Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti výběru kuchyňské desky?

29. srpen 2014 - Rubrika: Kuchyně - reaguj na článek

Víte, která část kuchyně je nejvíce používaná a je nejvíce viditelná? Je jí pracovní deska. V něčem to je podobné jako s botami. Každý si jich všimne. Velmi drahý oblek v kombinaci s rozervanými křuskami neoslní, naopak krásné boty pozvednou i skromné oblečení. Přesto lidé výběr pracovní desky berou často až jako poslední položku po zvolení samotné kuchyňské linky a jejích doplňků. Deska přitom může významně ovlivnit vzhled celé kuchyně a především pocit z jejího používání. Zásadní rozhodnutí se týká především materiálu, z kterého se pracovní kuchyňské desky vyrábí. Seznamte se s výhodami a nevýhodami jednotlivých typů.

Reklama

Laminátové desky

Laminátové desky najdeme v českých domácnostech zdaleka nejčastěji. Jde většinou až o řádově levnější volbu oproti jiným variantám. Desky jsou vytvořené z dřevěných třísek spojených syntetickými pryskyřicemi, které jsou tvrzené při vysokém tlaku a teplotě. Poté jsou laminovány, tedy pokryty papírem napuštěným pryskyřicí. Prodávají se v různých úrovních kvality, odlišnost přitom může být třeba i v odolnosti teplotě. Lze doporučit desky s tzv. vysokotlakým laminátem, které mají nejdelší životnost.

Lepší desky mají postformingové zakončení spodních a předních hran, které zabraňuje vsáknutí vlhkosti do desky. Právě možnost nabobtnání po vniknutí vody do dřevotřískové části a náchylnost k mechanickému poškození patří mezi největší nevýhody. I proto je například velice důležité správně instalovat dřez a těsnění kolem jeho okrajů.

Výhody:

 • Velký výběr barev a dekorů
 • Snadná údržba (stačí hadřík se saponátem, není nutná impregnace či speciální přípravy)
 • Nízká cena

Nevýhody:

 • Snadné poškození desky (především nožem, vysokou teplotou)
 • Při vniknutí vody do dřevotřísky hrozí nabobtnání
 • Nelze opravit například přebroušením, nutná výměna
 • Viditelné spoje

Nerezové desky

Nerezové pracovní desky jsou známy především z restauračních provozů a jídelen. Jde o hygienické řešení, které toho mnoho vydrží a má snadnou údržbu. Nijak nevadí, když na desku vyprskne vroucí olej, nebo na ni položíte horký hrnec. V poslední době se ale s rostoucí módou designově minimalistických kuchyní ve vysokém lesku můžeme s nerezovými deskami setkávat i v domácnostech.

Pozitivní je také to, že jde pořídit i nerezové umyvadlo přímo vsazené v desce - ta tak může být jedním funkčním kusem. Ano, všechny výše uvedené užitné vlastnosti platí. Ale pravdou je také to, že se deska užíváním poškrábe, a udržet ji lesklou a bez otisků je takřka nemožné. Pokud jste se do nerezové pracovní desky zamilovali na produktové fotografii, vězte, že realita běžného používání je mnohem upatlanější.

Výhody:

 • Odolná proti vyšším teplotám
 • Životnost
 • Hygieničnost

Nevýhody:

 • Viditelnost otisků a polití
 • Sklony k poškrábání
 • Pořizovací cena
 • Nenabízí příliš kuchyňských studií

Dřevěné desky

Přírodní materiály jsou trendy. Dřevěné desky z masivu mohou být krásné a skutečně dokážou vzhled některých typů kuchyňských linek výrazně povýšit. Daní je ovšem jejich náchylnost k opotřebení. Pro jeho přiblížení se doma podívejte na zasloužilé dřevěné prkénko.

Pro prodloužení životnosti je potřeba desku ošetřovat speciálním olejem. Časem se ale pravděpodobně stejně nevyhnete poškrábání a případně i mapám od rozlitých barevných tekutin. Deska jde nicméně renovovat přebroušením, které se minimálně o škrábance postará.

Stejně jako u jakéhokoliv jiného masivu platí, že příliš dekorů dřeva v jedné místnosti škodí. Sladění s podlahou nebo dvířky kuchyně tak nemusí být vůbec jednoduché.

Výhody:

 • Přírodní vzhled
 • Odolná proti vyšším teplotám
 • Lze přebrousit

Nevýhody:

 • Měkký materiál
 • Bez ošetření olejem či vosky vyšší nasákavost
 • Nutná pečlivá údržba
 • Obtížné vhodně zkombinovat s ostatními prvky kuchyně

Kamenné desky

Přírodní kámen je asi tím nejluxusnějším a nejdražším materiálem, který si můžete do kuchyně pořídit. Výjimkou nejsou ani desky za statisíce korun. Používán je travertin, vápenec a žula. První dva zmíněné kameny jsou pórovitější, i proto je žula nejčastější. Mezi její výhody patří, že je vhodná i na parapety a podlahy, a tak se dá celý interiér dobře sladit. Jednolitosti pomáhá i to, že lze nechat vyrobit z kamene také dřez, leštěné drážky v pracovní desce mohou posloužit jako prostor pro odkládání nádobí.

Barev a druhů existuje celá řada, jejich pořizovací cena se ovšem často výrazně liší. U barevnosti je třeba podotknout, že u přírodních materiálů nelze zaručit stálost barev a takřka neexistuje deska, která by měla neměnný dekor pro celé své délce - pro někoho je to znak unikátnosti a přednost, někomu to vadí.

