Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zapojení domácí vodárny

15. březen 2011 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 1

Pokud máme u domu vlastní zdroj vody, pak můžeme tuto vodu pomocí domácí vodárny upravit a následně ji zcela bez problémů využívat.

Reklama

Domácí vodárna dokáže ušetřit nemalé peníze, navíc nejsme odkázáni na dodávku vody, což se může hodit zejména v situacích, kdy je centrální dodávka z nějakých důvodů zastavena.

Vždy je třeba postupovat dle schématu

Je důležité, abychom správně domácí vodárnu zapojili. V souvislosti s tím je třeba zmínit, že u každého nákupu domácí vodárny by neměl chybět plánek se schématy zapojení, které celý proces zjednoduší.

Pro správné zapojení domácí vodárny jsou podstatné některé faktory. Součástí každé domácí vodárny by měly být: čerpadlo, zpětná klapka, regulátor tlaku vody ovládající elektromotor čerpadla a tlaková nádoba.

Výběr čerpadla

Čerpadla pro domácí vodárnu vybírejme dle toho, odkud budeme vodu odebírat. Pro studny, nejčastější zdroj vody, je vhodné čerpadlo s plovákovým spínačem. Před uvedením do chodu je potřeba vypočítat dopravní výšku a průtok. Je možné, že bude potřeba také zvýšit tlak, neboť mnohdy se stává, že samotné čerpadlo domácí vodárny nezajistí potřebný tlak a doma pak zjistíme, že teče jen velmi slabý proud vody.

Zpětná klapka

Při instalaci domácí vodárny také nezapomeňme na zpětnou klapku, která je určena pro zamezení zpětného toku, tedy aby nám voda načerpaná ze studny nenatekla zpátky. Průměr zpětné klapky se vždy musí řídit dle velikosti potrubí.

Tlaková nádoba

Abychom zabránili snížení počtu sepnutí čerpadla při odběru vody pomocí domácí vodárny, je nutné instalovat tlakovou nádobu. Zde platí, že čím větší tlakovou nádobu nainstalujeme, tím méně často dojde k sepnutí čerpadla. Pro instalaci bychom doporučili zvolit tlakovou nádobu alespoň o objemu 20 litrů. Tato součást navíc prodlužuje životnost celé sestavy, tedy čerpadla i samotné domácí vodárny.

Pokud máte na zahradě studnu, nebo máte přístup je spodním vodám, pak je volba domácí vodárny jistě na místě.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Ivana

středa, 13. prosinec 2017
16:01

Díky za super článek :) Po roce bydlení v domku musím říct, že domácí vodárna byla tou nejlepší investicí, kterou jsme udělali. Pokud máte ty možnosti, určitě do toho běžte, ušetříte si spoustu peněz i starostí :)


Napsal: Ivana [Odpovědět]


Čtěte také...

Domácí pekárna se stala běžnou součástí vybavení kuchyně

Domácí pekárna se stala běžnou součástí vybavení kuchyně

Mezi praktické domácí spotřebiče, které se řadí do kategorie „bílá technika“, patří domácí pekárny chleba. Vzhledem k tomu, že pečivo, chléb nevyjímaje, je stále dražší, neboť jeho výrobci musejí při nastavení cen zohlednit rostoucí ceny všech surovin, stává se domácí pekárna stále častějším pomocní…

Domácí větrná elektrárna: Výroba elektrické energie z větru

Domácí větrná elektrárna: Výroba elektrické energie z větru

Zatímco solární kolektory vyrábějí elektřinu pouze ve chvílích, kdy svítí sluneční paprsky, větrné elektrárny dokáží produkovat elektřinu i v noci. Vítr totiž vane za každého počasí. Díky tomu může být domácí větrná elektrárna velmi žádoucím zařízením, které pomáhá zvýšit energetickou soběstačnost d…


Domácí vinotéka: 4 rady pro její správný výběr

Domácí vinotéka: 4 rady pro její správný výběr

Domácí vinotéky jsou hitem posledních let. Milovníci vína si konečně dávají záležet na správném skladování jejich oblíbeného moku. Dříve si většina z nás vystačila s klasickou chladničkou, spíží nebo jiným místem, kam víno jednoduše uskladnila. Jenže málokde jsou natolik ideální podmínky pro to, aby…

Recepty na domácí chleba: Upečte si pochoutku

Recepty na domácí chleba: Upečte si pochoutku

Byly doby, kdy se chléb pekl v každé domácnosti ve velkých pecích, kde se topilo dřevem. Byl poctivý, chutný, křupavý a voněl. Pečení chleba bylo malým obřadem a naši předci si tohoto pokrmu vážili. Upečte si chléb doma i vy!


Domácí vířivé vany dokáží skvěle zregenerovat tělo

Domácí vířivé vany dokáží skvěle zregenerovat tělo

Pro regeneraci těla a uvolnění mohou sloužit kromě sauny například také vířivé vany. Dnes již není potřeba chodit do veřejných lázní a bazénů, které mají zabudovány rovněž vířivky, je mnohem lepší si pořídit vířivé vany přímo domů.

Domácí wellness zařízení: Vířivé vany a sauny do domu

Domácí wellness zařízení: Vířivé vany a sauny do domu

Také už Vás nudí a otravuje chodit neustále na masáže a do sauny či vířivky do veřejných lázní a wellness center? Není se čemu divit, v těchto zařízeních nikdy nebudete mít takové soukromí jako doma. Pokud však máte dostatek financí a vhodné prostory přímo ve Vašem domě či bytě, pak si můžete pořídi…