Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Drtič kuchyňského odpadu

11. leden 2011 - Rubrika: Kuchyně - Komentáře: 2

Jedním z šikovných spotřebičů do domácnosti a do kuchyně je také drtič odpadu. Vzhledem ke stále se zvyšující potřebě třídit odpad a řádně jej zpracovávat tak, aby nedocházelo k ještě většímu znečišťování přírody a ke zbytečnému zaplavování skládek materiálem, který lze znovu zpracovat či jinak využít, jsou drtiče odpadů prvním krokem, který tomuto může pomoci.

Reklama

Biologický odpad patří do drtiče

Drtič odpadu je malý šikovný pomocník, který zlikviduje velké množství odpadu, které bychom jinak hodili do koše nebo do kompostu. Jedním z faktorů, který pořízení tohoto přístroje ospravedlňuje je i to, že majitel drtiče odpadků nemusí tak často běhat vysypávat přeplněný košík.

Drtič totiž dokáže zlikvidovat všechen kuchyňský odpad, který je organického původu. Dokáže nejen ušetřit čas, ale i peníze. A vzhledem k tomu, že zhruba 50% veškerého odpadu v kuchyni tvoří biologický odpad, je jasné, že pořízením tohoto přístroje dochází k značnému snížení vyváženého odpadu.

Stále větší rozmach drtičů kuchyňského odpadu je již dnes pozorovatelný ve snížení odváženého komunálního odpadu. Tím, že používáme drtič odpadu, snižujeme výdaje na jeho odvoz.

Drtiče odpadu si dokáží poradit s nejrůznějšími zbytky jídel, slupkami, kostmi či odřezky, které vznikají při přípravě jídla.

Princip drtiče kuchyňského odpadu

Drtič funguje na tom principu, že shromažďuje pod dřezem, kde je nainstalován, všechny potravinové odpady, které by jinak hnily v koši, poté je postupně rozdrcuje na menší částice a takto zpracovaný odpad vyvádí odpadní trubkou do kanalizace. Biologický odpad je totiž z velké části tvořen vodou, není tudíž třeba tyto zbytky dávat do koše. Zbytkový odpad, který projde kanalizací, je následně odstraněn v čističkách a dalších procesech čištění vody. Jednoduchý princip, který ale dokáže zlikvidovat velké množství odpadu, jenž by jinak putoval do koše, kontejneru a následně na skládku.

Cenová relace drtiče kuchyňského odpadu se pohybuje zhruba od 3 000 Kč až do 20 000 Kč, přičemž je cena ovlivněna zejména velikostí drtiče.

Díky drtiči odpadu se může utvářet v rodině větší povědomí o nutnosti třídit odpad. Nejedná se samozřejmě jen o organický odpad, který můžeme zlikvidovat právě drtičem, ale je nutné také třídit plasty, sklo a papír. Pryč by měly být doby, kdy jsme v domácnosti všechen odpad, biologický i nebiologický, házeli do jednoho koše, který jsme pak téměř denně chodili vyhazovat do popelnic. Kladení důrazu na třídění odpadu by mělo být samozřejmostí.

Kde jej sehnat?

Objednat si můžete například drtič odpadu EcoMaster®

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

alex

pondělí, 24. leden 2011
12:01

No nevim, podle ceskych norem jsou v ČR drtice odpadu zakazany.. ! Nejen z duvodu zaneseni odpadnich rour, ale taky z obavy s premnozeni hlodavcu, protoze kdyz budete drtit biologickej odpad, tak logicky poskytujete v kanalizaci jidlo hlodavcum.. Trochu si nactete ceske normy o kanalizaci, nez zacnete neco doporucovat a prejimat z americkych "maxicasopisu".. Ale jinak dobry :-D


Napsal: alex [Odpovědět]

9DNLIPECly

neděle, 2. říjen 2016
19:15

Most help articles on the web are inaccurate or incnehreot. Not this!


Napsal: 9DNLIPECly [Odpovědět]


Čtěte také...

Drtič větví jako univerzální zahradní pomocník

Drtič větví jako univerzální zahradní pomocník

Drtič větví našel v zahradách univerzální uplatnění a přitom je zároveň ekologicky šetrný. Při zbavování se odřízlých či odpadlých větví totiž nemusíte podstoupit riziko nekontrolovatelného požáru, které hrozí při klasickém pálení dřeva.

Průvodce tříděním odpadu: Od papíru k bioodpadu

Průvodce tříděním odpadu: Od papíru k bioodpadu

Třídit plasty nebo papír je v dnešní době jednoduché. Téměř na každém sídlišti nebo návsi již najdete barevné kontejnery, do kterých můžete vyhodit plastovou láhev nebo staré noviny. Jenže třídění odpadu má svá jasně daná pravidla.


Drtiče zahradního odpadu

Drtiče zahradního odpadu

Mezi velice populární stroje na zahradu patří kromě sekaček, pil a dalších také drtiče zahradního odpadu. Ty dokáží likvidovat a zpracovávat nejen větve, které spadnou ze stromu, ale také například zbytky ovoce, posekanou trávu, případně i další odpad, který se na zahradě vyskytne.

Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!

Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!

Kolik vyhodíte za měsíc PET láhví nebo krabic od mléka? A přitom je můžete využít mnohem efektivněji. Třeba si z nich postavit dům!


Kompostování: 3 způsoby, jak na to

Kompostování: 3 způsoby, jak na to

Kompostování odpadu by měl provádět každý zkušený zahrádkář a pěstitel. Nejenže tím sníží množství odpadu, který se sváží, ale vzniklý kompost dále využijí pro hnojení rostlin. Existují tři základní způsoby kompostování.

Kam s nefunkční žárovkou? Recyklujte ji.

Kam s nefunkční žárovkou? Recyklujte ji.

Stále více domácností používá takzvané úsporné, nebo-li kompaktní zářivky. Jejich užívání je v dnešní době takřka hitem už jen kvůli úspoře energie. Dosud běžné wolframové žárovky jsou už pomalu na ústupu.