Zejména žula je velice odolná, především proti mechanickému opotřebení a vyšším teplotám, méně však proti chemikáliím, olejům a například červenému vínu. I proto je vhodné ošetřovat kámen speciální impregnací. I tento materiál lze přebrousit.

Deska z kamene je pěkných pár metráků přírody ve vaší kuchyni. Pracovní deska tak musí být na tuto zátěž připravena - i proto není radno řešit její výběr samostatně nakonec.

Výhody:

 • Luxusní materiál
 • Vysoká tepelná a mechanická odolnost
 • Unikátnost
 • Možnost sladění s dlažbou, parapety

Nevýhody:

 • Nižší odolnost proti tvorbě skvrn
 • Nejednotnost struktury po celém povrchu desky
 • Vysoká hmotnost
 • Cena

Desky z technického kamene

Desky z technického kamene se z hlediska životnosti přírodnímu kameni vyrovnají. Ostatně tyto desky jsou z více jak z 90 % z přírodního materiálu, nejčastěji z drceného křemene. Ten je lisován do výsledné podoby spolu s pryskyřicí a barevnými pigmenty. V některých vlastnostech pak přírodní kámen dokonce překonávají. Mají vyšší mechanickou odolnost. Mají téměř nulovou nasákavost, a jsou tak odolné proti vnikání vody i chemickému znečištění. Díky nízké nasákavosti lze také instalovat dřez zespodu do roviny s pracovní deskou.

V patrnosti je nutné držet vyšší hmotnost desky a s tím spojenou nutnost výběru kuchyně, která zátěž několika metráků vydrží. Pro někoho může být v této luxusní kategorii negativem to, že desky nejsou tak unikátní jako konkrétní přírodní kámen. Skutečností nicméně je, že v přírodním kameni nelze vyloučit výskyt nedostatků či zpočátku neznatelných prasklin, které se objeví až při používání. Technický kámen díky svému standardizovanému zpracování naopak přináší lidem snazší výběr z předem dané nabídky barev, dekorů a tlouštěk desek i lepší představu o tom, co jako zákazníci dostanou.

Výhody:

 • Luxusní materiál
 • Vysoká pevnost a mechanická odolnost
 • Nízká nasákavost
 • Velký výběr dekorů a barev

Nevýhody:

 • Vyšší hmotnost

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv z variant pracovní desky, snažte se zkonzultovat její soulad s vámi vybranou kuchyňskou linkou se specialisty. To samé platí pro instalaci. Bez odborné pomoci zvládnou lidé mnohdy svépomocí upevnit laminátovou pracovní desku.

Není ovšem výjimkou, že baterii usazenou přímo v desce dostatečně neutěsní, a poté není k znehodnocení desky daleko. U dalších materiálů je instalace odborníky spíše pravidlem. Právě na detailech, jako jsou způsob usazení dřezu, zakončení desky či spáry u napojení více desek k sobě, výrazně záleží celkový vzhled, funkčnost i výdrž kuchyňské pracovní plochy. Když se ovšem vše povede, stojí to za to. Kvalitní pracovní deska je totiž tou pravou ozdobou kuchyně.

Tisková zpráva Focus Agency, s.r.o.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Lednice a ledničky: Jaké jsou trendy a novinky?

Lednice a ledničky: Jaké jsou trendy a novinky?

Lednice patří k neodmyslitelným pomocníkům v současných domácnostech. Užívají se nepřetržitě, tím pádem se od nich vyžaduje vysoká funkčnost. Ledničky se dále vybírají podle velikosti a pozadu nezůstává ani design, který nejlépe zapadá do konkrétní místnosti, kde umístíte vaši ledničku.

Styl bydlení podle kuchyňské desky

Styl bydlení podle kuchyňské desky

Kuchyně, to je místo, kde každá z nás tráví hodně času. Proto chceme, aby měla styl, byla krásná na oko, a samozřejmě to nejdůležitější, musí být především praktická. Existuje mnoho typů kuchyní a každá žena si musí vybrat ten svůj.


Aktuální trendy při výběru kuchyňských linek

Aktuální trendy při výběru kuchyňských linek

Při vytváření kuchyně a kuchyňské sestavy bychom se měli držet některých základních kritérií. Moderní trendy při vytváření kuchyně kladou důraz zejména na prostor, v němž se kuchyňská linka bude nacházet, na uspořádání kuchyňské ( rozmístění jednotlivých částí a jejich velikosti), dále pak na osvětl…

Koberce: Jaké máme možnosti při výběru podle materiálu a techniky výroby?

Koberce: Jaké máme možnosti při výběru podle materiálu a techniky výroby?

Pořizujete-li si nový koberec na podlahu, pak by vás mělo zajímat také to, jakým způsobem byl vyroben. Kvalita koberce se často pozná právě podle toho, zda je vyroben strojově nebo ručně a také dle toho, jaké z jakých materiálů je výrobce vytvořil. Mnohé zdánlivě pěkné koberce totiž mohou být vyrobe…


Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Pokud se chceme sami pustit do malování bytu a jeho místností, pak je třeba si dát záležet hlavně na výběru barvy. Malířské barvy musí být pokud možno co nejkvalitnější, to znamená dostatečně kryjící a trvalé.

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Byl váš účet za vytápění letos vyšší než obvykle? Je sice pravda, že letošní zima byla tuhá a dlouhá, ale vše na ni svést nelze. Možná je na čase zapřemýšlet nad výměnou oken nebo zateplením fasády domu. Jaro a léto jsou vhodnou dobou pro realizaci těchto stavebních úprav, na které lze navíc získat …