Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Aktuální trendy při výběru kuchyňských linek

5. duben 2011 - Rubrika: Kuchyně - reaguj na článek

Při vytváření kuchyně a kuchyňské sestavy bychom se měli držet některých základních kritérií. Moderní trendy při vytváření kuchyně kladou důraz zejména na prostor, v němž se kuchyňská linka bude nacházet, na uspořádání kuchyňské linky (rozmístění jednotlivých částí a jejich velikosti), dále pak na osvětlení kuchyňské linky a materiál, z něhož jsou jednotlivé části vyrobeny.

Reklama

Prostor a tvar kuchyňské linky

Při řešení problému, kam „usadíme“ kuchyňskou linku, je důležité vzít v potaz celkový prostor kuchyně a také světlo. Nejjednodušším řešením je umístění kuchyňské linky k oknu.

Okno totiž během dnes zajistí, že při práci na pracovní desce nebudeme muset používat žádné umělé osvětlení. Zároveň je zde však počítat s umělým zastíněním okna v podobě rolet či žaluzií pro případ, že by do prostoru pronikaly nepříjemné sluneční paprsky.

Tvar kuchyňské linky hodně záleží na celkovém prostoru kuchyně. V ideálním případě je nejvhodnější využít kuchyňské linky ve tvaru písmene U, která nám nabídne dostatečně dlouhou pracovní plochu. V menších kuchyních pak zvolíme spíše rohovou kuchyňskou linku.

Uspořádání kuchyňské linky a kuchyňské sestavy

Kuchyně a kuchyňská linka by měly být zařízeny tak, aby veškeré potřebné pracovní plochy a kuchyňské spotřebiče byly co nesnadněji dostupné a používali přitom minimum pohybu. Zároveň bychom měli mít na práci v kuchyni dostatek prostoru tak, aby například otevírání skříňky s nádobím či příbory zcela nezahltilo celý prostor okolo kuchyňské linky.

Pracovní deska kuchyňské linky a jej okolí by měly být uspořádané tak, abychom mohli bez jakýchkoliv potíží připravovat své oblíbené pokrmy, nejlépe tak, abychom v kuchyni postupovali po jednotlivých zónách stejně, jako probíhá příprava jídla.

Rozměry

Kuchyňská linka by měla vždy mít alespoň kolem 30 cm jako odkládací plochu, pro umývání pak bude nutné počítat s prostorem kolem 1 m, stejné rozměry pak zabere pracovní plocha a prostor pro vaření. Nakonec je třeba počítat i s odkládací plochou, která by měla činit alespoň 30 cm.

Osvětlení kuchyně

Pokud nemůžeme během dne využít možnosti osvětlení kuchyně prostřednictvím vnějšího světla přes okno, pak bude o to důležitější pořídit nad kuchyňskou linku kvalitní osvětlení.

Aktuální trendy kromě klasických zářivek využívají i různá LED bodová světla, která dokáží celý prostor velmi účinně osvítit. Ideálně by kuchyně měla využívat kombinaci velkého světla pro celou místnost a intenzivnějšího osvětlení nad kuchyňskou linku.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Aktuální trendy v zahradě

Aktuální trendy v zahradě

Zahrada už dávno není jen místem, které by vám sloužilo k pěstování okrasných i užitkových rostlin, zeleniny a ovoce. Pakliže disponujete dostatečně prostornou zahradou, můžete z ní vytvořit oázu klidu, kde si budete moci odpočinout vždy, když se budete cítit unaveni. Zahrada také dobře poslouží ve …

TZ: Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti výběru kuchyňské desky?

TZ: Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti výběru kuchyňské desky?

Víte, která část kuchyně je nejvíce používaná a je nejvíce viditelná? Je jí pracovní deska. V něčem to je podobné jako s botami. Každý si jich všimne. Velmi drahý oblek v kombinaci s rozervanými křuskami neoslní, naopak krásné boty pozvednou i skromn


Developerské projekty 2011: Bydlení v Praze - aktuální nabídka nových bytů

Developerské projekty 2011: Bydlení v Praze - aktuální nabídka nových bytů

Ještě před rokem dvěma se nahlas hovořilo o tom, že stavebnictví je v hlubokém útlumu a v České republice nevznikají prakticky žádné nové domy a byty. Dnes je však situace výrazně lepší. Vždyť jen v okolí našeho hlavního města vzniká nyní hned několik moderních staveb, developerské projekty Praha ji…

Nový byt: 3 nejdůležitější kritéria výběru

Nový byt: 3 nejdůležitější kritéria výběru

Rozhodli jste se právě učinit důležitý krok v životě a vybrat si nový byt, kde strávíte další roky svého života? Víte však, co je při výběru bytu nejdůležitější a jaká kritéria byste měli zohlednit?


3D televize do domácnosti: Na co si dát pozor při výběru?

3D televize do domácnosti: Na co si dát pozor při výběru?

Televize se stala nedílnou součástí našich domovů. Černobíle obrazovky jsou již dávnou historií a ve většině moderních domácností vládnou velké ploché televizory. Technologický vývoj ovšem nejde zastavit, a proto si nyní i u vás doma můžete vychutnat film ve 3D. Podívejte se, jak vybrat 3D televizor…

Koberce: Jaké máme možnosti při výběru podle materiálu a techniky výroby?

Koberce: Jaké máme možnosti při výběru podle materiálu a techniky výroby?

Pořizujete-li si nový koberec na podlahu, pak by vás mělo zajímat také to, jakým způsobem byl vyroben. Kvalita koberce se často pozná právě podle toho, zda je vyroben strojově nebo ručně a také dle toho, jaké z jakých materiálů je výrobce vytvořil. Mnohé zdánlivě pěkné koberce totiž mohou být vyrobe…