Jak na stínění střešních oken?
29. září 2013 - Rubrika: Domácnost - reaguj na článekStřešní okna jsou specifická v tom, že je u nich náročnější způsob realizace. Kromě samotné konstrukce je ale složitější také instalace stínících prvků.
ReklamaPřitom je použití rolety či jiného stínícího zařízení právě v jejich případě nezbytné, neboť skrz ně prochází přímé sluneční paprsky. V případě absence stínění by mohlo proudění sluníčka být při pobytu v podkrovních místnostech nepohodlné.
V zásadě máte několik možností, jakým způsobem provést stínění střešních oken. Používají se k tomu klasické rolety a žaluzie, případně také záclony a dekorační látky. Jejich upevnění však musí být přeci jen jiné, než je u klasických oken.
Stínění žaluziemi
Žaluzie se pro stínění střešních oken používají zdaleka nejčastěji. Ideální je, pokud si u dodavatele střešního okna rovnou objednáte verzi, v níž již budou žaluzie přímo zabudovány v oknech.
Upevnění žaluzií je obvykle řešeno pomocí strunového vedení. To je v případě, že využijete horizontální žaluzie. Jejich pohyb je zajištěn strunami, které jsou vedeny po stranách žaluzií. Na ně je pak napojeno ovládání, například pomocí klasické tyčky, jejímž otáčením lze korigovat polohu lamel a tím pádem i ovlivňovat průchod světla do interiéru místnosti.
Rolety
V případě látkových rolet, které jsou jistě zajímavým řešením z hlediska designu, se dají použít dva způsoby jejich uchycení. V prvním se jedná o uchycení bez lišt, kdy mají rolety několik pevným bodů. Druhým způsobem je instalace lišt, díky nimž lze lépe korigovat stínění.
V případě střešních rolet je důležité zajistit jejich vypnutí. Látkové rolety se proto často upevňují přímo na rámy oken, zde jde o variantu bez lišt. Rolety se pak vytahuje a zatahuje pomocí držáků.
Jiným způsobem je použití pružin (lištové provedení), které zajistí potřebné vypnutí látky.
Římská roleta
Lze pro střešní okna použít římské rolety? V klasickém provedení, jak jej známe u normálních oken, nikoliv. Používají se ale takzvané falešné římské rolety, které využívají systému složeného ze suchého zipu, vitrážek a magnetických pásků. Jedná se o nejnáročnější způsob provedení stínění střešních
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!