Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Ochrana trávníku proti plísni sněžné

9. říjen 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Pokud chceme mít i na jaře trávník u domu v perfektním stavu a zdravý, je potřeba v tuto dobu přistoupit k několika krokům. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se riziku, že trávník bude prakticky zničen. Velkou škodu může na zahradě po tání sněhu udělat plíseň sněžná. Jak jí zabránit, se dozvíte v dnešním článku.

Reklama

Podzimní hnojení

V první řadě si povězme, co pomáhá tvorbě plísní na zahradě. Velkou roli zde hraje neposekaný trávník, tedy vysoká tráva. Pokud používáme hnojení, nesmíme to s ním přehánět, přehnané podzimní hnojení dusíkem spolu se zvyšující se vlhkostí půdy vede k malému provzdušnění trávníku, který je pak přímo utvořen ke vzniku plísně sněžné. Je nutné si uvědomit, že jakmile je trávník pod pokrývkou sněhu a my zanedbáme jeho úpravu před sněhovou nadílkou, je pak na zabránění vzniku plísně již pozdě.

Na podzim snižme podíl dusíku na úkor draslíku

Jak jsme již nastínili, na podzim je důležité trávník správně hnojit. Pokud Vám někdo poradil, že čím více budete hnojit, tím uděláte lépe, pak to rozhodně není pravda. Pro zimní období je důležité trávník dostatečně zpevnit, aby byl odolný. Kromě dusíku je tak nutné použít hnojivo, které obsahuje dostatek draslíku, jenž napomáhá zpevnění a vyšší odolnosti trávy. Při aplikaci hnojiva je důležité jej na zahradě rozhodit rovnoměrně.

Likvidace plevelu a postřik

Velmi důležitým aspektem je úprava trávníku. Před prvním sněhem tak rozhodně musíme zlikvidovat všechen plevel, a to například pomocí roztoků herbicidu. Použijeme k tomu postřikovače s jemnými tryskami, které dokáží postřik aplikovat rovnoměrně a zároveň nedochází k jeho zbytečnému plýtvání. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na shrabání spadlého listí ze stromů. Trávník je také potřeba pravidelně sekat, a to nejlépe až do pozdního podzimního období, tedy dokud tráva stále roste. Při péči o trávník je nutné sále udržovat přiměřené pH, na řadu může přijít i vertikutace.

Proti plísni sněžné pak existují přímo speciální postřiky, které bychom měli použít po výše zmíněných úpravách. Pro účinnou ochranu před plísní je nejvhodnější použít postřiky s azoxystrobinem.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů

Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů

Rovně střižený, souměrný a profesionálně upravený trávník je chloubou zahrady. Toužíte také po anglickém trávníku, ale zatím pořád bojujete s českým plevelem? Jak trávník pěstovat a jak ho udržovat? Nechte si poradit od profesionálů.

Sítě proti hmyzu - výběr a montáž

Sítě proti hmyzu - výběr a montáž

V letních měsících nás může v domácnosti trápit velký výskyt hmyzu. Mouchy, včely, vosy či různí brouci a pavouci si razí cestu do našeho domu, kde nás pak obtěžují. Zabránit tomu můžeme tím, že na okna či dveře instalujeme sítě proti hmyzu.


Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Papriky se stávají hitem domácího pěstování. Jsou totiž po dlouhá léta vyhledávanou kulinářskou plodinou. Jsou tu ale nepřátelé. Škůdci a různé nemoci se bohužel nevyhýbají ani paprikám. Jaké choroby je mohou postihnout a jak s nimi účinně bojovat?

Fólie na sklo: Bezpečnost a ochrana před sluncem

Fólie na sklo: Bezpečnost a ochrana před sluncem

Bydlíte v přízemí nebo máte prosklenou kancelář a chcete ji ochránit před slunečními paprsky nebo zloději? Řešení je jednoduché – nalepte si na sklo bezpečnostní nebo sluneční fólie. Jak fólie na sklo fungují a kde je koupit?


Péče o trávník v podzimním období - vertikutace

Péče o trávník v podzimním období - vertikutace

Péče o trávník na zahradě našeho domu se nesmí zanedbat v žádném ročním období. Platí to dvojnásobně o podzimu, kdy je potřeba trávu připravit na zimu. Pokud bychom trávník nechali v tomto čase bez povšimnutí, na jaře by nám při pohledu na něj bolely oči. Pro úpravu trávníku před zimou je velmi důle…

Únorové práce na zahradě

Únorové práce na zahradě

Zkušení zahrádkáři nenechávají ani v únoru svoje zahrádky napospas přírodě. I v tomto období, kdy venku ještě panují velmi nízké teploty a příroda zdánlivě spí, je potřeba na zahradě vykonat některé práce a také se připravit na příchod jara, který se neúprosně blíží. V klidu a teple domova si zahrád…