Koberce: Jaké máme možnosti při výběru podle materiálu a techniky výroby?
24. červen 2013 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 1Pořizujete-li si nový koberec na podlahu, pak by vás mělo zajímat také to, jakým způsobem byl vyroben. Kvalita koberce se často pozná právě podle toho, zda je vyroben strojově nebo ručně a také dle toho, jaké z jakých materiálů je výrobce vytvořil. Mnohé zdánlivě pěkné koberce totiž mohou být vyrobeny z laciných materiálů a nekvalitním způsobem, což se pak zákonitě projeví v jejich rychlém opotřebování.
ReklamaTkané koberce
Existují tři základní techniky výroby koberců. Nejpracnější technikou vznikají klasické tkané koberce. Mnohé z nich jsou dodnes tkány ručním způsobem, což lze obvykle poznat hned na první pohled.
Kvalita ruční práce je zkrátka poznat. Poptávka po tkaných kobercích je velká, tudíž je logické, že se i zde používá strojová výroba. Koberce tohoto typu se vyrábějí tak, že dochází k postupnému proplétání útkových a osnovních nití.
Všívané koberce
Jinak vznikají všívané koberce. V jejich případě dochází na strojích k všívání příze na tkaniny. Podle intenzity všívané příze se pak liší v kvalitě.
Vpichované koberce
Poslední technikou je vpichování vláken do slisovaného materiálu. V tomto případě mluvíme o takzvaný vpichovaných kobercích. Důležité je zde říci, že jsou při jejich výrobě používána lepidla, která v určitých případech nemusí někomu vyhovovat z hlediska alergických reakcí.
Při výběru koberce se dále zaměřte také na materiál, z nichž je koberec vyroben. Při výrobě se používá celá řada materiálů.
Z jakých materiálů jsou vyráběny
Materiály, z nichž se vyrábějí koberce pro domácí využití, se dají obecně dělit na přírodní a syntetické.
Nedá se obecně tvrdit, že přírodní materiály jsou vždy lepší, záleží na tom, jaké máte nároky a také, zda nejste na některý z přírodních materiálů alergičtí. Pojďme si nyní představit nejvýznamnější materiály, z nichž se koberce v současné době vyrábějí.
Koberce ze syntetických materiálů
Polyester- Patří již k tradičním materiálům. Koberce z něj jsou však vhodné spíše do prostor, kde jsou více namáhány. Hodí se tak například do obývacích místností, předsíní atp. Vyznačují se krom jiného vysokou barevnou stálostí.
Polyamid- je to vůbec nejrozšířenější syntetický materiál. Mezi jeho pozitivní vlastnosti patří zejména pružnost a dlouhá trvanlivost. S kobercem z polyamidu rozhodně nic nezkazíte. Výhodou je i celkem snadná a nenáročná údržba.
Koberce z přírodních materiálů
Hedvábí- patří mezi nejluxusnější varianty. Hedvábí je obecně materiálem, který se pro výrobu koberců využívá již po celá staletí. Koberce se vyznačují vysokou lesklostí.
Bavlna- koberce z tohoto materiálu patří tradičně k nejoblíbenějším v domácnostech, a to díky své struktuře, která je velmi pevná. Možnou nevýhodou je menší pružnost materiálu.
Vlna- vlněné koberce jsou sice stylovým doplňkem podlah interiérů, nicméně jejich značnou nevýhodou je, že se velmi snadno ušpiní a těžko čistí. Pro čištění koberců z vlny je potřeba používat speciální stroje. Zejména tehdy, jsou-li vyrobeny s dlouhými vlasy. Pro jejich kvalitu má zásadní význam kvalita samotné vlny a také počet uzlíků.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Krista
úterý, 13. červenec 202112:31
Teď jsme nedávno s manželem kupovali koberec do obýváku. Chtěla jsem takový ten chlupatý, aby se na něm dalo povalovat s dětma. Rádi se protahujeme a cvičíme na zemi, takže měkkoučký koberec. No a našla jsem tyhle stránky slevovým kuponem a našla tam parádní slevu na koberce. Třeba někdo využije taky slevu.
Napsal: Krista [Odpovědět]