Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Přehled izolačních materiálů: Vyberte ten správný

6. květen 2012 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1

Zateplování domů je stále v kurzu. Každoročně rostou ceny tepla a možná i vy jste na jaře zjistili, že vám značně ubylo uhlí ve sklepu nebo jste spálili mnohem víc plynu. Řešením je zateplení fasády vašeho domu. Jaký izolační materiál ale zvolit? Na trhu není jen polystyren, ale vybírat můžete také z minerální vaty nebo čistě přírodních materiálů.

Reklama

Každý tepelně-izolační materiál má trochu jiné vlastnosti. Při výběru vhodné izolace bychom měli zohlednit, zda zateplujeme nový nebo starší dům, jenž je náchylný ke kumulaci vlhkosti, zda chceme zateplovat fasádu, strop nebo podlahu.

Polystyren je levný a dobře izoluje

K oblíbeným izolačním materiálům na českém trhu patří polystyren. Jeho výhodou je nízká cena, která se pohybuje kolem 1 000 korun za metr čtvereční. Běžně se pro zateplení používá polystyren o šířce asi 10 až 12 cm, který by měl být pro úsporu tepla dostačující. Výhodou polystyrenu je snadná aplikace.

Polystyren se nehodí na staré stavby, které se potýkají s vysokou vlhkostí a vznikají v nich plísně. Izolace z polystyrenu totiž neumožňuje domu a stěnám „dýchat“, proto ještě více přispívá ke vzniku vlhkosti. Obecně platí, že pro aplikaci izolace z polystyrenu je vhodné mít udělanou dobrou hydroizolaci. Kromě klasického bílého polystyrenu můžete použít také šedivý polystyren EPS.

Minerální vata umožní dýchání

Alternativou polystyrenu je minerální vata, která se v současné době také hojně využívá. Je cenově dostupná a oproti polystyrenu umožňuje dýchání domu, tedy odchod vodní páry ze stěn ven. Nevýhodou je, že se s minerální vatou hůře pracuje, aplikace je náročnější a je třeba jí přenechat spíše odborníkovi.

Provětrávaná fasáda

Další možností pro izolaci domu, který trpí zvýšenou vlhkostí stěn je tzv. provětrávaná fasáda. Ta má výborné tepelně-izolační vlastnosti a umožňuje domu dobře dýchat.

Při aplikaci provětrávané fasády je třeba opatřit si stavební povolení. Nová fasáda dá domu moderní vzhled a zvýší jeho cenovou hodnotu, což je jistě u každého investora žádoucí.

Alternativní a zelené tepelné izolace

Izolace z přírodních materiálů se stávají stále více populárními s tím, jak roste zájem o alternativní stavební postupy. Využívají se při stavbě dřevostaveb, pasivních nebo nízkoenergetických domů.

Jde například o izolace z konopí nebo slámy. V případě slámy se používají celé balíky, které se vkládají přímo do dřevěné konstrukce domů. Cena alternativních tepelných izolací záleží na dodavateli. Problémem může být jejich náchylnost k napadení různými škůdci.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Karel

středa, 16. květen 2012
10:52

Dlouho jsem se rozmýšlel, zda mám investovat peníze do izolace staršího domu. Bál jsem se, že se mi začne dělat v domě plíseň. Poptal jsem se známých, který už mají izolovaný dům a ty mi doporučili CLIMATIZER PLUS. Díky izolaci jsem ušetřil výdaje za topení.


Napsal: Karel [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak na správný výběr interiérových a vchodových dveří?

Jak na správný výběr interiérových a vchodových dveří?

Při obměně stávajících dveřních systémů ve vašem rodinném domě nebo bytě byste si měli nejprve pořádně promyslet, co od nových prvků očekávat. Hlavní roli by měla hrát kvalita. Samozřejmostí je dnes i stylové provedení, které nepůsobí kontraproduktiv

Vyberte si vanu, která vyhoví vašich představám

Vyberte si vanu, která vyhoví vašich představám

Vana je tím, co dominuje koupelně. Nejenže poskytuje prostor pro hygienu, ale je i místem relaxace po náročném pracovním dni. Na trhu je v současné době nepřeberné množství různých typů van, které se liší svým tvarem, barvou, funkcemi a dalšími parametry.


Domácí vinotéka: 4 rady pro její správný výběr

Domácí vinotéka: 4 rady pro její správný výběr

Domácí vinotéky jsou hitem posledních let. Milovníci vína si konečně dávají záležet na správném skladování jejich oblíbeného moku. Dříve si většina z nás vystačila s klasickou chladničkou, spíží nebo jiným místem, kam víno jednoduše uskladnila. Jenže málokde jsou natolik ideální podmínky pro to, aby…

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

V minulém díle o stavbě moderního nízkoenergetického domu bylo popsáno jak nejlépe vybrat pozemek a projekt domu. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je pro stavbu domu vhodný a jak nejlépe přistupovat k tvorbě samotné rozpočtu stavby.


Koberce: Jaké máme možnosti při výběru podle materiálu a techniky výroby?

Koberce: Jaké máme možnosti při výběru podle materiálu a techniky výroby?

Pořizujete-li si nový koberec na podlahu, pak by vás mělo zajímat také to, jakým způsobem byl vyroben. Kvalita koberce se často pozná právě podle toho, zda je vyroben strojově nebo ručně a také dle toho, jaké z jakých materiálů je výrobce vytvořil. Mnohé zdánlivě pěkné koberce totiž mohou být vyrobe…

Kovový nábytek na zahradu: Výhody a nevýhody kovového materiálu

Kovový nábytek na zahradu: Výhody a nevýhody kovového materiálu

Jednou z možností, jaký nábytek zvolit na zahradu, může být ten, který je vyroben z kovu. Kovové židličky nebo stolky na zahradě působí moderně. Lze však u nich spatřovat i další výhody, ovšem zároveň je jistě vhodné připomenout také zápory, které kovové materiály mají.