Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?
3. duben 2011 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekBez vzduchu se neobejde nikdo z nás. Pokud správně a dostatečně nevětráme, jsme unavení, špatně se nám spí i pracuje. Jenže častým otvíráním oken přicházíme především v zimě o drahé teplo. Jak tedy dostatečně větrat a přitom šetřit energii? Řešením je rekuperace.
ReklamaVzduch nepotřebujeme k životu jen my. Také domy nedostatkem vzduchu trpí – průvodními jevy je pak zvýšená vlhkost v domě, kondenzace vody na skle nebo vznik plísní. To se týká především domů s velmi těsnou obálkou. Proto je například nezbytnou součástí pasivních domů právě rekuperace.
Větrání okny versus rekuperace
Aby bylo větrání dostatečné, mělo by být okno otevřené asi hodinu. V zimě při takovém větrání budeme v bytě mrznout a navíc přijdeme asi o 50 – 70 % tepla, což se nám pěkně prodraží. Pokud chcete do domu přivádět dostatek vzduchu a přitom zabránit tepelným ztrátám, použijte rekuperaci.
Rekuperace je moderní zařízení, které zajišťuje výměnu vzduchu v bytě a přitom zabraňuje tepelným ztrátám. Jak je to možné? Zjednodušeně řečeno, odváděný (vydýchaný) vzduch předá ve speciálním výměníku teplo přiváděnému (čerstvému) vzduchu. Tím je zajištěna úspora tepla, protože není nutné čerstvý vzduch dodatečně ohřívat.
Rekuperace pomáhá i v létě
Blíží se ale léto, kdy často řešíme opačný problém – vzduch venku je horký a uvnitř běží větráky nebo klimatizace. Větráním se pak vzduch v interiéru ohřeje. Rekuperace může fungovat i naopak – v letních parných dnech umí do bytu pouštět ochlazený vzduch.
Účinnost rekuperačního zařízení je 60 – 90 %. Záleží zde především na typu tepelného výměníku. Obecně platí, že rekuperátory s křížovoprotiproudými výměníky mají vyšší účinnost.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!