Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!
19. květen 2011 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1Postavit si dům můžete ze starých pneumatik, plechovek od piva nebo PET láhví. Fantazii se meze nekladou. Dobře to ví nejznámější „architekt odpadu“ Michael Reynolds, který již přes tři desetiletí staví levné a úsporné domy ze starých pneumatik nebo plechovek od piva. Již v 70. letech si nechal patentovat speciální cihly vyráběné z plechovek. Později začal stavět domy z pneumatik plněných hlínou.
ReklamaDům z pneumatik
Dům postavený z pneumatik nazval Reynolds „Eartship“. Tento dům je architektonicky řešený tak, aby využíval maximum slunečního záření (to umožňují prosklené stěny orientované na jih). Samozřejmostí jsou solární panely a větrné turbíny, které vyrábí elektřinu. Důmyslně je i vymyšlen systém, který využívá dešťovou vodu do poslední kapky. Roční provoz tohoto domu stojí asi 40 dolarů.
Pokusy o stavbu domů z odpadu ale najdeme po celém světě. Například v Hondurasu působí společnost ECO-TEC, která staví domy i školní budovy z PET láhví. Pro stavbu domů se ale nechají použít i další materiály – například architekti Stutchbury a Pape postavili domy z lepenky. Jde o levné, ale samozřejmě pouze dočasné bydlení, které bohužel neodolá dešti ani sněhu. Na léto ale může být celkem příjemné.

Dům z pneumatik a plechovek. Zdroj: http://www.earthship.com
Stavět domy z odpadu je zajímavá myšlenka, nicméně nikdo z nás asi nebude chodit na skládky vybírat PET láhve a střádat je, aby si z nich pak svépomocí postavil dům. Pokud se vám nápad domu z odpadu zalíbil, řešení je mnohem jednodušší.
Dům z kartónů od mléka
Využít můžete speciální stavební systém Flexibuild, který je vyrobený z obalů od nápojů (mléko, džusy). Dům postavený z tohoto systému jde pořídit v podstatě za cenu bytu, navíc je energeticky nenáročný.

Dům ze systému Flexibuild. Zdroj: http://www.flexibuild.cz
Domy Flexibuild využívají klasické nosné prvky a jejich životnost je odhadována na 80 let. Výhodou domů z kartónových desek je jejich rychlá výstavba. Domy ze stavebního systému Flexibuild můžete pořídit v nízkoenergetickém i pasivním standardu. Nejlevnější provedení stojí jen něco málo přes 1 milion korun.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
md9PXJ1M
neděle, 2. říjen 201619:35
That's an expert answer to an inetiestrng question
Napsal: md9PXJ1M [Odpovědět]