Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Počet poskytnutých hypoték se zvyšuje

16. květen 2010 - Rubrika: Úspory a finance - Komentáře: 1

Od vypuknutí finanční krize, která zapříčinila snížení počtu poskytnutých hypoték a tím přispěla i ke stagnaci bytového trhu, poprvé začíná svítat na lepší časy. Prosincová data hypoindexu potvrdila rostoucí trend v počtu a objemu poskytnutých hypoték.

Reklama

Díky zlepšení situace v závěru roku se bankám podařilo uzavřít smlouvy za 74,4 miliard korun. Výše úrokových sazeb se prozatím nemění, zůstává na úrovni 5,61 % a nepředpokládá se, že by se v nejbližší době nějakým zásadním způsobem zvýšila nebo klesla.

Počet poskytnutých hypoték se zvyšuje

Ačkoli se počet poskytnutých hypoték zvyšuje, stále zde existuje propastný rozdíl ve srovnání s předešlými roky.

Podle statistiky Ministerstva pro místní rozvoj klesl počet poskytnutých hypotečních úvěrů za třetí čtvrtletí roku 2009 až o 55 %. Celkový objem poskytnutých hypoték v tomto období byl 21,187 mld. Kč, při srovnání stejného období v loňském roce došlo k poklesu o 26,4 mld. Kč. Dle údajů ministerstva je objem poskytnutých úvěrů za prvních devět měsíců loňského roku nejnižší od roku 2005.

Důvody stagnace hypotečního trhu

Na klesající množství poskytnutých hypoték mají výrazný vliv především obavy občanů, kteří se nechtějí kvůli zvyšující se nezaměstnanosti a obavám z neschopnosti splácet zadlužovat. Do poklesu poskytnutých hypoték se promítá i spekulace s cenami nemovitostí, kdy investoři odkládají nákupy a čekají, až v důsledku krize klesne tržní cena nemovitostí. Jedním z dalších důvodů je zpřísnění kritérií pro získání hypoték a výše úrokové sazby.

S příchodem finanční krize a rostoucími obavami z budoucího ekonomického vývoje začaly banky navyšovat rizikové přirážky a úrokové sazby hypoték začaly rázem stoupat. Podle názoru některých expertů je právě výše úrokové sazby překážkou k masivnějšímu nastartování hypotečního a realitního trhu.

Snadná hypotéka - Náš TIP!

Vyberte si hypotéku z široké škály hypotečních úvěrů na jednom místě. Nechte si hypotéku vybrat od zkušených poradců, kteří v minulosti úspěšně vyřešili již stovky hypotečních úvěrů a to ZCELA ZDARMA!

hypoteka

Nejde ovšem jen o výši úrokové sazby. V důsledku stávající ekonomické situace bankovní sektor výrazně zpřísnil kritéria pro poskytování hypoték, což zčásti omezilo přístup občanů k úvěrům a ovlivnilo tak podnikatelské prostředí. Omezení přístupu k úvěrům se dotklo také samotných developerů. Podle analytika Ondřeje Novotného ze společnosti King Sturge byla opatření ze strany bank přínosná, neboť zabránila úplnému krachu bytového trhu. „Developeři by totiž jinak letos stavěli se stejnou vervou jako v minulých letech,“ míní

Vliv hypotečního trhu na trh bydlení

Situace na hypotečním trhu ovlivnila poptávku na trhu bytovém. Již v loňském roce začal stoupat zájem o menší byty, které jsou cenově dostupnější a nepředstavují pro zájemce o nový byt tak velký hypoteční závazek. Ukázalo se ovšem, že těchto bytů je na trhu nedostatek. Na trhu zbývaly, a i letos budou dál zbývat, jen velké a drahé byty, o které v důsledku stávající ekonomické situace není zájem.

Hlavní developeři působící na českém trhu na danou situaci zareagovali a na podzim loňského roku oznámili, že mění původní plány některých projektů a budou stavět mnohem více malých bytů. V důsledku situace na hypotečním a následně bytovém trhu si začali nejen klienti, ale i developeři mnohem pečlivěji hlídat náklady. Zatímco dříve představovala jedna etapa výstavy více jak 200 bytů, nyní se staví kolem 50 či 100 bytů.

Stabilizace rezidenčního a hypotečního trhu

Zejména v posledním čtvrtletí zaznamenal hypoteční i bytový trh posun k lepšímu. Lidé projevují zájem o nákup nových bytů a objem poskytnutých hypoték se pomalu, ale jistě zvyšuje. Stabilizování rezidenčního a hypotečního trhu se předpokládá i po zbytek tohoto roku. Navíc jak vyplývá z průzkumu agentury Median, až 28 % respondentů uvažuje o pořízení nového bydlení do tří let a úvěrového financování hodlá využít až 85 % respondentů. 50 % z nich pak uvažuje o hypotečním úvěru. Prognózy ohledně dalšího vývoje hypotečního a bytového trhu jsou tedy pozitivní.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

SwsLxWbH5

neděle, 2. říjen 2016
18:22

Halaulejlh! I needed this-you're my savior.


Napsal: SwsLxWbH5 [Odpovědět]


Čtěte také...

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Trh s rezidenčním bydlením očekává v příštích měsících nárůst poptávky. Jedním z důvodů je jistě i to, že v současné době se dají u bank pořídit hypotéky za velmi zajímavých podmínek. Jedná se o stav, který je ekonomy považován za nejlepší od počátku ekonomické krize.

Chalupy v čím dál větší oblibě

Chalupy v čím dál větší oblibě

Že je stále finanční recese? V jak kterých odvětvích. Prodávající rekreačních objektů si nemohou stěžovat. Krize do poptávky po chalupách, chatách či rekreačních apartmánech nijak nezasáhla. Češi jsou správní chalupáři a do rekreačních nemovitostí s oblibou nadále investují.


Co je to americká hypotéka?

Co je to americká hypotéka?

Při snaze získat finanční prostředky v bance nebo u některé z nebankovních společností můžete narazit na nabídku takzvané americké hypotéky. Co si ale pod tímto pojmem představit, to ví stále poměrně málo lidí. Pro ty z vás, kteří se chystají uzavřít dlouhodobější úvěr, tak budou následující informa…

Jak jednoduše a výhodně najít vhodnou hypotéku?

Jak jednoduše a výhodně najít vhodnou hypotéku?

Získat hypotéku není v dnešní době tak náročné, jak se možná domníváte. Je samozřejmé, že na hypoteční úvěry, které zavazují na dlouhá léta, nikdy nedosáhne úplně každý. Je zapotřebí mít dostatečnou bonitu, která je ovlivněna výší vašich pravidelných


Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů s…

Rakytník: Ideální pomocník při boji s chřipkou

Rakytník: Ideální pomocník při boji s chřipkou

V těchto měsících se zvyšuje počet nemocných a těm, kteří se chtějí chřipkovému onemocnění vyhnout, nezbývá nic jiného než posílit svou imunitu. Důležitý je především vitamín C, kterého má tělo během zimních měsíců často nedostatek. Kromě citrónů se doporučuje rakytník. Že jste o něm ještě neslyšeli…