Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

27. květen 2012 - Rubrika: Kuchyně - Komentáře: 6

Kuchyně v českých domácnostech obměňujeme v průměru asi po dvaceti letech. Máte doma starou kuchyni, na kterou se už nemůžete dívat? Stěhujete se do zbrusu nového bytu a pořizujete novou kuchyni? Přinášíme rady a tipy, na co si dát pozor.

Reklama

Při výběru nové kuchyně bychom se neměli řídit pouze jejím vzhledem, barvou, designem a cenou. Důležité je především její uspořádání. Kuchyňská linka musí být v první řadě praktická a funkční, aby se nám v kuchyni dobře pracovalo.

Pět pracovních zón

Při plánování nové kuchyňské linky si rozdělte prostor do pěti pracovních zón. Pro praváka by měly jít v tomto sledu:

  • Zásoby
  • Ukládání
  • Mytí
  • Příprava
  • Vaření

Kuchyně by vám vždy měla poskytnout komfort při práci. I proto je důležité rozdělení z hlediska výše uvedených pracovních zón. Samozřejmě, že ne vždy je možné kvůli dispozici bytu nebo domu takovéto řazení dodržet. Například v panelových bytech bývají dispozice již dané a ne vždy zrovna pro praktické využití.

Kuchyně plná úložného prostoru

Kromě vhodného rozvržení pracovní plochy je pro kuchyni důležitý dostatek úložných prostor. Myslete nejen na to, že někam potřebujete uložit nádobí, talíře a hrnečky, ale také potraviny, které potřebujete mít při ruce. V současné době jsou výborným a praktickým řešením různé výsuvné šuplíky, které jsou velice praktické.

Pozor si dejte na to, aby především ve spodních skříňkách byly různé výsuvné zásuvky oproti nepraktickým „obyčejným“ dvířkám. Vyhnete se tak tomu, že budete muset zakleknout a prohledávat obsah skříňky, protože hrnec, který hledáte, je až úplně vzadu.

Kvalita je u kuchyní nezbytná

Investice do nové kuchyně není zrovna malá a řada domácností na novou kuchyňskou linku šetří několik let. V případě kuchyní se vyplatí investovat do kvality – možná vám bude muset kuchyňská linka vydržet až do konce života. Samozřejmě je možné zakoupit laciné kuchyně do 5 000 korun, ale jak dlouho asi vydrží?

Pozor si dávejte na kvalitu materiálu, zpracování a také na kování – právě to je na kuchyni velice namáhané, protože dvířka a šuplíky neustále otvíráme a zavíráme.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Markéta

pátek, 16. září 2016
16:46

Ještě bych doplnila, že dřez s baterií jsou v kuchyni taky dost zásadním elementem. Nemusí jít vždycky o nudný nerez... Granitové dřezy se dělají v mnoha zajímavých odstínech. Navíc to nestojí zase tolik... Stačí najít výprodej, jako třeba http://www.trendo.cz


Napsal: Markéta [Odpovědět]

Jiřina

čtvrtek, 24. listopad 2016
09:52

to Markéta: Možností, jaký dřez vybrat, je hodně. Třeba Tectonite. Byl o trochu levnější, než klasický granit, ale přitom je ve spoustě ohledů stejně odolný... My jsme ten náš koupili na eshop-franke.cz


Napsal: Jiřina [Odpovědět]

Lolík

sobota, 15. červenec 2017
16:59

Je to dobrý článek, který mi určitě pomůže při výběru :) Akorát bych spíše chtěl ne nerezový dřez, ale granitový. Jeden z těchto:https://eshop-schock.cz/516-drezy :)

Mno uvidím ještě jak to dopadne vůbec :)


Napsal: Lolík [Odpovědět]

Robert

čtvrtek, 31. srpen 2017
11:43

to Jiřina: Franke je kvalitní značka. My jsme tam před časem kupovali baterii a bylo to příjemné překvapení. Když jsem měl starou, tak se při prvním umytí odrhnul nerez. :D S novou všechno fajn. Našli jsme tady: http://eshop-franke.cz/454-drezove-baterie


Napsal: Robert [Odpovědět]

eliška

pondělí, 19. září 2022
22:07

Manžel mně říkal, že bychom neměli dávat takové výdaje na kuchyňské vybavení, ale mně nepřijde, že tolik utrácíme. Hlavně že on si musel koupit rybářské křeslo za několik tisíc korun. To je podle něho normální, ale to, že já si chci koupit kvalitní nože, tak to mu přijde velmi zvláštní. Prostě muži.


Napsal: eliška [Odpovědět]

Tereza65688

úterý, 28. únor 2023
19:42

Já třeba když si chci dát něco moc dobrého v kuchyni a nebo v práci v kuchyňce, tak si sáhnu do mé tajné skřýše a vytáhnu čokoládové lanýže. To je tak vynikající když máte opravdu kvalitní čokoládu. Neuvěříte dokud neochutnáte.


Napsal: Tereza65688 [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak vybrat vhodnou žehličku a rady pro žehlení

Jak vybrat vhodnou žehličku a rady pro žehlení

Žehlení je činností, která je nudná, ale v domácnosti se jí nevyhneme. O tom, jak správně vybrat žehličku a rady ohledně žehlení - to vše se dozvíte v následujícím článku.

Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Prostěradlo je základem ložního povlečení. Stejně jako povlaky na polštáře a přikrývky plní několik funkcí. Abyste se ve vaší posteli vždy dobře a pohodlně vyspali, měli byste si proto pořídit právě co nejkvalitnější prostěradlo.


Jak vybírat křovinořez: Důležité rady pro zahrádkáře

Jak vybírat křovinořez: Důležité rady pro zahrádkáře

Při sekání trávy se kromě klasických sekaček a zahradních traktorů používají také křovinořezy. Na trhu jich dnes existuje celá řada. Liší se nejen v ceně, ale také ve vzhledu a konstrukci, způsobu ovládání, kvalitě a výkonu motoru. Pokud chcete používat skutečně křovinořez, který bude za něco stát, …

Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů

Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů

Rovně střižený, souměrný a profesionálně upravený trávník je chloubou zahrady. Toužíte také po anglickém trávníku, ale zatím pořád bojujete s českým plevelem? Jak trávník pěstovat a jak ho udržovat? Nechte si poradit od profesionálů.


Tipy na bleskový úklid během půl hodiny

Tipy na bleskový úklid během půl hodiny

Zvoní vám telefon a zpráva je jasná – vaše tchýně se neočekávaně blíží. Vy jste se právě vrátili z práce, nemáte uklizeno a všude ve vašem bytě panuje chaos a nepořádek. Nebojte! S našimi tipy zvládnete uklidit domácnost rychle a hravě.

Tipy na vánoční dárky nejen pro rodiče

Tipy na vánoční dárky nejen pro rodiče

Vybíráte vánoční dárek pro maminku, jejímž koníčkem je domácnost? Nebo přemýšlíte, čím letos potěšit tatínka? Přinášíme tipy na vánoční dárky pro rodiče, prarodiče nebo kamarády! Chcete jim darovat pěkný designový dárek, který bude zároveň užitečný? Podívejte se na praktické vánoční dárky, které pot…