Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Péče o okna: 2. část - mytí oken a kontrola funkčnosti

20. říjen 2011 - Rubrika: Domácnost - reaguj na článek

Přes okna bývá krásný výhled na ulici či do přírody. K tomu, abychom se však mohli kochat těmito pohledy a zároveň si o nás sousedi či kolemjdoucí neříkali, že žijeme v nějaké špíně, je potřeba domovní okna pravidelně čistit a omývat. Platí to nejen o samotných sklech, ale i vnitřních a vnějších rámech okna, případně pak také parapetu. I krásně čistá okna mohou zvenku vypadat divně, pokud zapomeneme očistit jejich rámy. Čištění oken je dobré zahájit právě omytím okenních rámů teprve pak přejděme na samotná skla. Při mytí okenních skel použijme klasické prostředky, které mají na uzávěrech rozprašovače.

Reklama

Mytí okenních rámů a skel

Při samotném mytí nejprve nastříkejme přípravek na sklo, poté nastříkanou směs rozetřeme po celém skle a několika tahy vše setřeme připravenou stěrkou na okna ( ta má obvykle tvar písmene T a rovněž ji lze zakoupit v drogerii). Po použití stěrky otřeme hadříkem rámy a celé okenní sklo dočistěme pomocí suchého hadříku nebo speciální mikroutěrky na okna. Čištění oken provádíme samozřejmě dle potřeby, minimálně bychom však doporučovali okna mýt alespoň dvakrát do roka. V místech, kde je před domem rušno nebo čilý provoz na komunikaci, budeme mytí oken zcela jistě provádět vícekrát za rok, neboť okna se zde znečišťují daleko rychleji. Pokud se nechceme pouštět do mytí oken sami, ať již z důvodu, že nemáme dostatek času, nebo máme příliš velké množství oken, existují v každém městě firmy, které provádějí profesionální mytí oken. Cena za metr čtvereční umytého okna se pohybuje v současnosti kolem 20-30 Kč. Umytí oken v bytě 2 plus 1 Vás tak vyjde řádově na několik set korun.

Kontrola funkčnosti oken

Kromě pravidelného mytí je potřeba okna udržovat i v některých dalších ohledech. Alespoň jedenkrát do roka bychom měli zkontrolovat, zda jsou okna stále plně funkční ( což se ostatně projeví i při jejich otevírání). Drhnou-li panty oken, pak je třeba je promazat, a to například pomocí olejíčku, který používáme pro šicí stroj či pro jiné případy. Olej na promazání se jistě najde v každé domácnosti. Důležitým aspektem při údržbě je také kontrola odvodňovacích kanálků ve spodní části oken. Z těch je třeba odstranit veškeré nečistoty, což můžeme provést již při samotném mytí oken. Při předcházení potíží je dále dobré občas kontrolovat těsnění oken, funkčnost kování a v neposlední řadě i to, zda jsou pevně uchyceny všechny šroubky. V případě, že najdeme v těchto kontrolách zásadní chyby, je vhodné se namísto domácích oprav ihned spojit s firmou, která okna instalovala či jinou servisní firmou, neodborný zásah může kování či těsnění oken ještě více poškodit.

Pakliže se budete o okna bytu ( či domu) starat tak, jak jsme Vám nastínili v předchozích dvou článcích, pak se nemusíte nikterak obávat toho, že byste v zimních měsících doma mrzli. Záleží však samozřejmě na samotné kvalitě oken, tedy na tom, zda jsou dostatečně zaizolovaná apod.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Péče o okna: Seřízení oken na zimu a kontrola jejich funkčnosti

Péče o okna: Seřízení oken na zimu a kontrola jejich funkčnosti

Moderní plastová i dřevěná okna potřebují jen minimální údržbu. Pokud proběhlo správně jejich usazení a jejich otevírání a zavírání je rovněž bezproblémové, pak kvalitní okna dokáží vydržet po mnoho let bez větší potřeby zásahu. I tak je ale dobré, a to zejména před zimním obdobím, provést některá o…

Péče o okna: 1. část - co provést s okny po montáži

Péče o okna: 1. část - co provést s okny po montáži

Venku se již teploty po ránu dostávají pod bod mrazu. Před příchodem zimy je důležité zkontrolovat, zda jsou okna v naší domácnosti v pořádku. Právě skrz ně totiž může během chladného období unikat výrazné množství tepla, což rapidně může zvýšit spotřebu energií v bytě či domě. V následujících dvou …


Jak na stínění střešních oken?

Jak na stínění střešních oken?

Střešní okna jsou specifická v tom, že je u nich náročnější způsob realizace. Kromě samotné konstrukce je ale složitější také instalace stínících prvků.

Malování bytu aneb změna je život - 2. část

Malování bytu aneb změna je život - 2. část

Již jste si vybrali vhodné odstíny barev do vašeho bytu a vyhradili jste si potřebný čas na jeho vymalování? Nyní je tedy čas, pustit se do díla. Že si nevíte rady? Ve svém dnešním článku vám s tímto problémem poradím.


Přesklení oken: Ušetříte tisíce korun za vytápění

Přesklení oken: Ušetříte tisíce korun za vytápění

Okna jsou kritickou součástí každého domu. Jde totiž o místo, kterým uniká největší množství tepla – tedy i peněz. Abyste ušetřili, nemusíte hned vyměňovat celá okna. Velká část energie se totiž ztrácí přes skla oken. Proto je velmi účinné jejich přesklení!

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna jsou vhodná do půdních prostor, kde dochází k rekonstrukci a počítá se s obytnými prostorami. Díky tomu, že nainstalujeme namísto klasických oken střešní okna, docílíme intenzivnějšího prosvětlení prostoru místnosti.