Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu
17. březen 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekV minulém díle o stavbě moderního nízkoenergetického domu bylo popsáno jak nejlépe vybrat pozemek a projekt domu. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je pro stavbu domu vhodný a jak nejlépe přistupovat k tvorbě samotné rozpočtu stavby.
ReklamaVolba stavebního materiálu nízkoenergetického domu
Při volbě materiálu pro stavbu nízkoenergetického domu máme na výběr mnoho možností volby. Asi to hlavní rozhodnutí bude spočívat v tom, zda postavit klasický zděný dům nebo dřevostavbu. V oblasti nízkoenergetických domů panuje mezi lidmi pověra, že je nutné tento dům stavět ze dřeva, protože jinak to není možné. To je samozřejmě lež, nízkoenergetických dům je možné, a ve větší polovině případů se to tak i děje, postavit tradiční zděnou technologií.
Pokud srovnáme dřevo a tradiční keramický materiál, obojí má své pro a proti. Výhoda dřeva je v tom, že jeho produkce má daleko menší dopad na životní prostředí než výroba cihelného materiálu. Další výhodu dřeva lze vidět v tom, že samo o sobě má vysokou hodnotu tepleného odporu (samo je částečný izolant), takže ve srovnání s cihelnou stavbou je možné stejné hodnoty prostupu tepla obvodového pláště dosáhnout při daleko nižší celkové tloušťce konstrukce.
Naproti tomu cihelné materiály ve srovnání s dřevem netrpí na různé dřevokazné houby a v případě, že se přestaneme o cihelný dům starat, vlhkost na něj bude mít menší degradační účinek než na dřevěnou stavbu. Rozdíl mezi dřevostavbou a zděnou stavbou nastane taktéž při jejím prodeji. Dřevostavby mají obecně menší prodejní hodnotu na trhu s nemovitostmi.
Rozpočet
Pokud máme hotový projekt a volbu hlavního stavebního materiálu za sebou, následuje vyhotovení rozpočtu, který má většinou na starosti námi vybraná firma. Zde je nutné si vybrat firmu, která nám je ochotná provést stavbu na základě položkového rozpočtu, kde budou všechny použité materiály vypsány samostatně, ušetříme si tím mnoho starostí, než kdybychom přistoupili k firmě, která nám je ochotna sdělit pouze hrubý rozpočet, nastanou-li totiž v budoucnu potíže, např. ve změně některé položky stavby, jednoduše se nahlédne do rozpočtu a konkrétní materiál se nahradí novým včetně ceny.
V poslední době mnoho stavební firem vyrukovalo s hesly jako domy do milionu a podobně. Zde je třeba si dávat velký pozor, hlavním ukazatelem, který nám říká, jak bude daná stavba finančně náročná, je její velikost. Bude nám tedy někdo tvrdit, že umí postavit stejně veliký dům za poloviční cenu ve srovnání s konkurencí, je to téměř vždycky lež a ve výsledku takový nešťastník zaplatí mnohem více, než kdyby si nechal dům postavit u na první pohled dvakrát dražší, ale poctivé konkurence.
Článek byl vytvořen ve spolupráci se stavební firmou Envisto s.r.o.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!