Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!

19. květen 2011 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1

Postavit si dům můžete ze starých pneumatik, plechovek od piva nebo PET láhví. Fantazii se meze nekladou. Dobře to ví nejznámější „architekt odpadu“ Michael Reynolds, který již přes tři desetiletí staví levné a úsporné domy ze starých pneumatik nebo plechovek od piva. Již v 70. letech si nechal patentovat speciální cihly vyráběné z plechovek. Později začal stavět domy z pneumatik plněných hlínou.

Reklama

Dům z pneumatik

Dům postavený z pneumatik nazval Reynolds „Eartship“. Tento dům je architektonicky řešený tak, aby využíval maximum slunečního záření (to umožňují prosklené stěny orientované na jih). Samozřejmostí jsou solární panely a větrné turbíny, které vyrábí elektřinu. Důmyslně je i vymyšlen systém, který využívá dešťovou vodu do poslední kapky. Roční provoz tohoto domu stojí asi 40 dolarů.

Pokusy o stavbu domů z odpadu ale najdeme po celém světě. Například v Hondurasu působí společnost ECO-TEC, která staví domy i školní budovy z PET láhví. Pro stavbu domů se ale nechají použít i další materiály – například architekti Stutchbury a Pape postavili domy z lepenky. Jde o levné, ale samozřejmě pouze dočasné bydlení, které bohužel neodolá dešti ani sněhu. Na léto ale může být celkem příjemné.

Dům z pneumatik a plechovek. Zdroj: http://www.earthship.com
Dům z pneumatik a plechovek. Zdroj: http://www.earthship.com

Stavět domy z odpadu je zajímavá myšlenka, nicméně nikdo z nás asi nebude chodit na skládky vybírat PET láhve a střádat je, aby si z nich pak svépomocí postavil dům. Pokud se vám nápad domu z odpadu zalíbil, řešení je mnohem jednodušší.

Dům z kartónů od mléka

Využít můžete speciální stavební systém Flexibuild, který je vyrobený z obalů od nápojů (mléko, džusy). Dům postavený z tohoto systému jde pořídit v podstatě za cenu bytu, navíc je energeticky nenáročný.

Dům ze systému Flexibuild. Zdroj: http://www.flexibuild.cz
Dům ze systému Flexibuild. Zdroj: http://www.flexibuild.cz

Domy Flexibuild využívají klasické nosné prvky a jejich životnost je odhadována na 80 let. Výhodou domů z kartónových desek je jejich rychlá výstavba. Domy ze stavebního systému Flexibuild můžete pořídit v nízkoenergetickém i pasivním standardu. Nejlevnější provedení stojí jen něco málo přes 1 milion korun.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

md9PXJ1M

neděle, 2. říjen 2016
19:35

That's an expert answer to an inetiestrng question


Napsal: md9PXJ1M [Odpovědět]


Čtěte také...

Levné domy za milion: Bydlení za cenu bytu?

Levné domy za milion: Bydlení za cenu bytu?

Láká vás bydlení na venkově? Máte vlastní pozemek a rozmýšlíte se, zda postavit dům? Chcete se vejít do rozpočtu, za který pořídíte levný panelákový byt? Jaké domy za cenu bytu je možné postavit?

Drtiče zahradního odpadu

Drtiče zahradního odpadu

Mezi velice populární stroje na zahradu patří kromě sekaček, pil a dalších také drtiče zahradního odpadu. Ty dokáží likvidovat a zpracovávat nejen větve, které spadnou ze stromu, ale také například zbytky ovoce, posekanou trávu, případně i další odpad, který se na zahradě vyskytne.


Postavte si doma infrasaunu snadno a rychle

Postavte si doma infrasaunu snadno a rychle

Zdravé saunování můžete mít dostupné ihned. Nemusíte nikam docházet, nemusíte platit žádné vstupné. Saunu si totiž můžete vybudovat přímo u vás doma. Instalace sauny s infračerveným zářením je totiž jednoduchá, rychlá a má pozitivní vliv na zdraví.

Drtič kuchyňského odpadu

Drtič kuchyňského odpadu

Jedním z šikovných spotřebičů do domácnosti a do kuchyně je také drtič odpadu. Vzhledem ke stále se zvyšující potřebě třídit odpad a řádně jej zpracovávat tak, aby nedocházelo k ještě většímu znečišťování přírody a ke zbytečnému zaplavování skládek materiálem, který lze znovu zpracovat či jinak využ…


Průvodce tříděním odpadu: Od papíru k bioodpadu

Průvodce tříděním odpadu: Od papíru k bioodpadu

Třídit plasty nebo papír je v dnešní době jednoduché. Téměř na každém sídlišti nebo návsi již najdete barevné kontejnery, do kterých můžete vyhodit plastovou láhev nebo staré noviny. Jenže třídění odpadu má svá jasně daná pravidla.

Lednička A++ ušetří tisíce korun ročně

Lednička A++ ušetří tisíce korun ročně

Nelíbí se vám účet za elektřinu a marně pátráte po viníkovi? Možná je jím vaše stará lednice. Zkuste ji vyměnit za úspornou ledničku A++, která ušetří několik tisíc korun ročně. Pokud se vám do výměny spotřebiče nechce, vyzkoušejte alespoň několik tipů, které zaručeně sníží spotřebu i starší ledničk…