Přehled izolačních materiálů: Vyberte ten správný
6. květen 2012 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1Zateplování domů je stále v kurzu. Každoročně rostou ceny tepla a možná i vy jste na jaře zjistili, že vám značně ubylo uhlí ve sklepu nebo jste spálili mnohem víc plynu. Řešením je zateplení fasády vašeho domu. Jaký izolační materiál ale zvolit? Na trhu není jen polystyren, ale vybírat můžete také z minerální vaty nebo čistě přírodních materiálů.
ReklamaKaždý tepelně-izolační materiál má trochu jiné vlastnosti. Při výběru vhodné izolace bychom měli zohlednit, zda zateplujeme nový nebo starší dům, jenž je náchylný ke kumulaci vlhkosti, zda chceme zateplovat fasádu, strop nebo podlahu.
Polystyren je levný a dobře izoluje
K oblíbeným izolačním materiálům na českém trhu patří polystyren. Jeho výhodou je nízká cena, která se pohybuje kolem 1 000 korun za metr čtvereční. Běžně se pro zateplení používá polystyren o šířce asi 10 až 12 cm, který by měl být pro úsporu tepla dostačující. Výhodou polystyrenu je snadná aplikace.
Polystyren se nehodí na staré stavby, které se potýkají s vysokou vlhkostí a vznikají v nich plísně. Izolace z polystyrenu totiž neumožňuje domu a stěnám „dýchat“, proto ještě více přispívá ke vzniku vlhkosti. Obecně platí, že pro aplikaci izolace z polystyrenu je vhodné mít udělanou dobrou hydroizolaci. Kromě klasického bílého polystyrenu můžete použít také šedivý polystyren EPS.
Minerální vata umožní dýchání
Alternativou polystyrenu je minerální vata, která se v současné době také hojně využívá. Je cenově dostupná a oproti polystyrenu umožňuje dýchání domu, tedy odchod vodní páry ze stěn ven. Nevýhodou je, že se s minerální vatou hůře pracuje, aplikace je náročnější a je třeba jí přenechat spíše odborníkovi.
Provětrávaná fasáda
Další možností pro izolaci domu, který trpí zvýšenou vlhkostí stěn je tzv. provětrávaná fasáda. Ta má výborné tepelně-izolační vlastnosti a umožňuje domu dobře dýchat.
Při aplikaci provětrávané fasády je třeba opatřit si stavební povolení. Nová fasáda dá domu moderní vzhled a zvýší jeho cenovou hodnotu, což je jistě u každého investora žádoucí.
Alternativní a zelené tepelné izolace
Izolace z přírodních materiálů se stávají stále více populárními s tím, jak roste zájem o alternativní stavební postupy. Využívají se při stavbě dřevostaveb, pasivních nebo nízkoenergetických domů.
Jde například o izolace z konopí nebo slámy. V případě slámy se používají celé balíky, které se vkládají přímo do dřevěné konstrukce domů. Cena alternativních tepelných izolací záleží na dodavateli. Problémem může být jejich náchylnost k napadení různými škůdci.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Karel
středa, 16. květen 201210:52
Dlouho jsem se rozmýšlel, zda mám investovat peníze do izolace staršího domu. Bál jsem se, že se mi začne dělat v domě plíseň. Poptal jsem se známých, který už mají izolovaný dům a ty mi doporučili CLIMATIZER PLUS. Díky izolaci jsem ušetřil výdaje za topení.
Napsal: Karel [Odpovědět]