Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zdící materiály pro stavbu domu

17. duben 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Základem každého domu je zdivo. Právě jeho výběr a vlastnosti mohou podstatně ovlivnit kvalitu bydlení. Při výběru zdících materiálů bychom se měli orientovat především dle toho, jaké má zdivo tepelně izolační vlastnosti, jaká je životnost materiálu a konstrukce jako celku, dále bychom se měli zaměřit také na případnou možnost následných úprav na zdivu, opomenout nelze ani izolační vlastnosti z hlediska hluku. Velkou roli pak při výběru zdícího materiálu samozřejmě hrají náklady.

Reklama

Základní rozdělení zdících materiálů

Při základním rozdělení zdících materiálů vycházejme z toho, zda mají či nemají dobré tepelně izolační vlastnosti. Mezi první skupinu, tedy materiály, u nichž nejsou tepelně izolační vlastnosti na dobré úrovni, patří zejména klasické pálené cihly, dále pak také betonové tvárnice a samozřejmě i kámen. Dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi se naopak mohou chlubit tyto materiály - dřevo( dnes velmi obllíbené u mnoha novostaveb), odlehčené betony, cihlové bloky, ale i mnoho méně tradičních materiálů, mezi něž patří například sláma.

Představíme-li si blíže vlastnosti některých zmíněných zdících materiálů, pak budeme při výstavbě rodinného domu mnohem ohleduplněji vybírat.

Cihly a jejich varianty

První zmiňme klasické pálené cihly. Výhodou tohoto materiálu je bezesporu jeho nehořlavost. Jedná se z hlediska požární bezpečnosti o velmi spolehlivý materiál, který navíc jen minimálně zatěžuje životní prostředí. Na výběr je dnes celá řada cihel - plné cihly ( ty se dnes už příliš ve stavebnictví nepoužívají, a to právě kvůli špatným tepelně-izolačním vlastnostem, ale i vysoké ceně a pracnosti), dutinové cihelné bloky ( jsou variantou klasických cihel, ovšem mají přeci jen daleko lepší tepelně izolační vlastnosti, tvoří také lepší zvukovou izolaci, jsou však křehké a poměrně drahé) či broušené cihly ( u nich je potřeba jen minima spojovacího materiálu, takže stavba se tím podstatně zlevňuje a zrychluje).

Pórobeton

Z dalších materiálů si posviťme také na pórobeton. Jedná se o poměrně lehké tvárnice, které mají jemnou strukturu. Je vyráběn z cementu, vody, vápence a křemičitého písku. Jde o velmi kvalitní materiál, který lze využít hlavně při tvorbě hrubé stavby. Jedním z hlavních negativ tohoto materiálu jsou však špatné akustické vlastnosti a také pevnost v tlaku.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Moderní trend při hledání nového bydlení pro rodinu je zřejmý. Kvůli snadnějšímu získání pracovních příležitostí, lepší infrastruktuře a kvalitě života mnoho lidí hledá novostavby v Praze či jejím blízkém okolí. Nemusí se nutně jednat přímo o bydlení v centru Prahy, i menší obce v okolí našeho hlavn…

TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

Finišujete, abyste měli dům do zimy pod střechou? Důležitá je nejen rychlost, ale i kvalita. Střecha totiž musí v pořádku vydržet desítky let a přitom zvládnout nápor slunce, větru, mrazu i deště.


Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Komín, který odvádí spaliny, je důležitý pro každý dům, v němž se k vytápění používají tuhá paliva, popř. plyn. Moderní kamna, krby nebo kotel mají mnohem vyšší účinnost než spotřebiče využívané v minulosti. Tomu je potřeba přizpůsobit i komín. Jak vybrat moderní komín?

Příprava na malování: Zakrývací materiály

V každé domácnosti je čas od času potřeba vymalovat stěny místností. Jejich původní barva totiž vlivem času přichází o svoji původní svěžest a čistotu. Malování není třeba provádět příliš často, postačí k němu přistoupit tak jednou za dva roky. Před samotným malování pokojů je důležité řádně zakrýt …


Dekorační materiály ke květinám: Hitem je lávová drť

Dekorační materiály ke květinám: Hitem je lávová drť

Možností, jak zdekororovat květináč, je mnoho. Oblíbenými materiály jsou mramorová drť či oblázky. Jsou příjemné na pohled, ale vyžadují jistou údržbu. Lávová drť nabízí řešení právě v údržbě. Nevyžaduje totiž skoro žádnou.

Jak natírat kovové materiály

Jak natírat kovové materiály

Natírání kovových předmětů je velmi důležitou součástí péče o kovy. Pakliže by kov nebyl takto upraven, mohlo by dojít k jeho rychlému zestárnutí. Existuje celá řada nátěrů. Před tím, nežli začneme kovový materiál natírat, je nezbytné jej také příslušným způsobem ošetřit.