Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů
18. květen 2012 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 2Rovně střižený, souměrný a profesionálně upravený trávník je chloubou zahrady. Toužíte také po anglickém trávníku, ale zatím pořád bojujete s českým plevelem? Jak trávník pěstovat a jak ho udržovat? Nechte si poradit od profesionálů.
ReklamaTrávník bývalého zahradníka pana Jaroslava Zikmunda je čerstvě zastřižený. Posekaná tráva ještě voní a zahrada září pod náporem květnového slunce. „Zahradu mám rád. Trávím zde každou volnou chvíli, “ vysvětluje muž, kterému se někdejší povolání stalo koníčkem v důchodu.
„Upravená zahrada vyžaduje čas. Lidé chtějí mít dnes všechno dokonalé, rychle a bez práce, “ říká pan Zikmund. „V takovém případě doporučuju, aby si nechali položit kobercový trávník. Jde o předem vypěstovaný trávník, který je na zahradu přivezen v rolích a položen na předem připravenou půdu, “ dodává. Jde o rychlejší a jistější způsob získání kvalitního trávníku. Navíc máte garanci, že váš trávník bude rovnoměrný a bez kazů.
Trávník ze semen
Klasickým způsobem pěstování trávníku na zahradě, je jeho výsev ze semen. „Už při výběru semen je třeba dávat pozor, informujte se, pro jaké podmínky jsou určeny, “ radí pan Zikmund. Některé travní směsi jsou určené například do stínu a nepotřebují mnoho slunečního světla.
Měli byste proto dobře znát svůj pozemek a jeho potřeby. Vybírat také můžete z různých okrasných travních směsí, které oceníte především v případě, že chcete mít okrasnou, nikoli užitkovou zahradu.
„Před samotným výsevem trávy, je třeba upravit půdu, povrch terénu a jeho sklon. Půda by měla být zbavena plevele i s jeho kořeny, “ doporučuje zkušený zahradník. Na škodu není také využití různých hnojiv, které růst trávníku podpoří.
Samozřejmě, že vám tráva na zahradě nevyroste přes noc. Z krásného trávníku se budete pravděpodobně těšit až další rok.
Údržba trávníků
Kromě pravidelného sekání trávníků vás čeká také boj s plevelem. „Nejčastěji nám vzhled trávníku kazí šťovík, jetel, jitrocel nebo pampeliška a sedmikrásky. Pro někoho jde o plevel, jinému udělají drobné kvítky v trávníku radost, “ říká pan Zikmund.
Plevel z trávníku můžete odstranit mechanicky i chemicky. Záleží na vás, jaký postup je vám sympatičtější. „Při mechanickém odstranění plevele je třeba vytrhnout ho i s kořeny, jinak jde o zbytečnou práci, “ doporučuje zahradník s tím, že na odstraňování plevele z trávníku je možné použít různé pomůcky. I tak jde ale o zdlouhavou a namáhavou práci, která záleží na velikosti vaší zahrady.
Další možností je pak chemická likvidace plevele. „Pro nános chemického prostředku se používají trávníkářské písky nebo se postřik nastříká přímo na konkrétní místa, “ vysvětluje pan Zikmund. Chemický postřik není příliš vhodný na zahrady, kde se pohybují domácí zvířata.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Hanka
neděle, 21. červenec 201913:12
Bez udržovaného trávníku nevypadá žádná zahrada hezky. My se proto o ten náš snažíme co nejlépe starat, aby byl pořád pěkný. Kromě pravidelného sekání a zalévání jsme letos vyzkoušeli speciální hnojiva z https://www.chemicor.cz/hnojiva/ , díky kterým vypadá trávník ještě lépe.
Napsal: Hanka [Odpovědět]
Marta
čtvrtek, 23. listopad 202310:01
No tak u nás už se dlouhodobě používá jedině zatravňovací dlažba na nějaké úpravy. Nerostla nám totiž dlouho tráva a už se nám to ale opravdu nechtělo řešit. A z toho důvodu jsme se prostě rozhodli si tak nějak vylepšit zahradu. A líbí se nám to dost.
Napsal: Marta [Odpovědět]