Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak vybírat křovinořez: Důležité rady pro zahrádkáře

10. červenec 2013 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Při sekání trávy se kromě klasických sekaček a zahradních traktorů používají také křovinořezy. Na trhu jich dnes existuje celá řada. Liší se nejen v ceně, ale také ve vzhledu a konstrukci, způsobu ovládání, kvalitě a výkonu motoru. Pokud chcete používat skutečně křovinořez, který bude za něco stát, je dobré si zjistit, na co se při koupi zaměřit.

Reklama

V první řadě si musíte ujasnit, nač budete křovinořez potřebovat. Někdo s ním může jen dosekávat zbytky trávy, jiní zahrádkáři jej hodlají využívat pro sekání celého trávníku.

Vyžínače na lehčí práce

V tomto ohledu se dají křovinořezy dělit na tři základní skupiny. První skupinou jsou vyžínače.

Ty jsou vhodné na menší trávu, zhruba do půl metru výšky. Slouží například k obsekávání stromů, sekání zbylé trávy u zdí, kam již nejde zajet s klasickou travní sekačkou. Jejich výhodou je snadné ovládání, lehkost a také nízká cena.

Klasické křovinořezy

Pakliže chcete sekat delší trávu na větším prostoru, pak využijte klasické křovinořezy.

Kvalitní křovinořez se pozná podle toho, že má dobrou rukojeť, drží se vlastně jako klasická kosa. Držadlo je obvykle ve tvaru písmene T.

Součástí křovinořezu je také popruh na ramena, díky němuž se lépe ovládá. Je nutné mít na paměti, že robustnější křovinořezy jsou přeci jen o poznání těžší nežli vyžínače.

Profesionální křovinořezy

Třetí skupinou jsou profesionální křovinořezy. Ty už se poznají jen podle toho, že mají silnou hřídel. Průměry hřídelí se u křovinořezů pohybují od 4 do 30 milimetrů.

Čím silnější hřídel, tím lepší přístroj, který zároveň déle vydrží a má menší vibrace během práce.

Důležitým aspektem je také kvalita nožů, které provádějí sekání. Levné plechové nože jsou vhodné spíše pro občasné použití, při častějších pracích dejte přednost raději kvalitnějším nožům, ideálně třísrpům.

Pozor na kvalitu motoru

Na závěr nesmíte opomenout motor. Ten je nejdůležitější součástí křovinořezu. Dobrý motor se pozná krom jiného podle toho, zda bez problémů startuje hned napoprvé. Kvalitu poznáte také podle točícího momentu.

Při nákupu křovinořezu se vzhledem k výše uvedenému vždy raději poraďte přímo v obchodě, pokud nejste natolik znalí, abyste si s výběrem poradili zcela sami. A v případě, že kupujete bez cizích rad, berte v potaz alespoň to, co jsem vám nastínil v tomto článku.

Máte jiné tipy, jak vybírat křovinořezy a vyžínače pro péči o zahradní trávník? Napište nám a inspirujte další čtenáře.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení domů se stalo současným trendem, který vyplývá nejen z požadavků Evropské unie, ale především ze zvyšujících se nákladů na vytápění. Proč je výhodné budovy zateplovat?

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Kuchyně v českých domácnostech obměňujeme v průměru asi po dvaceti letech. Máte doma starou kuchyni, na kterou se už nemůžete dívat? Stěhujete se do zbrusu nového bytu a pořizujete novou kuchyni? Přinášíme rady a tipy, na co si dát pozor.


TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

Finišujete, abyste měli dům do zimy pod střechou? Důležitá je nejen rychlost, ale i kvalita. Střecha totiž musí v pořádku vydržet desítky let a přitom zvládnout nápor slunce, větru, mrazu i deště.

Jak vybrat vhodnou žehličku a rady pro žehlení

Jak vybrat vhodnou žehličku a rady pro žehlení

Žehlení je činností, která je nudná, ale v domácnosti se jí nevyhneme. O tom, jak správně vybrat žehličku a rady ohledně žehlení - to vše se dozvíte v následujícím článku.


Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Komín, který je součástí rodinného domu, je často příčinou neštěstí. Při jeho nesprávné údržbě a špatném technickém stavu totiž snadno může dojít k zahoření usazených zplodin. Často se také stává, že neprůchodný komín způsobí, že spaliny nevycházejí z domu, naopak se dostávají do interiéru. To se pa…

Zateplení oken - důležité body a výhody

Zateplení oken  - důležité body a výhody

Zateplení oken je podstatnou částí rekonstrukce bydlení. Pokud majitel domu používá nekvalitní okna, která jsou nedostatečně zaizolována, nemají kvalitní dvojskla, pak dochází k vysokým tepelným ztrátám, které způsobují výrazné zvýšení finančních nákladů na provoz celého domu nebo bytu.