Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Péče o okna: Seřízení oken na zimu a kontrola jejich funkčnosti

14. listopad 2011 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 1

Moderní plastová a dřevěná okna potřebují jen minimální údržbu. Pokud proběhlo správně jejich usazení a jejich otevírání a zavírání je rovněž bezproblémové, pak kvalitní okna dokáží vydržet po mnoho let bez větší potřeby zásahu. I tak je ale dobré, a to zejména před zimním obdobím, provést některá opatření a zkontrolovat, zda okna fungují tak, jak mají.

Reklama

U oken musí být vše v naprostém pořádku, jinak nemohou dokonale plnit svoji funkci. V případě, že podceníme jejich údržbu a neodstraníme různé nedostatky, můžeme se v zimě dočkat nepříjemného zjištění, kdy nám přes okna bude do místností proudit chladný vzduch zvenčí. Správné seřízení oken tak může znamenat znatelnou úsporu energie.

Kontrola těsnění

V první fázi bychom měli zkontrolovat těsnění oken. Vadné těsnění může spočívat v přítomnosti nečistot v okolí těsnění, odvodňovacích kanálků a uzávěrů oken. V tomto případě postačí jen utřít prach a nečistoty hadříkem navlhčeným v běžném saponátu. Před příchodem zimního období je však také doporučováno potřít gumové těsnění okna glycerinem. Pokud zjistíme, že těsnění oken správně nesedí a v silikonu po obvodě se nalézají vzduchové bubliny, bude potřeba si na opravu pozvat odbornou firmu.

Kování oken

Důležitou součástí údržby oken je také kontrola jejich kování. I v případě, že kování je v pořádku, je nutné jej alespoň jednou ročně promazat. Promazání kování provádíme kapkami oleje, postačí přitom běžně dostupný olej, který používáme u šicího stroje. V prostředí, kdy jsou okna zatěžována mnohem výrazněji ( například v městském prostředí) je záhodno tento proces opakovat vícekrát do roka, ne jen před zimou. Pokud se do funkčních ploch kování dostanou nečistoty a my je neodstraníme, pak to může mít za následek rychlejší opotřebování kování a snížení jeho funkčnosti. To, že kování je v pořádku, poznáme podle tichého chodu a snadném zavírání oken.

Prohlídka okenních rámů

Před příchodem zimy také zkontrolujme strukturu okenních rámů, zejména pokud jde o starší typy oken a okna dřevěná. Pakliže objevíme drobné praskliny, pak je vhodné poškozená místa přebrousit a následně přetřít lakem.

Údržba oken je přikládána v návodech, které dostáváte při jejich zakoupení a instalaci. Proto si vždy před zimou zkontrolujte, zda jste dodrželi všechny postupy tak, aby Vám okna v domě po celou zimu dobře sloužila.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Radek

úterý, 7. květen 2019
06:06

Mě manželka taky donutila, abych před zimou seřídil okna a ještě že jsem to udělal. Zjistil jsem, že nám okna špatně těsní, tak by nám jimi v zimě zbytečně táhlo a museli bychom víc topit. Takhle jsem objednal nové těsnění oken a dveří z https://www.tesnenitexim.cz/TESNENI-OKEN-A-DVERI-c1_0_1.htm a před zimou jsem to ještě vyměnil, takže nám okna krásně v zimě těsnila.


Napsal: Radek [Odpovědět]


Čtěte také...

Péče o okna: 2. část - mytí oken a kontrola funkčnosti

Péče o okna: 2. část - mytí oken a kontrola funkčnosti

V úterním článku jsme si pověděli o péči o okna po montáži. V dnešním článku se dozvíte, jak správně postupovat při mytí oken a jak kontrolovat, zda okna správně plní svoji funkci.

Péče o okna: 1. část - co provést s okny po montáži

Péče o okna: 1. část - co provést s okny po montáži

Venku se již teploty po ránu dostávají pod bod mrazu. Před příchodem zimy je důležité zkontrolovat, zda jsou okna v naší domácnosti v pořádku. Právě skrz ně totiž může během chladného období unikat výrazné množství tepla, což rapidně může zvýšit spotřebu energií v bytě či domě. V následujících dvou …


Myslete již nyní na zimu: vyměňte okna a ušetříte!

Myslete již nyní na zimu: vyměňte okna a ušetříte!

Léto je v plném proudu, a však již nyní je ten správný čas připravit své domy a byty na zimu tak, abychom nemuseli platit horentní sumy za vytápění. Finanční prostředky za energie lze ušetřit například výměnou oken. Jak ji realizovat levně a kvalitně, poradí Hornbach.

Jak na stínění střešních oken?

Jak na stínění střešních oken?

Střešní okna jsou specifická v tom, že je u nich náročnější způsob realizace. Kromě samotné konstrukce je ale složitější také instalace stínících prvků.


Je komín vašeho domu připravený na zimu?

Je komín vašeho domu připravený na zimu?

Před příchodem zimy je potřeba udělat na domě důkladnou kontrolu. Jedině tak vydrží nápor sněhu a mrazivé klimatické podmínky. Abyste se v zimě nedivili, že vám nefunguje krb a v domě máte chladno, je potřeba se krom jiného zaměřit také na to, zda je

Zabezpečení chaty na zimu

Zabezpečení chaty na zimu

Nastává období, kdy zazimováváme naši chatu či chalupu. Spousta lidí totiž v zimě tato sídla nevyužívá a je potřeba je tak připravit a také řádně zabezpečit. Právě chaty a chalupy se totiž v zimních měsících stávají častým terčem zlodějů. Ti si vybírají zejména objekty, které se nacházejí v řídce os…