Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Domácí větrná elektrárna: Výroba elektrické energie z větru

24. květen 2013 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Zatímco solární kolektory vyrábějí elektřinu pouze ve chvílích, kdy svítí sluneční paprsky, větrné elektrárny dokáží produkovat elektřinu i v noci. Vítr totiž vane za každého počasí.

Reklama

Díky tomu může být domácí větrná elektrárna velmi žádoucím zařízením, které pomáhá zvýšit energetickou soběstačnost domácnosti, která se tak stává nezávislejší na centrálních dodávkách elektřiny. Výroba energie z domácí větrné elektrárny je navíc levná.

Zjištění větrného potenciálu

Před tím, než se rozhodnete na střechu svého domu či do jeho blízkosti instalovat malou větrnou elektrárnu, je velmi důležité si zjistit, jaký je na vašem pozemku větrný potenciál. Pro tyto účely je vhodné využít větrných map a příslušných tabulek, které jsou zpracovány Ústavem fyzicky atmosféry Akademie věd ČR.

Na základě zmíněných tabulek a map si snadno zjistíte, jaký může být větrný potenciál v lokalitě, kde se váš rodinný dům nachází. Tyto mapy však samozřejmě nejsou stoprocentně přesné, vždy je tudíž potřeba ještě zmapovat a naměřit hodnoty přímo na místě. Podle toho si nejen zjistíte, zda se vůbec investice do malé domácí větné elektrárny vyplatí, ale také to, jaký typ elektrárny zvolíte.

Měření větru v konkrétním místě by nemělo být nárazové, doporučuje se údaje sbírat alespoň dva až tři měsíce, aby měly dostatečnou vypovídající hodnotu.

Výhody domácí větrné elektrárny

Výhodou instalace větrné elektrárny na střechu domu je hlavně to, že tímto způsobem získáte energii prakticky zdarma. Turbíny elektrárny, které nejsou ve výšce výše než 10 metrů, nepodléhají povinnosti získat licenci pro provoz, což je další nesporné pozitivum.

U domácí větrné elektrárny oceníte i její minimální hlučnost. Rozhodně se nemusíte obávat toho, že by vám turbína dělala přes den či v noci nějaký zvlášť velký rámus, který by snižoval komfort bydlení.

Použití domácí větrné elektrárny je obvykle využíváno spolu s napojením na běžnou síť. Tím, že se do sítě přivede elektřina z tohoto zařízení, snížíte spotřebu energií od dodavatele.

Platí přitom, že za každou kWh z domácí větrné elektrárny snížíte účet za energie od cca 4 Kč.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Fotovoltaická elektrárna na střeše: Vyrábějte si levně vlastní elektřinu

Fotovoltaická elektrárna na střeše: Vyrábějte si levně vlastní elektřinu

Cena elektřiny rok od roku stoupá. Také už vás nebaví platit vysoké faktury za energii? Pořiďte si na střechu vašeho domu fotovoltaickou elektrárnu a vyrábějte si doma vlastní elektřinu!

Vybíráme elektrické kladivo. Pro jaké se rozhodnout?

Vybíráme elektrické kladivo. Pro jaké se rozhodnout?

Bourací a vrtací kladiva. Nenahraditelní pomocníci profesionálních řemeslníků i amatérských kutilů, stejně jako stavebních firem. V porovnání s příklepovými vrtačkami je práce s nimi výrazně jednodušší, zejména při vrtání do tvrdých stavebních materiálů.


Využijte solární energie

Využijte solární energie

Energie získávaná ze slunečního svitu je ideální vzhledem k tomu, že ji můžete získávat zcela zadarmo. Pakliže máte obavy, že by pro váš dům nebyla tato investice dobrá už jen proto, že u vás málo svítí sluníčko a tudíž byste získávali málo nebo dokonce žádnou energii, pak jsou vaše obavy ne zcela n…

Úspora energie: Tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny - srovnání

Úspora energie: Tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny - srovnání

Ceny energií rok od roka rostou, což se negativně projevuje na výši našich faktur. Jestliže vytápíte elektrickým nebo plynovým kotlem, je jasné, že zaplatíte víc, než skutečně musíte. Jak snížit váš účet za energie? Řešením je tepelné čerpadlo nebo fotovoltaická elektrárna.


Montáž elektrické vjezdové brány pomocí stavebnice

Montáž elektrické vjezdové brány pomocí stavebnice

Samonosné brány jsou oblíbené, vysoce moderní, rychlé a jednoduché i v případě, že se je rozhodnete smontovat sami, i když jste laik. Pro takový případ totiž existují takzvané sady či sety. Pak už jen stačí směle se pustit do práce.

Solární panely - levná výroba elektřiny

Solární panely - levná výroba elektřiny

Pro získání levné energie, pomocí které můžeme v domě například ohřívat užitkovou vodu, případně také vytápět jednotlivé místnosti, se v posledních letech stále více využívají solární panely. Solární energie je nevyčerpatelnou energií, jejíž využívání je velmi ekologické a čisté.