Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Správná péče o komín: Kdy si nechat udělat revize komínu?

16. červenec 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Komínové systémy prošly v posledních letech výraznými změnami. Zatímco dříve jsme se prakticky výlučně setkávali se zděnými komíny, dnes jsou realizovány z moderních materiálů. Je to dáno hlavně tím, že se využívají pro jiné typy vytápěcích zařízení a nároky se tak mění. Ať už máte klasický komín, nebo z domu vychází modernější komínové systémy, vždy je důležitá správná péče o něj.

Reklama

Následky špatné údržby komínu

Co se stane, když komín nebude pravidelně udržován? Při vytápění vznikají spaliny, které se v něm usazují. Ty pak mohou mít za následek, že komín nebude správně táhnout.

V konečné fázi pak může dojít k tomu, že zplodiny nebudou vycházet z domu a zůstanou uvnitř. Zároveň také může dojít k zahoření objektu, což má za následek dalekosáhlé škody.

Špatně udržované komíny však mohou mát za následek také snížení jejich stability a dokonce i zhoršení stability základů celého objektu. Tyto jevy jsou velmi nebezpečné, snížená statika domu ohrožuje vaše zdraví a život.

Údržbu vždy provádí revizní technik

Údržbu komínových systémů upravují právní normy. Konkrétně se jedná o vyhlášku 95/2004, která stanovuje konkrétní lhůty pro kontrolu a čištění komínových těles. Vždy přitom záleží na tom, o jaký typ komínového tělesa jde.

Četnost kontrol komínového systému

V případě komínu, který je využíván pro plynový kotel, je nutné jej nechat odborně zkontrolovat ještě před tím, než proběhne kolaudace stavby. Poté je povinností majitele nechat systém kontrolovat vždy minimálně jednou za 12 měsíců.

U komínů na trhá paliva platí ještě přísnější podmínky. Kromě kontroly před uvedením v provoz je zapotřebí jej nechat zkontrolovat odborníkem minimálně jednou za 4 měsíce.

Kominíci, respektive odborníci na kontroly komínů, by vám vždy po kontrole měli vystavit revizní zprávu, která je důležitá v případě zaplacení oprav škod, které vzniknou v důsledku nesprávného fungování komínového systému.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kdy je vhodné nechat vyčistit komín?

Kdy je vhodné nechat vyčistit komín?

Používáte-li k vytápění rodinného domu kotel na tuhá paliva, případně máte třeba v místnosti krb, je nezbytně nutné se starat o nejen o čistotu v samotném zařízení, ale také o spalinové cesty a komín. Je to důležité nejen z hlediska správné funkčnost

Je komín vašeho domu připravený na zimu?

Je komín vašeho domu připravený na zimu?

Před příchodem zimy je potřeba udělat na domě důkladnou kontrolu. Jedině tak vydrží nápor sněhu a mrazivé klimatické podmínky. Abyste se v zimě nedivili, že vám nefunguje krb a v domě máte chladno, je potřeba se krom jiného zaměřit také na to, zda je


Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Komín, který odvádí spaliny, je důležitý pro každý dům, v němž se k vytápění používají tuhá paliva, popř. plyn. Moderní kamna, krby nebo kotel mají mnohem vyšší účinnost než spotřebiče využívané v minulosti. Tomu je potřeba přizpůsobit i komín. Jak vybrat moderní komín?

Bio krby: Oheň bez komínu a dřeva

Bio krby: Oheň bez komínu a dřeva

Toužíte po živém ohni? Líbí se vám krby, ale bydlíte v panelovém domě a svůj sen po praskajícím ohni jste už vzdali? Horkou novinkou jsou bio krby, které nepotřebují komín ani dřevo a přesto v nich hoří oheň.


Správná ergonomie kuchyně: Jak rozvrhnout jednotlivé zóny

Správná ergonomie kuchyně: Jak rozvrhnout jednotlivé zóny

Aby vaření a další práce v kuchyni pobíhaly snadno a pohodlně, je potřeba se zaměřit na ergonomii, tedy logiku uspořádání jednotlivých zón. Kuchyňský prostor je nutné při realizaci vytvořit tak, aby měl určitou logiku. Během vaření se pak nemusíme neustále pohybovat, přebíhat a mít tak při práci c…

Správná instalace venkovního bazénu

Správná instalace venkovního bazénu

Pakliže se rozhodneme si na zahradě před domem postavit venkovní bazén, je potřeba se před realizací projektu zamyslet nad několika důležitými věcmi. Bazén, který bude postaven na špatném místě, může být na zahradě spíše na obtíž.