Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů

18. květen 2012 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 2

Rovně střižený, souměrný a profesionálně upravený trávník je chloubou zahrady. Toužíte také po anglickém trávníku, ale zatím pořád bojujete s českým plevelem? Jak trávník pěstovat a jak ho udržovat? Nechte si poradit od profesionálů.

Reklama

Trávník bývalého zahradníka pana Jaroslava Zikmunda je čerstvě zastřižený. Posekaná tráva ještě voní a zahrada září pod náporem květnového slunce. „Zahradu mám rád. Trávím zde každou volnou chvíli, “ vysvětluje muž, kterému se někdejší povolání stalo koníčkem v důchodu.

„Upravená zahrada vyžaduje čas. Lidé chtějí mít dnes všechno dokonalé, rychle a bez práce, “ říká pan Zikmund. „V takovém případě doporučuju, aby si nechali položit kobercový trávník. Jde o předem vypěstovaný trávník, který je na zahradu přivezen v rolích a položen na předem připravenou půdu, “ dodává. Jde o rychlejší a jistější způsob získání kvalitního trávníku. Navíc máte garanci, že váš trávník bude rovnoměrný a bez kazů.

Trávník ze semen

Klasickým způsobem pěstování trávníku na zahradě, je jeho výsev ze semen. „Už při výběru semen je třeba dávat pozor, informujte se, pro jaké podmínky jsou určeny, “ radí pan Zikmund. Některé travní směsi jsou určené například do stínu a nepotřebují mnoho slunečního světla.

Měli byste proto dobře znát svůj pozemek a jeho potřeby. Vybírat také můžete z různých okrasných travních směsí, které oceníte především v případě, že chcete mít okrasnou, nikoli užitkovou zahradu.

„Před samotným výsevem trávy, je třeba upravit půdu, povrch terénu a jeho sklon. Půda by měla být zbavena plevele i s jeho kořeny, “ doporučuje zkušený zahradník. Na škodu není také využití různých hnojiv, které růst trávníku podpoří.

Samozřejmě, že vám tráva na zahradě nevyroste přes noc. Z krásného trávníku se budete pravděpodobně těšit až další rok.

Údržba trávníků

Kromě pravidelného sekání trávníků vás čeká také boj s plevelem. „Nejčastěji nám vzhled trávníku kazí šťovík, jetel, jitrocel nebo pampeliška a sedmikrásky. Pro někoho jde o plevel, jinému udělají drobné kvítky v trávníku radost, “ říká pan Zikmund.

Plevel z trávníku můžete odstranit mechanicky i chemicky. Záleží na vás, jaký postup je vám sympatičtější. „Při mechanickém odstranění plevele je třeba vytrhnout ho i s kořeny, jinak jde o zbytečnou práci, “ doporučuje zahradník s tím, že na odstraňování plevele z trávníku je možné použít různé pomůcky. I tak jde ale o zdlouhavou a namáhavou práci, která záleží na velikosti vaší zahrady.

Další možností je pak chemická likvidace plevele. „Pro nános chemického prostředku se používají trávníkářské písky nebo se postřik nastříká přímo na konkrétní místa, “ vysvětluje pan Zikmund. Chemický postřik není příliš vhodný na zahrady, kde se pohybují domácí zvířata.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Hanka

neděle, 21. červenec 2019
13:12

Bez udržovaného trávníku nevypadá žádná zahrada hezky. My se proto o ten náš snažíme co nejlépe starat, aby byl pořád pěkný. Kromě pravidelného sekání a zalévání jsme letos vyzkoušeli speciální hnojiva z https://www.chemicor.cz/hnojiva/ , díky kterým vypadá trávník ještě lépe.


Napsal: Hanka [Odpovědět]

Marta

čtvrtek, 23. listopad 2023
10:01

No tak u nás už se dlouhodobě používá jedině zatravňovací dlažba na nějaké úpravy. Nerostla nám totiž dlouho tráva a už se nám to ale opravdu nechtělo řešit. A z toho důvodu jsme se prostě rozhodli si tak nějak vylepšit zahradu. A líbí se nám to dost.


Napsal: Marta [Odpovědět]


Čtěte také...

Ochrana trávníku proti plísni sněžné

Ochrana trávníku proti plísni sněžné

Pokud chceme mít i na jaře trávník u domu v perfektním stavu a zdravý, je potřeba v tuto dobu přistoupit k několika krokům. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se riziku, že trávník bude prakticky zničen. Velkou škodu může na zahradě po tání sněhu udělat plíseň sněžná. Jak jí zabránit, se dozvíte v dne…

Zakládání staveb: Od profesionálů je to levné a rychlé

Zakládání staveb: Od profesionálů je to levné a rychlé

Máte pozemek a představu o tom, jak bude vypadat váš dům. Ten se staví od základů a zakládání staveb je důležitou součástí výstavby každého domu. Nechte si základovou desku udělat od profesionálů. Vyhnete se řadě nepříjemností.


Údržba trávy po zimě: Na co si dát pozor

Údržba trávy po zimě: Na co si dát pozor

Přestože letošní zima rozhodně nebyla nějak extrémní, i tak mohlo zimní počasí zanechat stopy na trávníku vaší zahrady. S příchodem jara tak trávě určitě nezapomeňte věnovat zvýšenou péči. Možná bude třeba nahradit některá problematický místa pomocí

Jak vybírat křovinořez: Důležité rady pro zahrádkáře

Jak vybírat křovinořez: Důležité rady pro zahrádkáře

Při sekání trávy se kromě klasických sekaček a zahradních traktorů používají také křovinořezy. Na trhu jich dnes existuje celá řada. Liší se nejen v ceně, ale také ve vzhledu a konstrukci, způsobu ovládání, kvalitě a výkonu motoru. Pokud chcete používat skutečně křovinořez, který bude za něco stát, …


Podzimní údržba zahrady

Podzimní údržba zahrady

Léto je za námi a je třeba se připravit na chladnější počasí a změnu klimatu. Stejně tak se dostávají do pohotovosti všichni zahrádkáři a majitelé zahrad, neboť před příchodem zimy pro ně nastává mnoho práce. Ne každý se při podzimní úpravě zahrady rozhodne využít služeb profesionálů, kteří toto maj…

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Kuchyně v českých domácnostech obměňujeme v průměru asi po dvaceti letech. Máte doma starou kuchyni, na kterou se už nemůžete dívat? Stěhujete se do zbrusu nového bytu a pořizujete novou kuchyni? Přinášíme rady a tipy, na co si dát pozor.