Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Kompostování: 3 způsoby, jak na to

27. červen 2013 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Kompostování odpadu by měl provádět každý zkušený zahrádkář a pěstitel. Nejenže tím sníží množství odpadu, který se sváží, ale vzniklý kompost dále využijí pro hnojení rostlin. Existují tři základní způsoby kompostování.

Reklama

Studené kompostování

Tento způsob kompostování je nejtradičnější. Zároveň je ale nutné říci, že je zároveň i nejpomalejší. Na druhou stranu se však jako zahrádkáři nemusíte o kompost prakticky nijak starat, jednoduché je i jeho zakládání.

Kompostér může být vytvořen z plastu, kovu či dřeva, odpad je nutné sem ukládat postupně, po menších dávkách. Studené kompostování je vhodné zejména pro menší zahrady, kde je přírodního odpadu méně.

Horké kompostování

Oproti kompostování za studena je zde možné zpracovat naráz větší množství odpadního materiálu.

Kompostování tímto způsobem je mnohem rychlejší, navíc jsou zde likvidována také semínka plevele, k čemuž v případě studeného kompostování nedochází. Za nevýhodu lze považovat výrazně větší péči při kompostování a samotném zakládání kompostu.

Vermikompostování

Posledním způsobem je takzvané vermikompostování. Jeho princip spočívá v tom, že ke zpracování odpadu jsou využívány žížaly. Ty zpracují veškerý organický materiál, který poměrně rychle přeměňují na hnojivo.

Vzhledem k tomu, že vermikompostování probíhá v menších nádobách, je vhodné i do bytů, na balkony apod.

Nejvhodnějším druhem žížal je Eisenia Foetida - kalifornský červený hybrid žížal. Pro jejich chov a dobré kompostování je nutné zajistit ideální podmínky, teplotu kolem 20 stupňů Celsia a také vlhkost kolem 80%.

Ať už využijete na zahradě jakýkoliv způsob kompostování, uděláte rozhodně dobře. Je škoda, když veškerý odpad vyhazujete do popelnic. Ten pak bez užitku končí na skládkách. Stačí si uvědomit, že kompostováním získáte kvalitní hnojivo, které vám na zahrádce dále poslouží.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kompostování s dřevěnými kompostéry

Kompostování s dřevěnými kompostéry

Co s nepotřebnými kuchyňskými a zahradními zbytky? Pokud máte na zahradě trochu místa, založte si kompost, kde zužitkujete až třetinu všech odpadů, které jinak vyhodíte do popelnice a zbytečně zaplatíte za jejich odvoz. Díky kompostování navíc získáte výborné hnojivo pro pěstování zeleniny, pokojový…

Drtič kuchyňského odpadu

Drtič kuchyňského odpadu

Jedním z šikovných spotřebičů do domácnosti a do kuchyně je také drtič odpadu. Vzhledem ke stále se zvyšující potřebě třídit odpad a řádně jej zpracovávat tak, aby nedocházelo k ještě většímu znečišťování přírody a ke zbytečnému zaplavování skládek materiálem, který lze znovu zpracovat či jinak využ…


Lze opravit staré schodiště a má to vůbec cenu?

Lze opravit staré schodiště a má to vůbec cenu?

Ve starších rodinných domech si často majitelé stěžují na vrzající schody. Dalším problémem jsou také vyšlapaná místa, kvůli nimž je chůze po schodišti často nejen nepříjemná, ale také dosti náročná, skoro by se dalo říci, že až riskantní. Lze ale opravit staré schody a má to vůbec cenu?

Škůdci na zahradě: Kteří živočichové nejčastěji napadají rostliny

Škůdci na zahradě: Kteří živočichové nejčastěji napadají rostliny

Při pěstování rostlin na zahrádce u domu se nevyhneme boji se škůdci. Nezvaní hosté mnohdy dokáží zahrádkáře vytočit, neboť napadají úrodu a snižují výnosy plodin, které zde pěstují. Jací škůdci jsou na našich zahradách nejčastěji k vidění?


Grilování na zahradě - několik rad a tipů

Grilování na zahradě - několik rad a tipů

Před grilováním na zahradě se Vám mohou hodit různé tipy a triky, díky nimž budou připravovaná jídla mnohem chutnější a grilování bude daleko větší zábavou.

Únorové práce na zahradě

Únorové práce na zahradě

Zkušení zahrádkáři nenechávají ani v únoru svoje zahrádky napospas přírodě. I v tomto období, kdy venku ještě panují velmi nízké teploty a příroda zdánlivě spí, je potřeba na zahradě vykonat některé práce a také se připravit na příchod jara, který se neúprosně blíží. V klidu a teple domova si zahrád…