Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Kustovnice čínská neboli goji

13. duben 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Kustovnice čínská se řadí mezi klenoty tradiční čínské medicíny. Že jste o ní ještě neslyšeli? Velká škoda! Jedná se o omlazující ovoce plné vitamínu a antioxidantů, které už si své místo vydobylo i na českém trhu.

Reklama

Stejně jako rakytník, či americké brusinky, se o kustovnici čínskou začínají zajímat i čeští spotřebitelé. Co je na této rostlince zajímavého?

Kustovnice čínská, známá také jako goji (godži) se používá již po celá staletí v Číně jako omlazující ovoce. Roste na středně velkých keřích v úrodném himálajském podhůří. A proč omlazující? V oblastech, kde jsou goji pravidelnou součástí jídelníčku, nalezneme obyvatelstvo s nejdelším průměrným věkem na zemi.

Goji: Ovoce plné vitamínů

Tradiční čínská medicína již po staletí považuje goji za léčivé ovoce, jež podporuje dlouhověkost, vitalitu a sexuální potenci bez známek jakýkoliv negativních vedlejších účinků. Čím to je?

Kustovnice čínská obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, např. vitamín C, B1, B2 a E, aktivní polysacharidy, řadu důležitých stopových prvků (selen, železo, zinek, vápník, atd.) a důležité aminokyseliny včetně esenciálních aminokyselin.

Díky tomu, že goji obsahuje neuvěřitelných 18 druhů aminokyselin, včetně osmi esenciálních, 21 stopových prvků, patří z nutričního hlediska jedním z nejbohatších zdrojů karotenoidů ze všech známých plodů na zemi. Uvádí se, že goji je jedinečnou, živinami nabitou „superpotravinou“.

Goji: Vliv na lidské zdraví

Díky výše uvedeným zdraví prospěšným látkám má goji velmi blahý vliv na zdraví organismu. Pomáhá při boji se zvýšenou hladinou cholesterolu, má vliv na snižování krevního tlaku a zlepšuje krvetvorbu.

Kustovnice pomáhá při problémech s prostatou. Dokonce může omezit rozšiřování lupenky a dalších kožních onemocnění. Příznivě harmonizuje činnost ledvin a jater. Díky tomu, že zvlhčuje plíce, pomáhá astmatikům a alergikům. Posiluje také zrak.

Goji obsahuje výjimečně silné antioxidanty, díky kterým pomáhá zabraňovat poškození buněk a stárnutí organismu. Výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu. No řekněte sami, nejedná se o úžasnou rostlinku?

Goji: Jak chutná?

Vzhledem se kustovnice nápadně podobá šípku, sušená pak vypadá jako větší červené borůvky. Chuťově je kustovnice čínská podobná sušeným brusinkám, jablkům a šípkům. Její chuť je příjemně sladkokyselá.

Vzhledem k tomu, že goji nejsou nijak upravované, ani sířené, mohou se konzumovat přímo. Ideální jsou jako zdravá svačinka, přidávají se např. do jogurtů či cereálních směsí. Z goji se dá také vyluhovat čaj.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak pěstovat cibuli?

Jak pěstovat cibuli?

Komu by se nepřejedla čínská a španělská cibule, na kterou běžně narazíme v supermarketech. Není dobrá, není šťavnatá a dozlatova ji neosmažíte. Přemýšleli jste nad tím, že byste si vypěstovali cibuli vlastní? Je nejvyšší čas ji zasadit!

Čištění zahradního bazénu: Jak na to?

Čištění zahradního bazénu: Jak na to?

Pořídili jste si na zahradu bazén, protože se neradi mačkáte na veřejných koupalištích vedle ostatních lidí? Představovali jste si, že teď už se budete jen bezstarostně koupat a opalovat? Zahradní bazén je sice skvělý prostředek pro letní zábavu a relaxaci, ale vyžaduje také pravidelnou péči a údržb…


Schodišťové sedačky pro imobilní lidi: Na rovná i točitá schodiště

Schodišťové sedačky pro imobilní lidi: Na rovná i točitá schodiště

Máte problém vyjít schody ve vašem domě? Neomezujte se. Pořiďte si schodišťovou sedačku a nechte se pohodlně „dovést“ až nahoru.

Třpytivá kuchyň bez vodního kamene: elektronický odstraňovač vodního kamene

Třpytivá kuchyň bez vodního kamene: elektronický odstraňovač vodního kamene

Vodní kámen je nepříjemným průvodním jevem, s nímž se v domácnosti běžně setkáváme. Tvoří se ve všech spotřebičích, v nichž se používá voda. Jeho přítomnost má negativní účinky na funkčnost spotřebičů a také na jejich životnost. Vodní kámen lze odstraňovat různými způsoby. Neustále využívání různých…


Vyberte si vanu, která vyhoví vašich představám

Vyberte si vanu, která vyhoví vašich představám

Vana je tím, co dominuje koupelně. Nejenže poskytuje prostor pro hygienu, ale je i místem relaxace po náročném pracovním dni. Na trhu je v současné době nepřeberné množství různých typů van, které se liší svým tvarem, barvou, funkcemi a dalšími parametry.

Předokenní rolety jsou důležitou součástí domu

Předokenní rolety jsou důležitou součástí domu

Předokenní rolety zkrášlují tvář domu, jejich další funkcí je ochrana před rozmary počasí a dalšími rušivými vlivy zvenčí.