Plovoucí podlahy: laminát nebo dřevo?
2. srpen 2010 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekDíky rychlosti pokládky, snadné údržbě, vysoké odolnosti, přijatelné ceně a pěknému vzhledu, patří plovoucí podlahy k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Mezi kterými druhy může zákazník vybírat? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody plovoucích podlah?
ReklamaJak napovídá samotný název, plovoucí podlahy nejsou pevně spojeny se spodní podkladovou vrstvou. Buď se jednotlivé lamely spojují do sebe na principu pero-drážka (zámkový způsob), nebo se lepí v drážkách. Díky tomu je možné plovoucí podlahu snadno rozebrat a opětovně položit. Navíc to znamená, že podlaha tolik nereaguje na změny teplot a vlhkosti a z tohoto důvodu nesesychá a netrhá se.
Kromě rychlosti pokládky patří mezi hlavní výhody plovoucích podlah snadná údržba, přijatelná pořizovací cena, množství dekorů, ve kterých se podlahy vyrábějí a zdravotní nezávadnost. Pokud máte doma alergika, plovoucí podlaha rozhodně vyřeší problém roztočů.
Na trhu se objevují dva základní druhy: laminátové a dřevěné plovoucí podlahy. Jaký je mezi nimi rozdíl? Který druh je lepší do kuchyně a který naopak do pokojů? V tomto článku se podíváme blíže na laminátové plovoucí podlahy. Další týden vyjde článek shrnující základní informace o dřevěných plovoucích podlahách.
Laminátové plovoucí podlahy
Laminátové plovoucí podlahy imitují podlahy dřevěné. Vyrábí se v různých tloušťkách, kvalitě i barevnosti. Lze pořídit laminátovou podlahu s dekorem buku, dubu, ořechu a jiných dřevin, či například laminátovou podlahu imitující dlažbu. Oproti dřevěným plovoucím podlahám se ovšem tyto podlahy musí přibarvovat.
Mezi hlavní výhody laminátových plovoucích podlah patří vysoká odolnost. Ta je dána konstrukcí podlahy, jež se skládá ze tří vrstev. První je takzvaná stabilizační, dále nosní a úplně navrchu nalezneme laminátovou vrstvu.
Vrchní část laminátové plovoucí podlahy je vyrobena z nelámavé pryskyřice na podkladovém dekoračním papíru. Čím kvalitnější je pryskyřice, tím kvalitnější plovoucí podlaha je. Rozlišují se měkké desky (tzv. IMDF desky), středně tvrdé desky (tzv. MDF) a nejtvrdší plovoucí podlahy (tzv. HDF). Doporučujeme především desky HDF, které opravdu vydrží velkou zátěž.
Výhody laminátových plovoucích podlah
Mezi největší výhody laminátové plovoucí podlahy patří již zmíněná odolnost. Laminát je odolný proti těžkému nábytku, ostrým drápům domácích mazlíčků, či dokonce proti nedopalkům cigaret.
Tento druh podlahové krytiny můžete položit i do místností s vysokým provozem a nemusíte se bát, že se podlaha poškodí. Vhodný je do kuchyní, chodeb, restaurací, sportovních zařízení. Samozřejmě je možné laminátovou plovoucí podlahu položit i do ložnic, dětských či obývacích pokojů.
Mezi další přednosti patří nenáročná údržba. Postačí vám mop a uklízecí prostředek na plovoucí podlahy. Co je důležité, laminátové podlahy jsou vhodné i pro podlahové vytápění.
Nevýhody laminátových plovoucích podlah
Oproti dřevěným podlahám nejsou laminátové obnovitelné. Pokud se lamela poškodí, je nutné ji vyměnit. Bohužel ji nelze zbrousit, jako je to například u parket. Pokud laminátová podlaha natáhne vlhkost, její nosná deska se zdeformuje a už nikdy se nevrátí do původní polohy.
Dalším rozdílem oproti dřevěným podlahám, je její vyšší hlučnost. Důležité je také vědět, že laminátové podlahy jsou na dotyk studenější na dotek.
Dřevěné laminátové podlahy budou rozebrány v následujícím týdnu.
Autor: Martina Nováková
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!