Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Okapové systémy a jejich výběr

31. březen 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Zima dokáže na domě udělat velkou paseku. Platí to i o okapech. Pakliže jsme nezvolili vhodný typ okapu, nebo byl špatně instalovaný, pak na jaře musíme přistoupit k jeho výměně. V následujícím článku se dozvíte o tom, jak vybírat okapový systém a jaké typy okapů se dnes prodávají.

Reklama

Plastové okapy

Asi nejlevnější variantou jsou plastové okapové systémy. Ty však nejsou příliš vhodné, zejména v oblastech, kde v zimě padá hodně sněhu ( což se však může stát prakticky kdekoliv u nás), plastové okapy nedokáží odolat náporu sněhové nadílky a po zimě jsou obvykle ve stavu, kdy je jejich výměna nezbytná. Vzhledem k tomu, jak jsou náchylné na poškození, jejich nákup nelze doporučit.

Kovové okapy

Druhou variantou jsou klasické kovové okapy. Vyrábějí se nejčastěji z mědi, titanzinku či nerezové oceli. Pakliže si je pořídíme bez povrchové úpravy, bude potřeba je natřít, případně pak také udělat i další kosmetické úpravy.

Pozinkované okapové systémy

Zřejmě nejvhodnější variantou je tak nákup ocelových pozinkovaných okapových systémů, které již mají povrchovou úpravu. Takovéto okapy nepotřebují prakticky žádnou péči během celého roku, postačí jen občasné vyčištění, kdy do okapu napadá listí či jiné nečistoty. Tyto okapové systémy mají dlouhou životnost a výhodou je i to, že se dají pořídit v mnoha barevných kombinacích. Je možné si je vybrat přesně podle barvy fasády domu či střechy.

Výběr okapového systému

Při výběru okapového systému je vždy důležitá správná dimenzace tak, aby byl okap schopný dobře odvádět vodu. Zapomenout nesmíme ani na nosnost okapu. Okapové systémy na horách musejí mát větší počet háků, které okap drží. Při výběru okapového systému tak raději vše konzultujme s odborníky, kteří nám přesně vyhodnotí, kolik svodů bude pro náš okapový systém potřeba, jaký bude počet háků, které okap drží atd. Je vhodné připomenout, že okapový systém funguje správně jen tehdy, je-li umístěn pod spádnicí střechy. Sníh, který pak sjíždí ze střechy, okap zatěžuje jen minimálně. U okapových systémů lze využít také sněhové zábrany, které zajistí, že sníh na střeše nebude svévolně padat, což by mohlo vést k poškození střešní krytiny, okapu či předmětů, které se nacházejí v blízkosti domu.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kuchyňská váha: Závěsné a stolní váhy do kuchyně, jejich výběr a vlastnosti

Kuchyňská váha: Závěsné a stolní váhy do kuchyně, jejich výběr a vlastnosti

Při vaření není každý z nás obdarován schopností naměřit jednotlivé ingredience „od oka“. Na to je potřeba mít dostatek praxe. Zejména ti z vás, kteří s vařením a pečením teprve začínají, tak určitě budou potřebovat pomocníka v podobě kuchyňské váhy.

Zavlažovací systémy na zahradu

Zavlažovací systémy na zahradu

Zapomeňte na ruční zavlažování zahrady. Zavlažovací systém pro zahradu udělá vše za Vás. Stačí jen naprogramovat dobu a frekvenci zavlažování a máte po práci.


Druhy komínových systémů a jejich výhody

Druhy komínových systémů a jejich výhody

Potřebujete nový komínový systém a nejste si jisti, který bude ten nejvhodnější? Podívejte se spolu s námi na systémy Keramo, Renovo a Nerezo.

Palubky: Kde je vhodné jejich použití?

Palubky: Kde je vhodné jejich použití?

Mezi nejpoužívanější typy podlah z dřeva patří v současné době palubky, jejichž obliba v České republice neustále stoupá. Nejenže se dají využít jako podlahová krytina, používají se čím dál častěji i jako obklady, a to jak vnitřní, tak venkovní. A proč právě palubky? Jaké je jejich využití a jaké js…


Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Ke zpevnění svahu na zahradě si můžeme vypomoci umístěním gabionových konstrukcí. Gabionové konstrukce jsou samonosné drátěné koše, které jsou vyplněny kamením. Jejich umístěním dosáhneme větší stability svahu, gabiony také staticky spolupůsobí s terénem.

Druhy domácích saun a jejich charakteristika

Druhy domácích saun a jejich charakteristika

Domácí sauny se stávají nedílnou součástí vybavení mnoha domácností. Lidé, kteří si chtějí užívat komfortu a pohodlí a zároveň také chtějí udělat něco pro své zdraví, si pořizují domácí sauny z toho důvodu, aby nemuseli neustále chodit do veřejných saun, což je do značné míry nepohodlné a časově nár…