Domácí vinotéka: 4 rady pro její správný výběr
19. červenec 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článekDomácí vinotéky jsou hitem posledních let. Milovníci vína si konečně dávají záležet na správném skladování jejich oblíbeného moku. Dříve si většina z nás vystačila s klasickou chladničkou, spíží nebo jiným místem, kam víno jednoduše uskladnila. Jenže málokde jsou natolik ideální podmínky pro to, aby si víno dlouho udrželo všechny své vlastnosti.
ReklamaDíky domácí vinotéce ale těmto problémům odzvonilo. Za pár tisíc korun si ji domů může pořídit opravdu každý. Je ale vhodné vinotéku vybírat důkladně, stejně jako jakýkoliv jiný domácí spotřebič.
Při výběru vinotéky se zaměřte na tyto aspekty:
- Stálost teploty
- Schopnost udržet optimální vlhkost
- Vytvoření ideálních světelných podmínek
- Správná cirkulace vzduchu
Schopnost vinotéky udržet stálou teplotu
Elektrické domácí vinotéky mají za cíl dát vínu přesně takové podmínky, jaké potřebuje. Z tohoto hlediska je velmi podstatnou součástí jejich schopnost udržet správnou teplotu.
Moderní vinotéky jsou klimatizované, přičemž si můžete navolit rozsah nastavení teplot, zpravidla od sedmi až do dvaceti stupňů, což jsou nejobvyklejší teploty pro skladování vín dle jejich odrůd.
Horní police přitom mohou mít jinou teplotu nežli spodní tak, abyste zároveň mohli skladovat červené i bílé víno a jejich různé odrůdy. Spodní police se pak mají používat spíše pro skladování lahví, které nejsou určeny pro brzkou konzumaci.
Prvním, nač musíte myslet při koupi domácí vinotéky, je tak právě schopnost udržovat stálou teplotu a možnost ji různě navolit.
Správná vlhkost ve vinotéce
Kvalitní vinotéka se pozná také podle toho, že mají konstrukci a zařízení, které dokáže udržovat nejen správnou teplotu, ale i vlhkost, která je pro uchování kvality vína rovněž velmi důležitým faktorem. Lahve vína se mají skladovat ve vlhkosti od 60 do 80%.
Zabránění pronikání světla
Vínu škodí i příliš světla. Při výběru vinotéky se tak informujte i o tom, jakým způsobem je vyřešen problém s pronikáním světla dovnitř zařízení.
Většina vinoték má skleněná dvířka. Ta by měla být opatřena UV filtrem, případně být alespoň tónovaná.
Cirkulace vzduchu
Důležité je, aby v uzavřené vinotéce byl neustále čistý vzduch a nedocházelo zde k tvorbě různých pachů a vůní, které by v delším časovém horizontu mohly ovlivnit chuť a aroma vína. Z tohoto důvodu moderní vinotéky využívají filtry, nejčastěji z aktivního uhlí.
Toto jsou jen základní aspekty, kterými se řídit při výběru vinotéky. Napadají vás další? Pak se o ně s námi podělte.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!