Čištění zahradního bazénu: Jak na to?
6. červenec 2010 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1Pořídili jste si na zahradu bazén, protože se neradi mačkáte na veřejných koupalištích vedle ostatních lidí? Představovali jste si, že teď už se budete jen bezstarostně koupat a opalovat? Zahradní bazén je sice skvělý prostředek pro letní zábavu a relaxaci, ale vyžaduje také pravidelnou péči a údržbu, která prodlouží jeho životnost a vám zaručí pohodové koupání.
ReklamaJak udržet vodu v bazénu čistou?
Určitě se nechcete koupat ve znečištěné vodě, to už můžete rovnou hupnout do nejbližšího rybníku. Existují čtyři hlavní kroky, které udrží vodu v bazénu čistou:
1.Mechanická filtrace neboli odstraňování nečistot z vody (např. pískové filtry nebo kartušové filtry).
- Čištění dna a stěn bazénu pomocí podvodních vysavačů.
- Chemické čištění neboli desinfekce vody, která zabraňuje vzniku plísní, řas a virů.
- Ochrana bazénu před nečistotami (listím, hmyzem apod.) pomocí zastřešení bazénu.
Mechanické čištění bazénu
Zbavit vodu nečistoty (jako je napadané listí nebo hmyz) pomohou bazénové filtrace. Mechanické čištění bazénu snižuje potřebu chemických čistících přípravků, jimž se ale také nevyhnete. Na trhu je k dostání několik typů bazénových filtrací. Nejznámější jsou filtrace pískové, kartušové, pěnové a filtry s textilními vaky. Cena bazénových filtrací se pohybuje přibližně od 500 do 5 000 korun.
Kromě filtrací se vyplatí pořídit si také bazénovou síťku na občasné „lovení“ nečistot. Jejich cena se pohybuje kolem 200–500 korun. S trochou šikovnosti si ji však můžete vyrobit i doma. Stačí, když si seženete vhodnou obruč, na níž navlečete a připevníte horní část dámských silonových punčoch.
Mimo to dbejte i na základní pravidlo, že než do bazénu skočíte, očistíte si nohy od trávy, písku nebo hlíny.
Chemické čištění bazénu
Pokud chcete mít vodu v bazénu průzračně čistou, bez bakterií a virů, neobejdete se bez chemických čistících přípravků. Krom základních čističů seženete v obchodech také čističe okrajů bazénu nebo jeho stěn. Zakoupit se dají také specializované přípravky proti řasám nebo zákalu. Jejich cena se pohybuje mezi 150–300 korunami za litr, resp. kilogram přípravku.
K dostání jsou přípravky, které neobsahují chlor (vyhnete se tak charakteristickému zápachu). Jejich hlavní nevýhodou je ovšem cena - jsou asi o třetinu dražší než přípravky s obsahem chloru.
Hlídejte pH vody
Hodnota vody v bazénu by se měla pohybovat mezi 7,2 až 7,6. Při nižším pH budou rychleji blednout plasty, při vyšším pH bude zase voda zakalená. Hodnotu pH jednoduše změříte pomocí pH testeru. Pokud bude hodnota pH nižší než 7,2, použijte pH regulátor s označením pH plus. Dosahuje-li hodnota pH méně než 7,6, zvolte přípravek s označením pH mínus.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
labuznik1
pátek, 22. únor 201921:02
Já jsem si k čištění našeho bazénu pořídil na http://www.albixon.cz/bazenove-prislusenstvi/bazenove-vysavace/ kvalitní vysavač, který si dovede poradit s jakoukoliv nečistotou co se do něj dostane. Od té doby jej máme vždy krásně čistý a to jej vysávám tak jednou do týdne.
Napsal: labuznik1 [Odpovědět]