Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Mikroorganismy na fasádách a na zateplovacím systému

15. srpen 2011 - Rubrika: Poradna - reaguj na článek

Pokud není fasáda dostatečně provětrávaná, mohou se majitelé zateplených budov po několika letech setkat s výskytem řas, mechů a mikroorganismů na fasádách objektu. Nejedná se o vadu fasády či zateplovacího systému. Příčinou jsou vnější vlivy, konkrétně kvalita ovzduší a špatná údržba finálního povrchu (omítky). Společnost IZOLTECHNIK CZECH v rámci své působnosti provádí odstranění těchto mikroorganismů.

Reklama

Řasy, mechy a plísně se nejdříve objevují na málo osluněných plochách (severní, zastíněná) a v blízkosti zeleně a vyšší vlhkosti. Napadená fasáda mívá zelený až šedozelený odstín. V první fázi se napadení projeví lokálním výskytem, jde o jednotlivá ohraničená místa. Později se mikroorganismy mohou rozšířit na celou plochu.

Mikroorganismy se ovšem nevyskytují pouze na kontaktním zateplovacím systému. Mohou napadnout i plastový obklad provětrávané fasády, zastřešení z polykarbonátu či tradiční fasádu se škrábanou "břizolitovou" omítkou.

Abychom zabránili rozšíření mikroorganismů na další části fasády objektu či na sousední objekty, je nutné co nejdříve provést sanaci povrchu fasády. Před vlastní sanací se odebírá a analyzuje vzorek fasády. Provádí se kultivační analýza, determinace plísní, výskyt řas, zkouška mikrobiocidního účinku proti bakteriím a plísním a zkouška účinnosti přípravku proti řasám. Bez provedení této analýzy nelze zaručit, zda použitý biologický roztok (odstraňovač řas, mechů a lišejníků) bude účinný!

Vlastní sanace povrchové úpravy následuje v několika krocích:

  • Mechanické odstranění větších vrstev (zvláště u mechů) a omytí tlakovou vodou.
  • Aplikace biologického roztoku (odstraňovač řas, mechů a lišejníků) štětkou nebo válečkem na malých plochách s jemnější až hladkou strukturou nebo stříkáním na větší plochy s hrubozrnnou strukturou.
  • Odstraňovač se nechá působit 24 hodin. V případě nutnosti je možné nanesení odstraňovače zopakovat.
  • Opláchnutí plochy vodou (i tlakovou).
  • Aplikace penetračního nátěru na suchý povrch z důvodu sjednocení a snížení savosti podkladu a zvýšení přídržnosti fasádních nátěrů.
  • Aplikace dvou vrstev fasádního nátěru se zvýšenou odolností proti plísním a řasám. První vrstva se nanáší do kříže kvůli rovnoměrnému roznesení hmoty. Druhá vrstva se aplikuje po vyschnutí vrstvy

první, zpravidla za 24 hodin.

Výše uvedený postup se může lišit od použití konkrétního biologického roztoku respektive od postupu stanoveného jednotlivým výrobcem. Zdravotní rizika inhalace spor detekovaných plísní

Inhalace spor (rozmnožovací částice plísní, které se při růstu uvolňují do ovzduší) může u vnímavých jedinců způsobovat alergická onemocnění. Mezi nejznámější alergeny patří plísně rodů Alternaria, Cladosporium a Penicillium. Plísně druhů Alternaria alternata a Cladosporium herbaruma mohou být příčinou mykotických onemocnění.

Výskyt zdravotních obtíží vždy závisí na imunologickém stavu (stavu obranyschopnosti) lidského organismu a dávce (množství spor v prostředí) mikroskopických vláknitých hub.

Společnost IZOLTECHNIK CZECH s.r.o. byla založena v roce 1996.

Zabývá se komplexní revitalizací panelových, bytových a občanských staveb. Ročně provede rekonstrukci zhruba 45-50 takovýchto objektů především v Jihočeském a Středočeském kraji, včetně Prahy.

Více informací na www.izoltechnik.cz

Tisková zpráva společnosti IZOLTECHNIK CZECH s.r.o.

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Druhy komínových systémů a jejich výhody

Druhy komínových systémů a jejich výhody

Potřebujete nový komínový systém a nejste si jisti, který bude ten nejvhodnější? Podívejte se spolu s námi na systémy Keramo, Renovo a Nerezo.

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

V rámci snahy o co největší úspory na energiích a zároveň zajištění komfortnějšího bydlení se používají mnohé počítačové a komunikační technologie. Využití těchto moderních systémů nese hromadný název inteligentní dům.


Okapové systémy a jejich výběr

Okapové systémy a jejich výběr

Zima dokáže na domě udělat velkou paseku. Platí to i o okapech. Pakliže jsme nezvolili vhodný typ okapu, nebo byl špatně instalovaný, pak na jaře musíme přistoupit k jeho výměně. V následujícím článku se dozvíte o tom, jak vybírat okapový systém a jaké typy okapů se dnes prodávají.

Při zateplování se řiďte hlavně kvalitním dodavatelem

Při zateplování se řiďte hlavně kvalitním dodavatelem

V době neustále rostoucích cen energií a zvyšujících se požadavků na ochranu životního prostředí se již téměř žádná stavba neobejde bez zateplení. V současné době nabízí řada firem různé izolační materiály. Pravdou je, že ne všechny stavební firmy mají potřebné zkušenosti a jsou natolik kvalitní…


Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!

Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!

Kolik vyhodíte za měsíc PET láhví nebo krabic od mléka? A přitom je můžete využít mnohem efektivněji. Třeba si z nich postavit dům!

Zavlažovací systémy na zahradu

Zavlažovací systémy na zahradu

Zapomeňte na ruční zavlažování zahrady. Zavlažovací systém pro zahradu udělá vše za Vás. Stačí jen naprogramovat dobu a frekvenci zavlažování a máte po práci.