy se při stavbě zděného krbu využívá nejen cihel a malty, ale k dotvoření přirozenosti a sepjetí s přírodou se využívá jako pomocného stavebního prvku kamene.

Čím topit v krbech

V krbech se dá topit lecčíms, nicméně podobně jako u grilů i zde má méně kvalitní topivo za následek horší hoření a tím pádem i menší efekt.

Za obecně nejvhodnější topivo se považuje dřevo, v obchodech pak doporučujeme nakupovat namísto mnohdy nekvalitních briket spíše dřevěné uhlí, které obsahuje mnohem méně prachových částic a drtě, jež snižuje hoření.

Menším obsahem nežádoucích prachových částic je dřevěné uhlí zároveň mnohem přívětivější k našemu zdraví. To ocení zejména ti z nás, kteří se rozhodnou si postavit vlastní zahradní krb a postaví jej nekvalitně, takže pak veškerý kouř půjde nikoliv do komína, nýbrž do prostoru, ve kterém si chceme v klidu posedět. V takovémto případě Vám však ani sebelepší topivo nepomůže a je třeba si nechat poradit od odborníků na krby.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zahradní gril: 5 tipů pro zdravé grilování

Zahradní gril: 5 tipů pro zdravé grilování

Grilování patří v létě mezi oblíbené způsoby přípravy pokrmů. Zároveň jde i o poměrně snadný styl vaření, který zvládne prakticky každý. Je ale důležité dodržovat určité zásady, abyste grilováním připravili zdravá a chutná jídla.

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.


Zahradní grily Smoky Fun dokážou grilovat i udit najednou

Zahradní grily Smoky Fun dokážou grilovat i udit najednou

Ačkoli je léto ještě daleko, mnozí z vás se jistě už nemohou dočkat příjemných teplých večerů strávených s přáteli a rodinou na zahradě a zpříjemněný dobře ugrilovaným prasátkem. Pokud si pořídíte zahradní gril Smoky Fun, můžete si masíčko nejen ugrilovat, ale i vyudit.

Zahradní udírna

Zahradní udírna

Pro letní posezení na zahradě je dobré mít k dispozici také zahradní gril, na němž si můžeme kdykoliv udělat různé pochoutky. Pokud se přikloníme k variantě, kdy si postavíme zděný zahradní gril a vynecháme tak mobilní grily, můžeme si je vylepšit také tím, že k nim přiděláme i udírnu. Zahradní udír…


Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Novým trendem zahradní architektury se stávají zahradní a koupací jezírka, bez kterých se žádná z moderních zahrad neobejde. Ptáte se, co je na nich tak výjimečného a jak na ně?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!