Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

26. květen 2010 - Rubrika: Úspory a finance - Komentáře: 1

Velký dotační program Zelená úsporám , jehož společným jmenovatelem jsou úspory energií, prošel v srpnu minulého roku několika zásadními úpravami, které domácnostem usnadnily přístup k dotacím. Konkrétně se jedná o možnost získat dotaci na částečně zateplení, kdy je realizováno pouze jedno úsporné opatření (například výměna oken). Pro žadatele je navíc nově připravena i dotace na výpočet měrné potřeby tepla a přípravu projektu. Celkem je v tomto programu pro vlastníky rodinných i bytových domů připraveno 25 miliard korun, které by byla škoda nevyužít, nemyslíte?

Reklama

Program zelená úsporám je rozdělen do těchto oblastí:

A. Dotace na zateplení domu (žadatel může získat dotaci na částečné i komplexní zateplení domu)

B. Dotace na výstavbu pasivního domu

C. Dotace na ekologický způsob vytápění (příspěvek lze získat např. na kotel na biomasu, solární systémy nebo tepelné čerpadlo)

Dotace na zateplení se odvíjí od úspory tepla

Pro každou oblast stanovuje program specifická kritéria, jež musí žadatel o dotaci splnit. Podívejme se nejprve podrobně na dotace na zateplení. Výše dotací se odvíjí do úspory tepla, kterou žadatel zateplením dosáhne. Program Zelená úsporám zároveň stanovuje minimální hranici tepelné úspory, které musí žadatel dosáhnout.

Komplexní zateplení

V případě, že žádáte o dotaci na komplexní zateplení, musí spotřeba tepla po zateplení domu klesnout o 40 % oproti původnímu stavu. Aby bylo takovéto úspory dosaženo, je nutné realizovat více úsporných opatření najednou (vyměnit okna, zateplit obvodové stěny, stropy, sklep…).

Výše dotace se odvíjí od toho, kolik tepla bude ve výsledku dům spotřebovávat:

  • Spotřeba 40 kWh/m2 za rok – dotace 2 200 Kč/m2 plochy
  • Spotřeba 70 kWh/m2 za rok – dotace 1 550 Kč/m2 plochy

Na základě nových podmínek Zelené úsporám lze získat i dotaci na výpočet měrné potřeby tepla (spotřeba energie) a na projekt (v obou případech 10 000 Kč pro rodinný dům).

Částečné zateplení

Pokud se vám nechce do zateplení domu investovat velké částky, ale uvažujete pouze o částečném zateplení (například výměně oken), i v tomto případě můžete žádat o dotaci na zateplení. Podmínkou je, že spotřeba tepla po zateplení klesne o 20 nebo 30 %.

Dosažená úspora pak ovlivňuje výši dotace. V případě rodinného domu takto:

  • 30% úspora – dotace 850 Kč/m2 plochy
  • 20% úspora – dotace 650 Kč/m2 plochy

Dotace 250 000 Kč na pasivní dům

Pokud teprve zvažujete pořízení vlastního bydlení a rozhodli jste se pro pasivní dům, můžete i v tomto případě zažádat o dotaci. Program Zelená úsporám totiž podporuje výstavbu v tzv. pasivním energetickém standardu.

Na rodinný dům, který nespotřebuje více než 20 kWh/m2 tepla ročně (standard současných novostaveb je kolem 80 kWh/m2), můžete získat jednorázovou dotaci 250 000 Kč.

Dotace na kotle i solární panely

Zelená úsporám pamatuje i na ekologické vytápění. Příspěvek lze získat na kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo solární kolektory. Pokud budete žádat o dotaci na nový kotel na biomasu, pamatujte na to, že musí dosáhnout předepsané účinnosti a splňovat emisní parametry. Vyšší částku (95 000 Kč) pak získají žadatelé na kotle s automatickým dávkováním.

Na tepelná čerpadla země – voda a voda – voda je možné získat dotaci 75 000 Kč. Solární systém pro přípravu teplé vody je podporován částkou 55 000 Kč, zatímco instalace solárně-termických kolektorů, které budou využity na ohřev vody i přitápění, je možné získat 80 000 Kč.

Více informací o programu Zelená úsporám najdete na www.zelenausporam.cz, kde je možné si stáhnout také formuláře žádosti o dotaci

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

thRiyepM6

neděle, 2. říjen 2016
18:04

Call me wind because I am abtsluoely blown away.


Napsal: thRiyepM6 [Odpovědět]


Čtěte také...

Dotace Zelená úsporám přerušeny!

Dotace Zelená úsporám přerušeny!

Dotační program Zelená úsporám, z něhož mohly domácnosti čerpat peníze na zateplení domů nebo obnovitelné zdroje, byl přerušen. Poslední žádost mohli lidé podat v pátek 29. října. Proč program skončil? A kdy se zase rozběhne?

Příští rok bude možné využít dotací z programu „Nová zelená úsporám“

V minulých dnech mohli majitelé rodinných domů zaznamenat, že ministerstvo životního prostředí vyhlásilo pokračování programu Zelená úsporám. Jde o projekt, který nese název Nová zelená úsporám.


Lednice a ledničky: Jaké jsou trendy a novinky?

Lednice a ledničky: Jaké jsou trendy a novinky?

Lednice patří k neodmyslitelným pomocníkům v současných domácnostech. Užívají se nepřetržitě, tím pádem se od nich vyžaduje vysoká funkčnost. Ledničky se dále vybírají podle velikosti a pozadu nezůstává ani design, který nejlépe zapadá do konkrétní místnosti, kde umístíte vaši ledničku.

Bydlení v Praze: Jaké lokality a projekty jsou aktuálně nejžádanější?

Bydlení v Praze: Jaké lokality a projekty jsou aktuálně nejžádanější?

Bydlení v Praze patří dlouhodobě k nejatraktivnějším. Není proto divu, že zde vznikají neustále nové projekty, které nabízejí nové možnosti pro zájemce. Které jsou v posledních měsících ty nejžádanější? Jde o Britskou čtvrť a Rezidenci Letokruhy.


Automatické ovládání venkovních žaluzií: Jaké jsou možnosti?

Automatické ovládání venkovních žaluzií: Jaké jsou možnosti?

V letních vedrech, kdy vám do oken domácnosti praží sluneční paprsky, je mimořádně praktické používat stínící prvek v podobě venkovních žaluzií. Předokenní žaluzie jsou mnohem účinnější nežli interiérové žaluzie. Jejich instalace je sice poněkud obtížnější a je potřeba počítat také s trochu vyšší …

Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Pokud se chceme sami pustit do malování bytu a jeho místností, pak je třeba si dát záležet hlavně na výběru barvy. Malířské barvy musí být pokud možno co nejkvalitnější, to znamená dostatečně kryjící a trvalé.