Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

3. duben 2011 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Bez vzduchu se neobejde nikdo z nás. Pokud správně a dostatečně nevětráme, jsme unavení, špatně se nám spí i pracuje. Jenže častým otvíráním oken přicházíme především v zimě o drahé teplo. Jak tedy dostatečně větrat a přitom šetřit energii? Řešením je rekuperace.

Reklama

Vzduch nepotřebujeme k životu jen my. Také domy nedostatkem vzduchu trpí – průvodními jevy je pak zvýšená vlhkost v domě, kondenzace vody na skle nebo vznik plísní. To se týká především domů s velmi těsnou obálkou. Proto je například nezbytnou součástí pasivních domů právě rekuperace.

Větrání okny versus rekuperace

Aby bylo větrání dostatečné, mělo by být okno otevřené asi hodinu. V zimě při takovém větrání budeme v bytě mrznout a navíc přijdeme asi o 50 – 70 % tepla, což se nám pěkně prodraží. Pokud chcete do domu přivádět dostatek vzduchu a přitom zabránit tepelným ztrátám, použijte rekuperaci.

Rekuperace je moderní zařízení, které zajišťuje výměnu vzduchu v bytě a přitom zabraňuje tepelným ztrátám. Jak je to možné? Zjednodušeně řečeno, odváděný (vydýchaný) vzduch předá ve speciálním výměníku teplo přiváděnému (čerstvému) vzduchu. Tím je zajištěna úspora tepla, protože není nutné čerstvý vzduch dodatečně ohřívat.

Rekuperace pomáhá i v létě

Blíží se ale léto, kdy často řešíme opačný problém – vzduch venku je horký a uvnitř běží větráky nebo klimatizace. Větráním se pak vzduch v interiéru ohřeje. Rekuperace může fungovat i naopak – v letních parných dnech umí do bytu pouštět ochlazený vzduch.

Účinnost rekuperačního zařízení je 60 – 90 %. Záleží zde především na typu tepelného výměníku. Obecně platí, že rekuperátory s křížovoprotiproudými výměníky mají vyšší účinnost.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Bez pravidelného větrání může být v bytě nepříjemný vzduch, který může být i příčinou různých onemocnění či třeba vzniku alergických reakcí. Větrat se dá samozřejmě tak, že na chvíli otevřeme okno. Tím však dochází k situaci, kdy z bytu uniká teplo. Zejména v chladnějším období tím přicházíme o příj…

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

V rámci snahy o co největší úspory na energiích a zároveň zajištění komfortnějšího bydlení se používají mnohé počítačové a komunikační technologie. Využití těchto moderních systémů nese hromadný název inteligentní dům.


Nízkoenergetické domy - Řešení budoucnosti

Nízkoenergetické domy - Řešení budoucnosti

Každý z nás bude muset jednoho dne čelit důležitému životnímu rozhodnutí. Rozhodnutí v otázce bydlení. Mnoho z nás přemýšlí o tom, zda si postavit vlastní dům. Nabízí se nám však mnoho různých možností a mnohdy nevíme, která je pro nás ta pravá. Jedno z perspektivních řešení nám nabízí stavbu domu N…

Nafukovací postel - řešení pro hosty

Nafukovací postel - řešení pro hosty

Má k vám přijet rodina, nebo očekáváte, že u vás přespí přátelé? Přemýšlíte, kam je uložit? Právě nafukovací postele mohou představovat řešení této situace. Nejenže jsou rychle připravené a skladné, ale poskytují i patřičné pohodlí.


Topné rohože: Řešení pro podlahové vytápění

Topné rohože: Řešení pro podlahové vytápění

Stavíte nebo rekonstruujete dům? Hledáte úsporné, moderní a komfortní vytápění? Už jste v souvislosti s podlahovým vytápěním slyšeli o topných rohožích? Jak fungují, kolik energie ušetří a jak probíhá jejich instalace?

Jak topit a větrat v zimních měsících

Jak topit a větrat v zimních měsících

V zimním období se razantně zvyšuje spotřeba elektrické energie a plynu, neboť musíme náš dům či byt vytápět daleko intenzivněji. Pakliže se vracíme domů z venku, kde panují teploty hluboko pod bodem mrazu, určitě nechceme přijít do místností, v nichž bude patnáct stupňů. Nedostatečné vytápění je ne…