Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak na stínění střešních oken?

29. září 2013 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 1

Střešní okna jsou specifická v tom, že je u nich náročnější způsob realizace. Kromě samotné konstrukce je ale složitější také instalace stínících prvků.

Reklama

Přitom je použití rolety či jiného stínícího zařízení právě v jejich případě nezbytné, neboť skrz ně prochází přímé sluneční paprsky. V případě absence stínění by mohlo proudění sluníčka být při pobytu v podkrovních místnostech nepohodlné.

V zásadě máte několik možností, jakým způsobem provést stínění střešních oken. Používají se k tomu klasické rolety a žaluzie, případně také záclony a dekorační látky. Jejich upevnění však musí být přeci jen jiné, než je u klasických oken.

Stínění žaluziemi

Žaluzie se pro stínění střešních oken používají zdaleka nejčastěji. Ideální je, pokud si u dodavatele střešního okna rovnou objednáte verzi, v níž již budou žaluzie přímo zabudovány v oknech.

Upevnění žaluzií je obvykle řešeno pomocí strunového vedení. To je v případě, že využijete horizontální žaluzie. Jejich pohyb je zajištěn strunami, které jsou vedeny po stranách žaluzií. Na ně je pak napojeno ovládání, například pomocí klasické tyčky, jejímž otáčením lze korigovat polohu lamel a tím pádem i ovlivňovat průchod světla do interiéru místnosti.

Rolety

V případě látkových rolet, které jsou jistě zajímavým řešením z hlediska designu, se dají použít dva způsoby jejich uchycení. V prvním se jedná o uchycení bez lišt, kdy mají rolety několik pevným bodů. Druhým způsobem je instalace lišt, díky nimž lze lépe korigovat stínění.

V případě střešních rolet je důležité zajistit jejich vypnutí. Látkové rolety se proto často upevňují přímo na rámy oken, zde jde o variantu bez lišt. Rolety se pak vytahuje a zatahuje pomocí držáků.

Jiným způsobem je použití pružin (lištové provedení), které zajistí potřebné vypnutí látky.

Římská roleta

Lze pro střešní okna použít římské rolety? V klasickém provedení, jak jej známe u normálních oken, nikoliv. Používají se ale takzvané falešné římské rolety, které využívají systému složeného ze suchého zipu, vitrážek a magnetických pásků. Jedná se o nejnáročnější způsob provedení stínění střešních

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Natka

neděle, 6. srpen 2023
15:50

Vybrat stínění na střešní okno je fakt boj. My jsme byli úplně bezradní. Nakonec jsme našli super plissé rolety na střešní okna na
https://www.zebra-shop.cz/stresni-plisse-zebra/ a jsme fakt spokojení. Ne, že by na nás někdo přes střešní okno koukal, ale měla jsem takový divný pocit. Když nevidím ven, ale dovnitř je vidět, tak mi to nedělá dobře a je jedno, přes jaké okno to je.


Napsal: Natka [Odpovědět]


Čtěte také...

Výměna starých střešních oken za nová se vyplatí

Výměna starých střešních oken za nová se vyplatí

Prakticky každý rodinný dům má střešní okna. U starších domů tato okna mohou být již v dezolátním stavu a je potřeba je vyměnit. Výměny střešních oken se rozhodně není třeba obávat, finanční nároky nejsou zas až tak veliké a navíc se dá díky novým oknům ušetřit spoustu peněz.

Druhy střešních krytin: Pálená taška nebo jiná volba?

Druhy střešních krytin: Pálená taška nebo jiná volba?

Stavíte dům a přemýšlíte o tom, jakou zvolíte střešní krytinu? Pak je důležité vzít v potaz několik aspektů při výběru, zdaleka ne každá střešní krytina bude pro Váš dům vhodná. Záleží nejen na tvaru střechy, ale také například na prostředí, v němž dům stojí.


Zateplení oken - důležité body a výhody

Zateplení oken  - důležité body a výhody

Zateplení oken je podstatnou částí rekonstrukce bydlení. Pokud majitel domu používá nekvalitní okna, která jsou nedostatečně zaizolována, nemají kvalitní dvojskla, pak dochází k vysokým tepelným ztrátám, které způsobují výrazné zvýšení finančních nákladů na provoz celého domu nebo bytu.

Přesklení oken: Ušetříte tisíce korun za vytápění

Přesklení oken: Ušetříte tisíce korun za vytápění

Okna jsou kritickou součástí každého domu. Jde totiž o místo, kterým uniká největší množství tepla – tedy i peněz. Abyste ušetřili, nemusíte hned vyměňovat celá okna. Velká část energie se totiž ztrácí přes skla oken. Proto je velmi účinné jejich přesklení!


Integrované žaluzie: Nejmodernější druh žaluzií do oken

Integrované žaluzie: Nejmodernější druh žaluzií do oken

Za poslední novinku mezi stínícími prvky do domácnosti, které mají zamezit pronikání světla a slunečních paprsků do interiéru domu, lze označit takzvané integrované žaluzie. Ty mají oproti klasickým interiérovým i venkovním žaluziím několik nezanedbatelných výhod, které z nich při pořízení dělají vs…

Péče o okna: 2. část - mytí oken a kontrola funkčnosti

Péče o okna: 2. část - mytí oken a kontrola funkčnosti

V úterním článku jsme si pověděli o péči o okna po montáži. V dnešním článku se dozvíte, jak správně postupovat při mytí oken a jak kontrolovat, zda okna správně plní svoji funkci.