Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Domácí vinotéka: 4 rady pro její správný výběr

19. červenec 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Domácí vinotéky jsou hitem posledních let. Milovníci vína si konečně dávají záležet na správném skladování jejich oblíbeného moku. Dříve si většina z nás vystačila s klasickou chladničkou, spíží nebo jiným místem, kam víno jednoduše uskladnila. Jenže málokde jsou natolik ideální podmínky pro to, aby si víno dlouho udrželo všechny své vlastnosti.

Reklama

Díky domácí vinotéce ale těmto problémům odzvonilo. Za pár tisíc korun si ji domů může pořídit opravdu každý. Je ale vhodné vinotéku vybírat důkladně, stejně jako jakýkoliv jiný domácí spotřebič.

Při výběru vinotéky se zaměřte na tyto aspekty:

  • Stálost teploty
  • Schopnost udržet optimální vlhkost
  • Vytvoření ideálních světelných podmínek
  • Správná cirkulace vzduchu

Schopnost vinotéky udržet stálou teplotu

Elektrické domácí vinotéky mají za cíl dát vínu přesně takové podmínky, jaké potřebuje. Z tohoto hlediska je velmi podstatnou součástí jejich schopnost udržet správnou teplotu.

Moderní vinotéky jsou klimatizované, přičemž si můžete navolit rozsah nastavení teplot, zpravidla od sedmi až do dvaceti stupňů, což jsou nejobvyklejší teploty pro skladování vín dle jejich odrůd.

Horní police přitom mohou mít jinou teplotu nežli spodní tak, abyste zároveň mohli skladovat červené i bílé víno a jejich různé odrůdy. Spodní police se pak mají používat spíše pro skladování lahví, které nejsou určeny pro brzkou konzumaci.

Prvním, nač musíte myslet při koupi domácí vinotéky, je tak právě schopnost udržovat stálou teplotu a možnost ji různě navolit.

Správná vlhkost ve vinotéce

Kvalitní vinotéka se pozná také podle toho, že mají konstrukci a zařízení, které dokáže udržovat nejen správnou teplotu, ale i vlhkost, která je pro uchování kvality vína rovněž velmi důležitým faktorem. Lahve vína se mají skladovat ve vlhkosti od 60 do 80%.

Zabránění pronikání světla

Vínu škodí i příliš světla. Při výběru vinotéky se tak informujte i o tom, jakým způsobem je vyřešen problém s pronikáním světla dovnitř zařízení.

Většina vinoték má skleněná dvířka. Ta by měla být opatřena UV filtrem, případně být alespoň tónovaná.

Cirkulace vzduchu

Důležité je, aby v uzavřené vinotéce byl neustále čistý vzduch a nedocházelo zde k tvorbě různých pachů a vůní, které by v delším časovém horizontu mohly ovlivnit chuť a aroma vína. Z tohoto důvodu moderní vinotéky využívají filtry, nejčastěji z aktivního uhlí.

Toto jsou jen základní aspekty, kterými se řídit při výběru vinotéky. Napadají vás další? Pak se o ně s námi podělte.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak na správný výběr interiérových a vchodových dveří?

Jak na správný výběr interiérových a vchodových dveří?

Při obměně stávajících dveřních systémů ve vašem rodinném domě nebo bytě byste si měli nejprve pořádně promyslet, co od nových prvků očekávat. Hlavní roli by měla hrát kvalita. Samozřejmostí je dnes i stylové provedení, které nepůsobí kontraproduktiv

Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Prostěradlo je základem ložního povlečení. Stejně jako povlaky na polštáře a přikrývky plní několik funkcí. Abyste se ve vaší posteli vždy dobře a pohodlně vyspali, měli byste si proto pořídit právě co nejkvalitnější prostěradlo.


Přehled izolačních materiálů: Vyberte ten správný

Přehled izolačních materiálů: Vyberte ten správný

Zateplování domů je stále v kurzu. Každoročně rostou ceny tepla a možná i vy jste na jaře zjistili, že vám značně ubylo uhlí ve sklepu nebo jste spálili mnohem víc plynu. Řešením je zateplení fasády vašeho domu. Jaký izolační materiál ale zvolit?

Americká hypotéka - charakteristika a podmínky pro její získání

Americká hypotéka - charakteristika a podmínky pro její získání

Při financování bydlení mnoho lidí využívá hypotéky. Klasické hypotéky jsou účelové, žadatelé tak musí dokládat, nač budou peníze využity. V poslední době ale také roste obliba speciální, takzvané Americké hypotéky.


Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Kuchyně v českých domácnostech obměňujeme v průměru asi po dvaceti letech. Máte doma starou kuchyni, na kterou se už nemůžete dívat? Stěhujete se do zbrusu nového bytu a pořizujete novou kuchyni? Přinášíme rady a tipy, na co si dát pozor.

Jak vybrat vhodnou žehličku a rady pro žehlení

Jak vybrat vhodnou žehličku a rady pro žehlení

Žehlení je činností, která je nudná, ale v domácnosti se jí nevyhneme. O tom, jak správně vybrat žehličku a rady ohledně žehlení - to vše se dozvíte v následujícím článku.