Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Vodovodní voda z kohoutku vs. balené vody

8. červenec 2011 - Rubrika: Poradna - reaguj na článek

Reklamy na balené pitné vody nás ujišťují, že právě tyto kupované vody jsou kvalitnější než obyčejná voda z kohoutku. Jak však ukazují pravidelné průzkumy a kontroly hygieniků, opak je pravdou. Kvalita vodovodní vody z kohoutku mnohdy značně převyšuje kvalitu balené vody. Česká republika se v tomto ohledu řadí mezi nejlepší země na světě, kvalita vodovodní vody je zde špičková.

Reklama

Balená voda PET lahvích je sice kvalitní, nicméně díky tomu, že je často v obchodech skladována v nevhodných podmínkách ( ve skladu může ležet i několik týdnů), není důvod, proč ji upřednostňovat před vodou z kohoutku.

Kvalita vody z kohoutku je v ČR vynikající

Kvalita vody z kohoutku je pravidelně kontrolována. I její jakost však může být ovlivněna, a to například zarezlým potrubím. V drtivé většině je však stále lepší nežli balená voda. I přesto se Češi naučili používat hojně právě balenou vodu, její spotřeba za posledních dvacet let výrazně stoupla, zatímco spotřeba pitné vody z vodovodu naopak klesla téměř o polovinu.

Filtrace vody

Pokud chceme mít jistotu, že voda z kohoutku bude opravdu kvalitní, můžeme si pořídit různé filtry. Mezi nepraktičtější způsoby úpravy a zkvalitnění vody pak patří technologie reverzní osmózy, kdy je filtrací odstraněno z vody až 98 procent všech minerálních solí, tedy dusičnanů, fluoridů, síranů a dalších látek. Reverzní osmózou se také vylučují těžké kovy ( olovo, kadmium, barium atd.), arsen, azbest a v neposlední řadě i bakterie, které škodí lidskému zdraví - například Escherichia coli. Důležité je to, že při tomto způsobu úpravy vody nejsou používány žádné chemikálie.

Nečistoty, které může voda při cestě potrubím „nachytat“ lze jednoduše odstranit pomocí speciálních filtračních konvic. Dojde i k odstranění látek, které při běžném převaření vody z kohoutku zůstávají. V těchto filtračních konvicích je používána směs aktivního uhlíku, dochází pak ke snížení chlóru a uhličitanu vápenatého, voda je měkčí a chutnější.

Balená voda je mnohonásobně dražší a mnohdy nekvalitní

Pití vody z vodovodu rozhodně není na škodu, ba naopak. Nejenže je zdravější, ale vyjde i několikanásobně levněji. V době, kdy se rodiny snaží šetřit, kde se dá, je tak mnohdy nepochopitelné a zbytečné, že kupují balenou vodu za desítky korun, když mohou používat vodovodní vodu z kohoutku. Je třeba si ale dát pozor v momentě, kdy užíváme vodu například ze studny, ta může být mnohdy nekvalitní a ani zmíněné filtrační konvice ji nezbaví všech škodlivých částic. V tomto případě pak nezbývá, než pitnou vodu kupovat.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Voda v zahradě

Voda v zahradě

Zahrada u domu by měla být co nejpřirozenější. A protože i ve volné přírodě se setkáme s různými vodopády, jezírky a tůněmi, je dobré na naši zahradu zakomponovat také vodní dílka. Voda v různých formách dokáže zahradu nesmírně oživit.

Využití dešťové vody

Využití dešťové vody

Také nemáte rádi dny, kdy z nebe padají dešťové kapky a Vy kvůli dešti nemůžete sedět na zahrádce před domem, nebo jít na procházku? Většina lidí nemá déšť v oblibě, nicméně i dešťová voda může být pro naši domácnost užitečná. V následujícím článku se pokusíme najít důvody, proč je dobré dešťové kap…


Rekonstrukce koupelny si žádá také nové rozvody vody

Rekonstrukce koupelny si žádá také nové rozvody vody

Konečně jste se dočkali své vytoužené rekonstrukce staré a nevzhledné koupelny, která pouze hyzdila moderní vizáž Vašeho nadčasového bytu? S vervou a nadšením jste se pustili do bourání prohnilého jádra s vidinou rychlé výstavby a brzkého užívání koupelny? Potom jste určitě během tohoto procesu nara…

Plynová karma nebo elektrický bojler? Jaký ohřívač vody zvolit do koupelny

Plynová karma nebo elektrický bojler? Jaký ohřívač vody zvolit do koupelny

Během rekonstrukce koupelny je vhodné položit si otázku, jaký způsob ohřevu vody zvolíte. V tomto článku se zaměřím na srovnání plynové karmy a elektrického bojleru.


Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Ohřev užitkové vody v domácnosti může být velmi nákladnou záležitostí. Zejména tehdy, používáte-li k tomu nevhodný kotel. Jde především o jeho výkon, ale také o umístění.

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Ačkoli Česká republika nepatří ke státům, které jsou bohaté na sluneční svit, je možné také v našich podmínkách využívat solární energii. S tím jak rostou ceny energií, se stále více domácností rozhlíží, kde by mohly ušetřit.