Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Při zateplování se řiďte hlavně kvalitním dodavatelem

10. srpen 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

V době neustále rostoucích cen energií a zvyšujících se požadavků na ochranu životního prostředí se již téměř žádná stavba neobejde bez zateplení. V současné době nabízí řada firem různé izolační materiály. Pravdou je, že ne všechny stavební firmy mají potřebné zkušenosti a jsou natolik kvalitní, aby splnily vaše očekávání. Pokud je však proces zateplování proveden kvalitně a technologicky správně, představuje pro majitele domu řadu výhod – nedochází ke zmenšení obytného prostoru, zvyšuje se tepelná pohoda během celého roku, vzhled budovy se zatraktivní a stoupne i tržní cena nemovitosti.

Reklama

Nechte si zpracovat energetický audit

Naprosto zásadní věcí ještě před samotným zateplením či rekonstrukcí je vyhotovení energetického auditu, který by měl obsahovat doporučení a ekonomické vyhodnocení úsporných opatření. Jinými slovy, dokládá investorovi oprávněnost jeho investice a její návratnost. Navíc je energetický audit často požadován jako příloha žádosti o dotaci na energetický projekt, který se týká zateplení budovy. Mnohdy bývá i podkladem pro banky při posuzování žádostí o úvěr na realizaci energetických investic. Provádí ho pouze energetický auditor s osvědčením Ministerstva průmyslu a obchodu. Seznam těchto auditorů lze nalézt na www.aea.cz.

Nezapomeňte na projektovou dokumentaci ETICS

V podstatě se jedná o dokument, který řeší citlivé detaily a umožňuje investorovi a technickému dozoru stavebníka kontrolovat správné provádění prací. Slouží také jako důležitý podklad pro případnou reklamaci. Investory je tato dokumentace často opomíjena, přitom zcela zásadně určuje stavební firmě způsob provedení zateplovacích prací. Proto si ji nechte zpracovat i do těch nejmenších detailů. Vhodného projektanta lze nalézt pomocí www.ckait.cz, konkrétně v sekci seznam AO.

Výběr dodavatele ETICS a zhotovitele

V tomto kroku se vyplatí být obzvláště obezřetný, protože právě výběr dodavatele hraje při zateplení tu nejdůležitější roli. Na našem trhu se dnes pohybují stovky společností, které se zabývají zateplováním, existují mezi nimi ale obrovské rozdíly v kvalitě provedení. Proto platí několik zásad, kterých je dobré se držet:

  • dodavatel by měl mít dlouholeté zkušenosti se zateplováním
  • podívejte se nebo si vyžádejte reference z dřívějších realizací
  • požádejte dodavatele o předložení tzv. Certifikátu od autorizované osoby na zateplovací systém

Chcete-li mít opravdu jistotu, že jste vybrali správně, můžete kontaktovat Sdružení EPS ČR, které sdružuje firmy zabývající se výrobou a zpracováním nejčastěji používaným zateplovacím materiálem EPS, nebo Cech pro zateplování budov. Obě asociace se zabývají osvědčováním, kontrolou a poradenstvím v oblasti zateplování budov.

Výběr materiálu

V České republice je k dispozici hned několik druhů systémů pro zateplení rodinných domů. Ovšem výběr materiálu mimo jiné úzce souvisí i se samotnou stavební firmou.

Nejčastěji se jako izolační materiál používá pěnový polystyren, tzv. EPS, který dosáhl mezi investory veliké obliby díky svým unikátním vlastnostem. Kromě vynikající tepelné izolace má také nízkou hmotnost, zároveň je však pevný, dobře tvarovatelný a ekologicky nezávadný. V rámci projektu Monitoring kvality, který zaštiťuje Sdružení EPS ČR, dochází v České republice k přísné kontrole EPS nejen u registrovaných členů Sdružení, ale i těch neregistrovaných. O výsledcích posledních testů se můžete dozvědět na stránkách sdružení www.epscr.cz.

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zóna krásy: Módní magazín hlavně pro ženy

Zóna krásy: Módní magazín hlavně pro ženy

Co dělat doma o dlouhých zimních večerech? Zapomeňte chvíli na předvánoční úklid a pečení cukroví! Co si třeba pohodlně sednout, otevřít si láhev vína a přečíst si nějaký pěkný magazín pro ženy? Třeba o módě a životním stylu…

Levný plyn, aneb změňte dodavatele a ušetřete!

Levný plyn, aneb změňte dodavatele a ušetřete!

Platby za energie tvoří významnou položku v každém rodinném rozpočtu. Již nějakou dobu ale mají domácnosti možnost vybrat si svobodně svého dodavatele plynu. Je to stejné jako s jakýmkoli jiným produktem na trhu. Také plyn nabízí více obchodníků za různé ceny. Změnou dodavatele plynu tak můžete ušet…


Jak silný polystyren na zateplení domu?

Jak silný polystyren na zateplení domu?

Zateplování domů je v současnosti velmi diskutovaným tématem. Zejména majitelé starších nemovitostí by měli vážně uvažovat nad tím, jak vylepšit izolaci fasády domu tak, aby se snížila její prostupnost a unikalo tak méně tepla. Investice do zateplení

Prezident Klaus vetoval novelu zákona zajišťujícího snižování energetické náročnosti budov

Prezident Václav Klaus tento týden vetoval zákon o hospodaření energií, který se tak vrací zpět do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tento zákon je podle prezidenta jedním z nejškodlivějších zákonů, o jehož podpis byl za dobu jeho působení požádán.


Revitalizace panelových domů: Jaké práce se během ní provádí?

Revitalizace panelových domů: Jaké práce se během ní provádí?

V posledních letech se hodně hovoří o tom, že staré panelové domy jsou už v nevyhovujícím stavu a je třeba přistoupit k jejich modernizaci. Komplexní oprava, tady takzvaná revitalizace panelových domů, je sice poměrně nákladnou záležitostí, v konečné

Zateplení oken - důležité body a výhody

Zateplení oken  - důležité body a výhody

Zateplení oken je podstatnou částí rekonstrukce bydlení. Pokud majitel domu používá nekvalitní okna, která jsou nedostatečně zaizolována, nemají kvalitní dvojskla, pak dochází k vysokým tepelným ztrátám, které způsobují výrazné zvýšení finančních nákladů na provoz celého domu nebo bytu.