Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak vybírat vánoční stromek?

19. prosinec 2011 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Přírodní stromky na Vánoce se opět dostaly do módy. Zatímco na konci devadesátých let se rozmohl boom umělých stromků, dnes se mnoho rodin vrací k tradici živého stromečku. Převládají přitom jedle a borovice, méně časté jsou pak nákupy smrků. Je to dáno tím, že smrky rychle opadají a oproti jedlím nejsou tak hezké. V následujících větách si povíme něco o tom, jak správně vybrat vánoční stromek.

Reklama

Výběr stromku v obchodu

Vánoční stromky jsou k dostání v mnoha obchodech. Obecně bychom však doporučovali vybírat stromek v obchodě, který je nabízí ve venkovních prostorech, neboť zde mají stromky lepší podmínky a déle vydrží. Při prodeji si nechme stromek ofrézovat, což pomůže k jeho lepšímu uchycení do stojanu. Dalším bodem, který bychom měli od prodejce chtít, je jeho zabalení do ochranné síťky, větve stromku se tak po cestě domů nepolámou.

Jak se pozná zdravý stromeček

Důležitým kritériem při výběru stromku je jeho zdraví. Zdravý vánoční stromeček poznáme mimo jiné podle jeho celkového stavu, barvy jehličí a pružnosti jednotlivých větví. Stromeček, který má uschlé či nahnědlé jehličí raději přejděme. Při výběru se nebojme projít co nejvíce kusů, pěkné kousky se často skrývají a je potřeba si k nim nejprve proklestit cestu. V neposlední řadě zkontrolujme, zda na stromku není příliš mnoho pryskyřice, to je další známka jeho poškození a nezdravého stavu. Pokud jsou již stromky zabaleny, nechme si je před nákupem rozbalit, jedině tak poznáme, zda má stromek pěkný tvar a je zdravý.

Domácí uskladnění stromku

Po příchodu domů je dobré stromeček postavit na chladné místo a kmínek vsadit do nádoby s vodou. Kmen bychom také měli trochu seříznout, aby stromek mohl lépe sát vodu. Pakliže jej dáme na místo, které je velmi chladné ( s teplotami kolem nuly), pak není voda ani potřeba. Stromek také dobře zajistěme před pádem. Často se na to zapomíná v momentě, kdy jej dáme například na balkon. Během větrné noci může dojít k jeho přepadnutí a poškození větví.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Stojany na vánoční stromek

Stojany na vánoční stromek

Dávno pryč jsou doby, kdy se pro usazení vánočního stromku používaly dřevěné stojany. Měly tu nevýhodu, že je bylo potřeba přesně ořezávat tak, aby se do nich vešel kmen stromku, pozor jsme si však museli dávat také na to, aby otvor nebyl příliš velký, neboť pak by stromek neměl dostatečnou stabilit…

Jak vyrobit stojánek na vánoční stromeček?

Jak vyrobit stojánek na vánoční stromeček?

Máte už koupený vánoční stromeček a těšíte se na chvíli, až jej začnete zdobit? Před tím, než se pustíte do zdobení vánočního stromku, je potřeba nezapomenout také na to, že k němu musíte mít odpovídající stojánek.


Inspirace, jak ozdobit vánoční stromeček

Inspirace, jak ozdobit vánoční stromeček

Zdobení vánočního stromečku patří k tradičním zvykům, které se u nás dodržují. Nenajde se snad jediná domácnost, která by během Vánoc neměla doma ozdobený alespoň malý stromek.

Vánoční osvětlení domů i na zahradu

Vánoční osvětlení domů i na zahradu

K Vánocům zcela neodmyslitelně patří kouzelná atmosféra. Ideální je, když si můžeme vychutnávat bílé Vánoce na sněhu. Velký dojem však dokáže vytvořit také vánoční osvětlení. To lze použít nejen na vánoční stromeček, ale prakticky do celého interiéru (na záclony, okna, zdi atd.), výjimkou pak nejsou…


Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, ze slámy nebo z vizovického těsta

Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, ze slámy nebo z vizovického těsta

Ozdoby na vánoční stromeček, do oken či třeba na vánoční stůl nemusejí být nutně pouze kupované. V následujícím článku si stručně nastíníme, jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, slámy nebo vizovického těsta.

Vánoční hvězda: Jak se o ni postarat?

Vánoční hvězda: Jak se o ni postarat?

Pořídili jste si na Vánoce vánoční hvězdu a teď přemýšlíte, jak o ni pečovat, aby vydržela do příštího roku? Pokud ano, máme pro vás několik rad, jak toho docílit.