Ochrana trávníku proti plísni sněžné
9. říjen 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článekPokud chceme mít i na jaře trávník u domu v perfektním stavu a zdravý, je potřeba v tuto dobu přistoupit k několika krokům. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se riziku, že trávník bude prakticky zničen. Velkou škodu může na zahradě po tání sněhu udělat plíseň sněžná. Jak jí zabránit, se dozvíte v dnešním článku.
ReklamaPodzimní hnojení
V první řadě si povězme, co pomáhá tvorbě plísní na zahradě. Velkou roli zde hraje neposekaný trávník, tedy vysoká tráva. Pokud používáme hnojení, nesmíme to s ním přehánět, přehnané podzimní hnojení dusíkem spolu se zvyšující se vlhkostí půdy vede k malému provzdušnění trávníku, který je pak přímo utvořen ke vzniku plísně sněžné. Je nutné si uvědomit, že jakmile je trávník pod pokrývkou sněhu a my zanedbáme jeho úpravu před sněhovou nadílkou, je pak na zabránění vzniku plísně již pozdě.
Na podzim snižme podíl dusíku na úkor draslíku
Jak jsme již nastínili, na podzim je důležité trávník správně hnojit. Pokud Vám někdo poradil, že čím více budete hnojit, tím uděláte lépe, pak to rozhodně není pravda. Pro zimní období je důležité trávník dostatečně zpevnit, aby byl odolný. Kromě dusíku je tak nutné použít hnojivo, které obsahuje dostatek draslíku, jenž napomáhá zpevnění a vyšší odolnosti trávy. Při aplikaci hnojiva je důležité jej na zahradě rozhodit rovnoměrně.
Likvidace plevelu a postřik
Velmi důležitým aspektem je úprava trávníku. Před prvním sněhem tak rozhodně musíme zlikvidovat všechen plevel, a to například pomocí roztoků herbicidu. Použijeme k tomu postřikovače s jemnými tryskami, které dokáží postřik aplikovat rovnoměrně a zároveň nedochází k jeho zbytečnému plýtvání. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na shrabání spadlého listí ze stromů. Trávník je také potřeba pravidelně sekat, a to nejlépe až do pozdního podzimního období, tedy dokud tráva stále roste. Při péči o trávník je nutné sále udržovat přiměřené pH, na řadu může přijít i vertikutace.
Proti plísni sněžné pak existují přímo speciální postřiky, které bychom měli použít po výše zmíněných úpravách. Pro účinnou ochranu před plísní je nejvhodnější použít postřiky s azoxystrobinem.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!