Zdící materiály pro stavbu domu
17. duben 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekZákladem každého domu je zdivo. Právě jeho výběr a vlastnosti mohou podstatně ovlivnit kvalitu bydlení. Při výběru zdících materiálů bychom se měli orientovat především dle toho, jaké má zdivo tepelně izolační vlastnosti, jaká je životnost materiálu a konstrukce jako celku, dále bychom se měli zaměřit také na případnou možnost následných úprav na zdivu, opomenout nelze ani izolační vlastnosti z hlediska hluku. Velkou roli pak při výběru zdícího materiálu samozřejmě hrají náklady.
ReklamaZákladní rozdělení zdících materiálů
Při základním rozdělení zdících materiálů vycházejme z toho, zda mají či nemají dobré tepelně izolační vlastnosti. Mezi první skupinu, tedy materiály, u nichž nejsou tepelně izolační vlastnosti na dobré úrovni, patří zejména klasické pálené cihly, dále pak také betonové tvárnice a samozřejmě i kámen. Dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi se naopak mohou chlubit tyto materiály - dřevo( dnes velmi obllíbené u mnoha novostaveb), odlehčené betony, cihlové bloky, ale i mnoho méně tradičních materiálů, mezi něž patří například sláma.
Představíme-li si blíže vlastnosti některých zmíněných zdících materiálů, pak budeme při výstavbě rodinného domu mnohem ohleduplněji vybírat.
Cihly a jejich varianty
První zmiňme klasické pálené cihly. Výhodou tohoto materiálu je bezesporu jeho nehořlavost. Jedná se z hlediska požární bezpečnosti o velmi spolehlivý materiál, který navíc jen minimálně zatěžuje životní prostředí. Na výběr je dnes celá řada cihel - plné cihly ( ty se dnes už příliš ve stavebnictví nepoužívají, a to právě kvůli špatným tepelně-izolačním vlastnostem, ale i vysoké ceně a pracnosti), dutinové cihelné bloky ( jsou variantou klasických cihel, ovšem mají přeci jen daleko lepší tepelně izolační vlastnosti, tvoří také lepší zvukovou izolaci, jsou však křehké a poměrně drahé) či broušené cihly ( u nich je potřeba jen minima spojovacího materiálu, takže stavba se tím podstatně zlevňuje a zrychluje).
Vše o zateplování domu
Pórobeton
Z dalších materiálů si posviťme také na pórobeton. Jedná se o poměrně lehké tvárnice, které mají jemnou strukturu. Je vyráběn z cementu, vody, vápence a křemičitého písku. Jde o velmi kvalitní materiál, který lze využít hlavně při tvorbě hrubé stavby. Jedním z hlavních negativ tohoto materiálu jsou však špatné akustické vlastnosti a také pevnost v tlaku.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!