Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Plíseň v bytě: Jak zabránit jejímu vzniku

11. duben 2013 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 1

Tvorba plísní v bytě naznačuje, že zde není vše v pořádku z hygienického hlediska, případně v domácnosti máte přílišnou vlhkost, která tvorbě plísní vydatně napomáhá. Abyste zabránili tvorbě plísní v koupelně, kuchyni nebo i dalších místnostech, je důležité dbát na důkladnou prevenci. V následujících řádcích si uvedeme několik nejdůležitějších způsobů prevence proti plísním.

Reklama

Tvorbu plísní zásadně ovlivňuje vlhkost

Jak jsem již neznačil, vznik plísně je do značné míry způsoben tím, že je v domě či jeho jednotlivých místnostech příliš velká vlhkost. Typicky se jedná o prostor koupelny, sušárny prádla, často se plíseň kvůli zvýšené vlhkosti objevuje také v kuchyni či ve vstupní hale. Z tohoto hlediska je důležité dostatečně regulovat teplotu a vlhkost. Ideální vlhkost by se měla pohybovat kolem 40-50%, vlhkost nad 60% je již pro tvorbu plísní přímo ideální. K regulaci vlhkosti nejen pravidelně větrejte, v koupelně také využijte odvlhčovače vzduchu.

Uskladnění potravin ve vhodných podmínkách

Aby plíseň neměla šanci, je důležité se starat také o nábytek a spotřebiče, ale také o potraviny, které doma máte uskladněny. Právě z potravin se často plísně rozšiřují do prostoru celé místnosti. V tomto ohledu tak pečlivě skladujte potraviny, aby byly uloženy v optimální teplota a dobrém balení, krabicích či sáčcích.

Odstranění plísně

V momentě, kdy se plíseň objeví na zdi či v jiných částech, je třeba ihned přistoupit k jejímu odstranění. V případě stěny je nejlepší oškrábat napadnutou část malby. Pakliže je již plíseň větší, bude nutné použít i speciální chemické přípravky, které zničí její zárodky.

Pozor si dejte na okna, právě u nich se také plíseň často tvoří, zejména z toho důvodu, že vám skrz okna zatéká voda. V tomto případě je vhodné přemýšlet o jejich výměně či nové izolaci, jinak se plíseň bude opakovaně objevovat i v budoucnu. Totéž platí pro prostor balkónových dveří.

V koupelně na plíseň dosti účinně pomáhá tradiční Savo, které lze levně pořídit v každém obchodě s drogerií či v supermarketu. Při aplikaci tohoto poměrně silného přípravku si dejte pozor, aby tekutina nepřišla do kontaktu s vaší pokožkou a očima. Vždy používejte ochranné rukavice.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jana

neděle, 20. říjen 2019
13:36

Super článek. Neznám nikoho, kdo by v zimě doma s plísní nebojoval. My jsme si koupili protiplísňové prostředky z https://www.obnova.cz , které nám pomáhají v boji s plísní. Také by se mi ale líbilo, když by se nám vůbec žádná plíseň doma netvořila, to by byla paráda.


Napsal: Jana [Odpovědět]


Čtěte také...

Prach v bytě: 6 tipů, jak s ním skoncovat

Prach v bytě: 6 tipů, jak s ním skoncovat

Zvýšená prašnost v bytě může mít pro neblahé důsledky pro vaše zdraví. S prachem je proto potřeba zatočit. Existuje celá řada způsobů.

Jak se zbavit plísně v koupelně?

Jak se zbavit plísně v koupelně?

Prostor koupelny je díky zvýšené vlhkosti v této místnosti velmi častým problémem. Jakmile zjistíte, že se v koupelně začíná vytvářet plíseň, je nutné ji ihned odstranit a provést úpravy k tomu, aby se zde v budoucnu plíseň vůbec netvořila. Mějte na paměti, že plíseň může způsobit velmi vážné zdravo…


Ochrana trávníku proti plísni sněžné

Ochrana trávníku proti plísni sněžné

Pokud chceme mít i na jaře trávník u domu v perfektním stavu a zdravý, je potřeba v tuto dobu přistoupit k několika krokům. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se riziku, že trávník bude prakticky zničen. Velkou škodu může na zahradě po tání sněhu udělat plíseň sněžná. Jak jí zabránit, se dozvíte v dne…

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Bez vzduchu se neobejde nikdo z nás. Pokud správně a dostatečně nevětráme, jsme unavení, špatně se nám spí i pracuje. Jenže častým otvíráním oken přicházíme především v zimě o drahé teplo. Jak tedy dostatečně větrat a přitom šetřit energii? Řešením je rekuperace.


Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Bez pravidelného větrání může být v bytě nepříjemný vzduch, který může být i příčinou různých onemocnění či třeba vzniku alergických reakcí. Větrat se dá samozřejmě tak, že na chvíli otevřeme okno. Tím však dochází k situaci, kdy z bytu uniká teplo. Zejména v chladnějším období tím přicházíme o příj…

Údržba trávy po zimě: Na co si dát pozor

Údržba trávy po zimě: Na co si dát pozor

Přestože letošní zima rozhodně nebyla nějak extrémní, i tak mohlo zimní počasí zanechat stopy na trávníku vaší zahrady. S příchodem jara tak trávě určitě nezapomeňte věnovat zvýšenou péči. Možná bude třeba nahradit některá problematický místa pomocí