Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Plovoucí podlahy: laminát nebo dřevo?

2. srpen 2010 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Díky rychlosti pokládky, snadné údržbě, vysoké odolnosti, přijatelné ceně a pěknému vzhledu, patří plovoucí podlahy k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Mezi kterými druhy může zákazník vybírat? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody plovoucích podlah?

Reklama

Jak napovídá samotný název, plovoucí podlahy nejsou pevně spojeny se spodní podkladovou vrstvou. Buď se jednotlivé lamely spojují do sebe na principu pero-drážka (zámkový způsob), nebo se lepí v drážkách. Díky tomu je možné plovoucí podlahu snadno rozebrat a opětovně položit. Navíc to znamená, že podlaha tolik nereaguje na změny teplot a vlhkosti a z tohoto důvodu nesesychá a netrhá se.

Kromě rychlosti pokládky patří mezi hlavní výhody plovoucích podlah snadná údržba, přijatelná pořizovací cena, množství dekorů, ve kterých se podlahy vyrábějí a zdravotní nezávadnost. Pokud máte doma alergika, plovoucí podlaha rozhodně vyřeší problém roztočů.

Na trhu se objevují dva základní druhy: laminátové a dřevěné plovoucí podlahy. Jaký je mezi nimi rozdíl? Který druh je lepší do kuchyně a který naopak do pokojů? V tomto článku se podíváme blíže na laminátové plovoucí podlahy. Další týden vyjde článek shrnující základní informace o dřevěných plovoucích podlahách.

Laminátové plovoucí podlahy

Laminátové plovoucí podlahy imitují podlahy dřevěné. Vyrábí se v různých tloušťkách, kvalitě i barevnosti. Lze pořídit laminátovou podlahu s dekorem buku, dubu, ořechu a jiných dřevin, či například laminátovou podlahu imitující dlažbu. Oproti dřevěným plovoucím podlahám se ovšem tyto podlahy musí přibarvovat.

Mezi hlavní výhody laminátových plovoucích podlah patří vysoká odolnost. Ta je dána konstrukcí podlahy, jež se skládá ze tří vrstev. První je takzvaná stabilizační, dále nosní a úplně navrchu nalezneme laminátovou vrstvu.

Vrchní část laminátové plovoucí podlahy je vyrobena z nelámavé pryskyřice na podkladovém dekoračním papíru. Čím kvalitnější je pryskyřice, tím kvalitnější plovoucí podlaha je. Rozlišují se měkké desky (tzv. IMDF desky), středně tvrdé desky (tzv. MDF) a nejtvrdší plovoucí podlahy (tzv. HDF). Doporučujeme především desky HDF, které opravdu vydrží velkou zátěž.

Výhody laminátových plovoucích podlah

Mezi největší výhody laminátové plovoucí podlahy patří již zmíněná odolnost. Laminát je odolný proti těžkému nábytku, ostrým drápům domácích mazlíčků, či dokonce proti nedopalkům cigaret.

Tento druh podlahové krytiny můžete položit i do místností s vysokým provozem a nemusíte se bát, že se podlaha poškodí. Vhodný je do kuchyní, chodeb, restaurací, sportovních zařízení. Samozřejmě je možné laminátovou plovoucí podlahu položit i do ložnic, dětských či obývacích pokojů.

Mezi další přednosti patří nenáročná údržba. Postačí vám mop a uklízecí prostředek na plovoucí podlahy. Co je důležité, laminátové podlahy jsou vhodné i pro podlahové vytápění.

Nevýhody laminátových plovoucích podlah

Oproti dřevěným podlahám nejsou laminátové obnovitelné. Pokud se lamela poškodí, je nutné ji vyměnit. Bohužel ji nelze zbrousit, jako je to například u parket. Pokud laminátová podlaha natáhne vlhkost, její nosná deska se zdeformuje a už nikdy se nevrátí do původní polohy.

Dalším rozdílem oproti dřevěným podlahám, je její vyšší hlučnost. Důležité je také vědět, že laminátové podlahy jsou na dotyk studenější na dotek.

Dřevěné laminátové podlahy budou rozebrány v následujícím týdnu.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Plovoucí podlahy: dřevo nebo laminát?

Plovoucí podlahy: dřevo nebo laminát?

Díky rychlosti pokládky, snadné údržbě, vysoké odolnosti, přijatelné ceně a pěknému vzhledu, patří plovoucí podlahy k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Mezi kterými druhy může zákazník vybírat? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody plovoucích podlah?

Oprava plovoucí podlahy: I. Drobné škrábance a rýhy

Oprava plovoucí podlahy: I. Drobné škrábance a rýhy

Máte-li doma plovoucí podlahu, pak jistě oceňujete to, že se jedná o povrch, který je poměrně nenáročný na údržbu a má vysokou kvalitu, která se projevuje v dlouhé životnosti. Obecně lze říci, že plovoucí podlahy patří mezi nejvhodnější povrchy do domácností, kterým neškodí ani například šoupání náb…


Plovoucí podlahy: Výhody a nevýhody

Plovoucí podlahy: Výhody a nevýhody

Podlahy ve vašem bytě jsou již zastaralé a vy přemýšlíte o modernějším stylu? Chcete rychlé a nenáročné řešení? Zkuste plovoucí podlahy, moderní trend dnešní doby. Dnes vám přiblížím,jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody.

Oprava plovoucí podlahy: II. Co dělat při větším poškození

Oprava plovoucí podlahy: II. Co dělat při větším poškození

V minulém díle jsme si nastínili, jak se pomocí vosku zbavit drobných rýh a škrábanců. Dnes se zaměříme na větší poškození, které se u plovoucí podlahy mohou objevit.


Pracovní deska do kuchyně: Kámen, dřevo, laminát?

Pracovní deska do kuchyně: Kámen, dřevo, laminát?

Zařizujete novou kuchyni? Pak zvýšenou pozornost věnujte pracovní desce! Ta je totiž z celé kuchyně nejvíce namáhanou plochou. Pokud zvolíte nekvalitní materiál, velmi brzy může pracovní deska ztratit svůj vzhled.

Jak položit plovoucí podlahu

Jak položit plovoucí podlahu

Co dodá vašemu domovu pocit tepla a zútulní jej? Začněte pěkně od podlahy. Dobře vybraná plovoucí podlaha je moderní, praktická a budete se díky ní cítit doma opravdu pohodlně. Můžete si ji vybrat z množství dekorů v různých cenových relacích, není proto divu, že zejména laminátové plovoucí podlahy …