Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Koberce: Jaké máme možnosti při výběru podle materiálu a techniky výroby?

24. červen 2013 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 1

Pořizujete-li si nový koberec na podlahu, pak by vás mělo zajímat také to, jakým způsobem byl vyroben. Kvalita koberce se často pozná právě podle toho, zda je vyroben strojově nebo ručně a také dle toho, jaké z jakých materiálů je výrobce vytvořil. Mnohé zdánlivě pěkné koberce totiž mohou být vyrobeny z laciných materiálů a nekvalitním způsobem, což se pak zákonitě projeví v jejich rychlém opotřebování.

Reklama

Tkané koberce

Existují tři základní techniky výroby koberců. Nejpracnější technikou vznikají klasické tkané koberce. Mnohé z nich jsou dodnes tkány ručním způsobem, což lze obvykle poznat hned na první pohled.

Kvalita ruční práce je zkrátka poznat. Poptávka po tkaných kobercích je velká, tudíž je logické, že se i zde používá strojová výroba. Koberce tohoto typu se vyrábějí tak, že dochází k postupnému proplétání útkových a osnovních nití.

Všívané koberce

Jinak vznikají všívané koberce. V jejich případě dochází na strojích k všívání příze na tkaniny. Podle intenzity všívané příze se pak liší v kvalitě.

Vpichované koberce

Poslední technikou je vpichování vláken do slisovaného materiálu. V tomto případě mluvíme o takzvaný vpichovaných kobercích. Důležité je zde říci, že jsou při jejich výrobě používána lepidla, která v určitých případech nemusí někomu vyhovovat z hlediska alergických reakcí.

Při výběru koberce se dále zaměřte také na materiál, z nichž je koberec vyroben. Při výrobě se používá celá řada materiálů.

Z jakých materiálů jsou vyráběny

Materiály, z nichž se vyrábějí koberce pro domácí využití, se dají obecně dělit na přírodní a syntetické.

Nedá se obecně tvrdit, že přírodní materiály jsou vždy lepší, záleží na tom, jaké máte nároky a také, zda nejste na některý z přírodních materiálů alergičtí. Pojďme si nyní představit nejvýznamnější materiály, z nichž se koberce v současné době vyrábějí.

Koberce ze syntetických materiálů

Polyester- Patří již k tradičním materiálům. Koberce z něj jsou však vhodné spíše do prostor, kde jsou více namáhány. Hodí se tak například do obývacích místností, předsíní atp. Vyznačují se krom jiného vysokou barevnou stálostí.

Polyamid- je to vůbec nejrozšířenější syntetický materiál. Mezi jeho pozitivní vlastnosti patří zejména pružnost a dlouhá trvanlivost. S kobercem z polyamidu rozhodně nic nezkazíte. Výhodou je i celkem snadná a nenáročná údržba.

Koberce z přírodních materiálů

Hedvábí- patří mezi nejluxusnější varianty. Hedvábí je obecně materiálem, který se pro výrobu koberců využívá již po celá staletí. Koberce se vyznačují vysokou lesklostí.

Bavlna- koberce z tohoto materiálu patří tradičně k nejoblíbenějším v domácnostech, a to díky své struktuře, která je velmi pevná. Možnou nevýhodou je menší pružnost materiálu.

Vlna- vlněné koberce jsou sice stylovým doplňkem podlah interiérů, nicméně jejich značnou nevýhodou je, že se velmi snadno ušpiní a těžko čistí. Pro čištění koberců z vlny je potřeba používat speciální stroje. Zejména tehdy, jsou-li vyrobeny s dlouhými vlasy. Pro jejich kvalitu má zásadní význam kvalita samotné vlny a také počet uzlíků.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Krista

úterý, 13. červenec 2021
12:31

Teď jsme nedávno s manželem kupovali koberec do obýváku. Chtěla jsem takový ten chlupatý, aby se na něm dalo povalovat s dětma. Rádi se protahujeme a cvičíme na zemi, takže měkkoučký koberec. No a našla jsem tyhle stránky slevovým kuponem a našla tam parádní slevu na koberce. Třeba někdo využije taky slevu.


Napsal: Krista [Odpovědět]


Čtěte také...

Podlahy: Jaké možnosti existují?

Podlahy: Jaké možnosti existují?

Chystáte se na rekonstrukci bytu a nevíte, kterou podlahovou krytinu zvolit? Redakce Maxibydleni pro vás přichystala základní přehled možností nabízených na trhu a v následujících týdnech vám přinese články shrnující výhody a nevýhody jednotlivých podlahových krytin.

TZ: Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti výběru kuchyňské desky?

TZ: Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti výběru kuchyňské desky?

Víte, která část kuchyně je nejvíce používaná a je nejvíce viditelná? Je jí pracovní deska. V něčem to je podobné jako s botami. Každý si jich všimne. Velmi drahý oblek v kombinaci s rozervanými křuskami neoslní, naopak krásné boty pozvednou i skromn


Automatické ovládání venkovních žaluzií: Jaké jsou možnosti?

Automatické ovládání venkovních žaluzií: Jaké jsou možnosti?

V letních vedrech, kdy vám do oken domácnosti praží sluneční paprsky, je mimořádně praktické používat stínící prvek v podobě venkovních žaluzií. Předokenní žaluzie jsou mnohem účinnější nežli interiérové žaluzie. Jejich instalace je sice poněkud obtížnější a je potřeba počítat také s trochu vyšší …

Jaké máte možnosti pojištění domácnosti?

Jaké máte možnosti pojištění domácnosti?

Pojišťovny dnes nabízejí celou řadu druhů pojištění. Některé z nich se týkají nemovitostí. Jako majitelé rodinného domu či bytu byste měli důkladně zvážit, zda se vám vyplatí obejít se bez pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti a případně též po


Koberce s vysokým vlasem patří stále k současným trendům

Koberce s vysokým vlasem patří stále k současným trendům

Inovujete interiér Vaší domácnost a rádi byste pořídili kvalitní kusový koberec? Váš domov můžete zútulnit kusovými koberci koupenými v internetové prodejně společnosti Vopi.

Úklid sněhu: Kdy máme povinnost odklízet sníh?

Úklid sněhu: Kdy máme povinnost odklízet sníh?

Venku je bílo a stále sněží. Pohled na zasněžené stromy a domy je malebný, děti mají radost, že mají kde sáňkovat a klouzat se. Sníh a mráz s sebou nepřináší jen zimní radovánky, ale také nepříjemnosti spojené s uklízením sněhu.