Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Druhy střešních krytin: Pálená taška nebo jiná volba?

6. září 2011 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Stavíte dům a přemýšlíte o tom, jakou zvolíte střešní krytinu? Pak je důležité vzít v potaz několik aspektů při výběru, zdaleka ne každá střešní krytina bude pro Váš dům vhodná. Záleží nejen na tvaru střechy, ale také například na prostředí, v němž dům stojí.

Reklama

Nejpopulárnější střešní krytina

Na výběr je dnes několik druhů střešních krytin. Mezi nejpopulárnější střešní krytiny patří stále pálené tašky, tzv. bobrovky. Mají velmi dobré vlastnosti, především lze vyzdvihnout jejich velmi dlouhou životnost, která činí průměrně i více jak 50 lez. Jsou trvanlivé, dobře odolávají nízkým teplotám a jsou rovněž odolné vůči agresivním složkám, které se dnes vyskytují v ovzduší. Střešní krytiny z pálené hlíny navíc nevyžadují žádnou složitou údržbu. Pálené tašky je možné používat již od sklonu 12°.

Betonové tašky

Druhou možností jsou betonové tašky. Ty vyjdou mnohem levněji nežli pálené tašky, nehodí se však například na vesnická stavení. Jsou vyráběny z cementu, křemičitého písku a barevných pigmentů. Výhodou betonových tašek je jistě i to, že se dají použít na střechy, které mají sklon kolem 22°.

Střešní krytina do náročných klimatických podmínek

Pro střechy domů, které jsou vystaveny náročným klimatickým podmínkám, jsou vhodné také plechové krytiny. Často se proto s nimi setkáme na horách. Je však potřeba počítat s tím, že sklon střechy zde musí činit 32,5°. Jako materiál se nejčastěji využívá hliníku či pozinkovaného ocelového plechu.

Velkou odolností se vyznačují asfaltové šindele, které jsou zároveň lehké a dají se využít pro střechy, jež mají sklon od 10° do 60°.

Střešní krytina pro chaty či zahradní domky

Pro menší příbytky typu chata, zahradní altán apod. se pak dají použít i asfaltové lepenky, které jsou pokryty pískem či bitumenovou deskou. Jejich hlavní předností je lehkost a snadná pokládka.

Jak vidno, každý, kdo staví dům, má spoustu možností, jakou si zvolí střechu a střešní krytinu.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Výměna starých střešních oken za nová se vyplatí

Výměna starých střešních oken za nová se vyplatí

Prakticky každý rodinný dům má střešní okna. U starších domů tato okna mohou být již v dezolátním stavu a je potřeba je vyměnit. Výměny střešních oken se rozhodně není třeba obávat, finanční nároky nejsou zas až tak veliké a navíc se dá díky novým oknům ušetřit spoustu peněz.

Jak na stínění střešních oken?

Jak na stínění střešních oken?

Střešní okna jsou specifická v tom, že je u nich náročnější způsob realizace. Kromě samotné konstrukce je ale složitější také instalace stínících prvků.


Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

V minulém díle o stavbě moderního nízkoenergetického domu bylo popsáno jak nejlépe vybrat pozemek a projekt domu. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je pro stavbu domu vhodný a jak nejlépe přistupovat k tvorbě samotné rozpočtu stavby.

Druhy komínových systémů a jejich výhody

Druhy komínových systémů a jejich výhody

Potřebujete nový komínový systém a nejste si jisti, který bude ten nejvhodnější? Podívejte se spolu s námi na systémy Keramo, Renovo a Nerezo.


Druhy domácích saun a jejich charakteristika

Druhy domácích saun a jejich charakteristika

Domácí sauny se stávají nedílnou součástí vybavení mnoha domácností. Lidé, kteří si chtějí užívat komfortu a pohodlí a zároveň také chtějí udělat něco pro své zdraví, si pořizují domácí sauny z toho důvodu, aby nemuseli neustále chodit do veřejných saun, což je do značné míry nepohodlné a časově nár…

Plovoucí podlahy: laminát nebo dřevo?

Plovoucí podlahy: laminát nebo dřevo?

Díky rychlosti pokládky, snadné údržbě, vysoké odolnosti, přijatelné ceně a pěknému vzhledu, patří plovoucí podlahy k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Mezi kterými druhy může zákazník vybírat? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody plovoucích podlah?