Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Kompostování s dřevěnými kompostéry

22. říjen 2010 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Co s nepotřebnými kuchyňskými a zahradními zbytky? Pokud máte na zahradě trochu místa, založte si kompost, kde zužitkujete až třetinu všech odpadů, které jinak vyhodíte do popelnice a zbytečně zaplatíte za jejich odvoz. Díky kompostování navíc získáte výborné hnojivo pro pěstování zeleniny, pokojových rostlin i okrasných květin a nemusíte tak nakupovat rašelinu v zahradnictví.

Reklama

Ekologický přínos kompostování

Díky recyklaci organické hmoty a živin do půdy má kompostování, technologie s velmi dlouhou historií, nesporný ekologický účinek. Na kompostu totiž efektivně zužitkujete tzv. bioodpad, který by jinak hnil na skládce a vytvářel metan, skleníkový plyn s až 27 x vyšším dopadem na globální oteplování než má oxid uhličitý.

Při hnití bioodpadů na skládce se navíc uvolňují kyselé výluhy obsahující látky, jež mohou negativně ovlivnit kvalitu spodních i povrchových vod. Naopak kompostování má pozitivní vliv na hygienizaci odpadů, neboť ve zrajícím kompostu v tepelně izolovaném kompostéru vznikají tzv. metabiotické produkty, a za jejich pomoci dochází k úhynu různých patogenních organismů.

Kompost: Co lze zužitkovat a co ne

Do kompostu můžete házet zbytky z kuchyně (zbytky ovoce a zeleniny či běžný kuchyňský odpad rostlinného původu – i zkažený, vyluhované čajové pytlíky, kávovou sedlinu, dobře rozdrcené vaječné skořápky aj.) či odpad ze zahrady (posekanou trávu, zelené části rostlin, spadané listí nebo osekané a nadrcené větve), dále třeba použité papírové ručníky a kapesníky či popel ze dřeva a piliny.

V žádném případě však do kompostu nepatří sklo, kovy, plasty, textilie, obsah sáčku z vysavačů, popel z briket a uhlí, křídový nebo voskovaný papír, lakované nebo natírané dřevo či dřevo s přídavkem pojiv, maso, drůbež a mléčné výrobky, oleje, baterie, hořlavé materiály, zbytky barev a laků, léky a pleny, plísní napadené zahradní a domácí rostliny či odolné plevely. Všechny tyto látky by se mohly dostat do potravinového řetězce, což je zdraví nebezpečné.

Dřevěné kompostéry jsou praktické a ekologické

Pro kompostování je ideální použít dřevěný kompostér , který velmi dobře plní svou funkci (díky otvorům dochází k provzdušňování kompostu, což je potřebné pro působení mikroorganismů) a navíc je ekologicky nezávadný (dřevo se snadno rozloží). Zpracování odpadů v kompostérech je výhodné v tom, že výrazně urychlí proces kompostování (až o polovinu doby ve srovnání s kompostováním v hromadách), uspoří místo na zahradě a nahradí nevzhlednou hromadu, reguluje teplotu, vlhkost a přístup vzduchu a světla, čímž odstraňuje případný nepříjemný zápach.

Dřevěný kompostér se vyrábí z prken, kulatiny nebo půlkulatiny. Nemá dno, aby měl kompost kontakt s půdou a možnost bezproblémového přístupu mikroorganismů působících v procesu rozkladu odpadů na humus. Při výrobě dřevěných kompostérů se používá nezávadné impregnované dřevo, což zajišťuje jejich dlouhou životnost. Použitím systému rohových zámků je pak zaručena dobrá stabilita a možnost jejich opakovaného rozebrání (např. při přehazování nebo kátrování kompostu) i složení bez jakéhokoli poškození.

Před pořízením kompostéru je třeba zvážit, kolik odpadu budete kompostovat. Menším domácnostem s nepříliš velkou zahrádkou stačí malý kompostér z prken, avšak při zvýšení množství kompostovaného odpadu lze přidávat další patra kompostéru. Na větší zahradu, kde se dá kompostovat i tráva či listí, je vhodné použít větší kompostéry z půlkulatiny nebo kulatiny, opět je možné se vzrůstajícím objemem kompostu přidávat další patra.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kompostování: 3 způsoby, jak na to

Kompostování: 3 způsoby, jak na to

Kompostování odpadu by měl provádět každý zkušený zahrádkář a pěstitel. Nejenže tím sníží množství odpadu, který se sváží, ale vzniklý kompost dále využijí pro hnojení rostlin. Existují tři základní způsoby kompostování.

Drtič kuchyňského odpadu

Drtič kuchyňského odpadu

Jedním z šikovných spotřebičů do domácnosti a do kuchyně je také drtič odpadu. Vzhledem ke stále se zvyšující potřebě třídit odpad a řádně jej zpracovávat tak, aby nedocházelo k ještě většímu znečišťování přírody a ke zbytečnému zaplavování skládek materiálem, který lze znovu zpracovat či jinak využ…


Únorové práce na zahradě

Únorové práce na zahradě

Zkušení zahrádkáři nenechávají ani v únoru svoje zahrádky napospas přírodě. I v tomto období, kdy venku ještě panují velmi nízké teploty a příroda zdánlivě spí, je potřeba na zahradě vykonat některé práce a také se připravit na příchod jara, který se neúprosně blíží. V klidu a teple domova si zahrád…

Škůdci na zahradě: Kteří živočichové nejčastěji napadají rostliny

Škůdci na zahradě: Kteří živočichové nejčastěji napadají rostliny

Při pěstování rostlin na zahrádce u domu se nevyhneme boji se škůdci. Nezvaní hosté mnohdy dokáží zahrádkáře vytočit, neboť napadají úrodu a snižují výnosy plodin, které zde pěstují. Jací škůdci jsou na našich zahradách nejčastěji k vidění?


Podzimní vůně do bytu

Podzimní vůně do bytu

Vůně může mít povzbuzující, osvěžující, zklidňující i léčebné účinky. Do vůní se ale nezahalujeme jen my, ale i náš interiér. Interiérové vůně jsou velmi oblíbené a jejich nabídka je čím dál rozmanitější.

Malujte rychle a jednoduše: Prim hraje sádrová omítka

Malujte rychle a jednoduše: Prim hraje sádrová omítka

Tento způsob omítání je totiž jednoduchý, rychlý a zdravotně nezávadný. Navíc jím docílíte hladké a zářivé stěny. Ušetříte i na spotřebě materiálu. Sádrová omítka je z přírodního sádrovce a další výhodou je použití na veškerý typ zdiva interiéru.