Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

12. listopad 2010 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 3

Komín, který odvádí spaliny, je důležitý pro každý dům, v němž se k vytápění používají tuhá paliva, popř. plyn. Moderní kamna, krby nebo kotel mají mnohem vyšší účinnost než spotřebiče využívané v minulosti. Tomu je potřeba přizpůsobit i komín.

Reklama

Hlavním úkolem komínu je zajistit bezpečný odvod spalin, proto je napojen na kamna, krby nebo kotle. Pro správný odvod spalin je důležitý tah komína, který závisí na jeho výšce a průměru komína.

Jak vybrat moderní komín?

V současné době je na trhu velké množství nejrůznějších komínů. Jak vybrat komín, aby byl funkční a dobře sloužil? Nad komínem je třeba přemýšlet už v průběhu stavby domu. Ideální je výběr komína konzultovat přímo na stavbě s odborníkem.

Výběr komína je potřeba podřídit i spotřebiči. Současné spotřebiče jsou totiž vyráběny tak, aby měly co nejvyšší účinnost a spaliny, které produkují, jsou studené už v momentě, kdy stoupají do komína. Není proto třeba jejich teplotu ještě snižovat, jako tomu bylo u klasických zděných komínů. V takovém případě by totiž docházelo ke kondenzaci sazí v komíně, což by časem vyústilo k jeho erozi.

Komín by měl proto odpovídat nárokům moderního spotřebiče. Moderní zděný komín by měl být opatřen zadním větrání s keramickou vložkou a tepelnou izolací umístěnou v plášťových tvárnicích (na trhu např. Schiedel a EKO). Zadní větrání odvádí vlhkost z izolace komínového průduchu.

Moderní komíny včetně montáže nabízí společnost Kominictví PECHLÁT. Pokud se rozhodnete pro zděný komín, můžete vybírat z kvalitních značek EKO KOMÍNY, CIKO nebo WINKLMANN.

Plastový komín pro plynový spotřebič

Pokud doma máte plynový spotřebič (např. plynový kotel), je vhodné spaliny dovádět pomocí plastového komína.

Ceny plynu nejsou zrovna nejnižší, a proto byste měli klást důraz na maximální využití spáleného plynu a tepla. Tomuto požadavku odpovídají současné plynové spotřebiče, u nichž je dbáno na co nejvyšší účinnost. Proto do komína přicházejí zchlazené spaliny, které kondenzují hned na začátku kouřovodu. V těchto podmínkách se osvědčují právě plastové komíny, které nepodléhají korozi a lépe se se zchlazenými spalinami vyrovnají.

Části komínu

  • Komínový průduch (část komínu, kterou odchází kouř)
  • Komínový plášť (vnější vrstva komínu, např. z cihel)
  • Sopouch (trouba, která propojuje komín s kamny, krbem nebo jiným spotřebičem)
  • Vymetací otvor (slouží k vymetání komína)
  • Vybírací otvor (slouží k vybírání popela a sazí)
  • Komínová hlava
  • Půdice

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Richard

neděle, 5. květen 2019
06:42

Super článek. Škoda, že už mám komín vybraný. Před rokem by se mi článek hodil víc. Já jsem si koupil komín z https://www.poctivy-komin.cz/ , mají tam různé komíny, tak jsem měl z čeho vybírat.


Napsal: Richard [Odpovědět]

Miloš

pátek, 10. květen 2019
14:18

Komínů je celá řada. Já tomu moc nerozumím, tak jsem si nechal poradit od kamaráda a ten mi poradil https://www.komin-lacno.sk/ , že tam mají lepší komíny, než se dají koupit v ČR, tak jsem ho poslechl a komín si tam koupil.


Napsal: Miloš [Odpovědět]

Honza

středa, 10. červenec 2019
07:05

Já jsem si koupil komín z https://www.komin-levne.cz/ , kde si může člověk vybrat rovnou celé komínové sestavy, takže jsem nikde jinde už nic shánět nemusel.


Napsal: Honza [Odpovědět]


Čtěte také...

Správná péče o komín: Kdy si nechat udělat revize komínu?

Správná péče o komín: Kdy si nechat udělat revize komínu?

Komínové systémy prošly v posledních letech výraznými změnami. Zatímco dříve jsme se prakticky výlučně setkávali se zděnými komíny, dnes jsou realizovány z moderních materiálů. Je to dáno hlavně tím, že se využívají pro jiné typy vytápěcích zařízení a nároky se tak mění. Ať už máte klasický komín, n…

Je komín vašeho domu připravený na zimu?

Je komín vašeho domu připravený na zimu?

Před příchodem zimy je potřeba udělat na domě důkladnou kontrolu. Jedině tak vydrží nápor sněhu a mrazivé klimatické podmínky. Abyste se v zimě nedivili, že vám nefunguje krb a v domě máte chladno, je potřeba se krom jiného zaměřit také na to, zda je


Kdy je vhodné nechat vyčistit komín?

Kdy je vhodné nechat vyčistit komín?

Používáte-li k vytápění rodinného domu kotel na tuhá paliva, případně máte třeba v místnosti krb, je nezbytně nutné se starat o nejen o čistotu v samotném zařízení, ale také o spalinové cesty a komín. Je to důležité nejen z hlediska správné funkčnost

TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

Finišujete, abyste měli dům do zimy pod střechou? Důležitá je nejen rychlost, ale i kvalita. Střecha totiž musí v pořádku vydržet desítky let a přitom zvládnout nápor slunce, větru, mrazu i deště.


Zdící materiály pro stavbu domu

Zdící materiály pro stavbu domu

Základem každého domu je zdivo. Právě jeho výběr a vlastnosti mohou podstatně ovlivnit kvalitu bydlení. Při výběru zdících materiálů bychom se měli orientovat především dle toho, jaké má zdivo tepelně izolační vlastnosti, jaká je životnost materiálu a konstrukce jako celku, dále bychom se měli zaměř…

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Moderní trend při hledání nového bydlení pro rodinu je zřejmý. Kvůli snadnějšímu získání pracovních příležitostí, lepší infrastruktuře a kvalitě života mnoho lidí hledá novostavby v Praze či jejím blízkém okolí. Nemusí se nutně jednat přímo o bydlení v centru Prahy, i menší obce v okolí našeho hlavn…