Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

22. srpen 2011 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Bez pravidelného větrání může být v bytě nepříjemný vzduch, který může být i příčinou různých onemocnění či třeba vzniku alergických reakcí. Větrat se dá samozřejmě tak, že na chvíli otevřeme okno. Tím však dochází k situaci, kdy z bytu uniká teplo. Zejména v chladnějším období tím přicházíme o příjemné teplé klima a dochází tak ke zbytečnému zvyšování spotřeby energií, neboť je potřeba po vyvětrání více zatápět.

Reklama

Tento problém se však dá poměrně snadno vyřešit. Nízkoenergetické domy dnes využívají systém řízeného větrání s rekuperací tepla, kdy dochází k výměně vzduchu v místnostech za čerstvý, aniž by došlo k tepelným ztrátám.

Jak systém funguje

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla funguje tak, že nainstalovaná rekuperační jednotka odvede z místnosti špatný a již vydýchaný vzduch. Současně s tím je do interiéru bytu přiveden přes filtr nový, čerstvý vzduch zvenčí. Starý vzduch, který je přiveden do rekuperačního výměníku, je v něm míjen s čerstvým vzduchem a dochází k předání tepla. V bytě bude nový vzduch a zároveň se udrží teplota na stejné úrovni, není tak potřeba více zatápět. Díky filtraci venkovního vzduchu také vzniká vhodné prostředí pro alergiky.

Výměna vzduchu pomocí rekuperační jednotky dokáže udržet až 90% tepla, záleží na konkrétním typu produktu.

Zdravější bydlení

Nízkoenergetické domy, které využívají systém řízeného větrání s rekuperací tepla, jsou ze zdravotního hlediska mnohem lepší nežli domy, které tento systém nemají. Pokud není prováděno pravidelné větrání, pak je vzduch po určité době zcela nevhodný. Může se to projevit na zvýšené únavě, bolestech hlavy, kloubů a také na podráždění sliznic, neboť ve vzduchu v místnosti není dostatečná vlhkost.

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla se hodí nejen do bytů a domů, dá se využít v kancelářských prostorách či ve veřejných budovách a sportovištích (bazénech, tělocvičnách apod.).

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Bez vzduchu se neobejde nikdo z nás. Pokud správně a dostatečně nevětráme, jsme unavení, špatně se nám spí i pracuje. Jenže častým otvíráním oken přicházíme především v zimě o drahé teplo. Jak tedy dostatečně větrat a přitom šetřit energii? Řešením je rekuperace.

Vytápění rodinného domu - otopná soustava, ceny energií a ekologické zdroje tepla

Vytápění rodinného domu - otopná soustava, ceny energií a ekologické zdroje tepla

Když se lidé rozhodnout pro koupi nebo stavbu rodinného domu, málokdy se v prvních fázích projektu rozmýšlí nad tím, jakým způsobem jej budou chtít vytápět.


Nebezpečí alergií ve městech

Nebezpečí alergií ve městech

Alergie se vyskytují nejčastější ve městech, protože kvalita ovzduší je zde výrazně horší. Mezi největší nepřátele čistého vzduchu patří automobilová doprava, teplárny a tepelné elektrárny. Některé evropské země, mezi které patří například Švédsko nebo Německo, zavádějí v centrech velkých měst takzv…

Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Poslední díl seriálu o stavbě domu bude zaměřen na technické srdce každého nízkoenergetického domu, konkrétně na systém nuceného větrání se zpětným ziskem tepla a dále na teplené čerpadlo, které se stará o vytápění.


Vlhkost vzduchu v domě

Vlhkost vzduchu v domě

Mnoho lidí trpí dýchacími obtížemi, bolestmi v krku, případně pak také záněty v očích apod. Může to být způsobeno několika faktory. Často však tento problém má spojitost s tím, že mají doma špatnou vlhkost vzduchu.

Jak topit a větrat v zimních měsících

Jak topit a větrat v zimních měsících

V zimním období se razantně zvyšuje spotřeba elektrické energie a plynu, neboť musíme náš dům či byt vytápět daleko intenzivněji. Pakliže se vracíme domů z venku, kde panují teploty hluboko pod bodem mrazu, určitě nechceme přijít do místností, v nichž bude patnáct stupňů. Nedostatečné vytápění je ne…