Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Využití dešťové vody

4. listopad 2011 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Také nemáte rádi dny, kdy z nebe padají dešťové kapky a Vy kvůli dešti nemůžete sedět na zahrádce před domem, nebo jít na procházku? Většina lidí nemá déšť v oblibě, nicméně i dešťová voda může být pro naši domácnost užitečná. V následujícím článku se pokusíme najít důvody, proč je dobré dešťové kapky zachytávat do nádrží.

Reklama

Důvody pro zachycování dešťové vody

Dešťová voda nás v první řadě nic nestojí. Jejím zachytáváním můžeme výrazně snížit spotřebu vody, za níž musíme platit. Vodné a stočné dnes není levnou záležitostí a pokud máme velkou zahradu, pak jen její zalévání a zavlažování může být značným zásahem do výdajů domácnosti. Spotřeba pitné vody se dá díky zadržování dešťových kapek v podzemních či nadzemních nádržích a barelech snížit až o úctyhodných padesát procent. Pokud si toto uvědomíme, pak rozhodně stojí za to si vodní nádrže na dešťovou vodu obstarat. Využívání dešťové vody má i další pozitivní účinek. Není potřeba ji likvidovat v případě, že nemáme povoleno od správce kanalizace vypouštět tuto vodu do veřejné sítě kanalizací. To se děje zejména v těch místech, kde není vybudována kanalizace s dostatečnou kapacitou. V těchto případech Vám totiž stavební úřady poručí, abyste dešťovou vodu likvidovali přímo na svém pozemku. Tím, že si budeme dešťovou vodu využívat, tak tento problém velmi efektivně a jednoduše odstraníme.

Nádrže na dešťovou vodu a filtrace

Při výběru nádrže k zachycování dešťové vody lze vybírat z několika druhů nádrží. Nejjednodušším způsobem jsou klasické zahradní sudy a sběrné nádrže, které jsou napojeny na okapové svody. Při nutnosti zachycovat větší množství dešťových kapek je však praktičtější si pořídit masivnější nádrže, které se dají nainstalovat třeba do sklepu domu. Při následném využívání dešťové vody použijeme ponorné čerpadlo, pokud vodu budeme potřebovat pro domácnost, pak si pořiďme domácí vodárnu. Pro lepší kvalitu vody si však zakupme kvalitní filtraci, která odstraní nečistoty. Filtrace zbavuje dešťovou vodu listí a dalších nečistot. Kromě lapače listí lze využít například i podokapového filtru, který zajistí detailnější filtrování vody. Do nádrží se pak hodí také speciální filtrační koš.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Každý zkušený zahrádkář jistě dobře ví, k čemu se využívá mulčovací kůra a co to vlastně je mulčování. Těm z vás, kteří teprve se zahradničením začínají, poradíme a vysvětlíme postup mulčování.

Využití polystyrenu ve stavebnictví: Nejen ekologická izolace

Využití polystyrenu ve stavebnictví: Nejen ekologická izolace

Pěnový polystyren, tzv. EPS, patří v rámci tepelně izolačních výrobků mezi nejekologičtější materiály. Vyplývá to ze zprávy BRE1, která se zabývala ekologickým dopadem stavebních materiálů a mezi nimi i izolací na životní prostředí. EPS v ní dosáhl nejvyššího možného ratingu A+. Pěnový polystyre…


Pochůzné sklo: Využití v domě

Ve stále větším počtu rodinných domů se využívá sklo nejen do oken či dveří, ale tvoří například také schodiště nebo zábradlí, případně i celou podlahu. Jak je možné, že takové sklo vydrží nápor lidské chůze a nerozbije se?

Infrapanely: Princip a možnosti využití

Infrapanely: Princip a možnosti využití

Pro vytápění domácností, tedy rodinných domů i bytů, se v dnešní době vyplatí investovat do infratopení. Infrapanely fungují na poměrně jednoduchém principu, který lze do značné míry přirovnat ke způsobu vytápění pomocí kachlových kamen. Elektrickou energií, která prochází karbonovým vláknem, je ohř…


Vodovodní voda z kohoutku vs. balené vody

Vodovodní voda z kohoutku vs. balené vody

Reklamy na balené pitné vody nás ujišťují, že právě tyto kupované vody jsou kvalitnější než obyčejná voda z kohoutku. Jak však ukazují pravidelné průzkumy a kontroly hygieniků, opak je pravdou. Kvalita vodovodní vody z kohoutku mnohdy značně převyšuje kvalitu balené vody. Česká republika se v tomto …

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Ohřev užitkové vody v domácnosti může být velmi nákladnou záležitostí. Zejména tehdy, používáte-li k tomu nevhodný kotel. Jde především o jeho výkon, ale také o umístění.