Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

22. srpen 2014 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Finišujete, abyste měli dům do zimy pod střechou? Důležitá je nejen rychlost, ale i kvalita. Střecha totiž musí v pořádku vydržet desítky let a přitom zvládnout nápor slunce, větru, mrazu i deště.

Reklama

Aby si poradila i s mnohdy extrémním počasím, je potřeba dbát na každý krok nejen při realizaci, ale už při samotném projektu a poté i výběru vhodného materiálu.

V poslední době stoupá obliba plechových střešních krytin. Jsou lehké, díky moderním technologiím výroby a použitým povrchovým úpravám vysoce odolné, a protože mají nízkou hmotnost, není nutné krov tolik dimenzovat, což znamená úsporu při stavbě. Plusem je i rychlá pokládka.

Podle zkušeností technického specialisty Petra Turečka ze společnosti Satjam, která patří mezi jednu z nejznámějších značek v oblasti střešních plechových krytin, zvládne zkušená pokrývačská firma položit střechu o průměrné velikosti 200 m² zhruba za 3-4 dny.

Připravujete se na novou střechu? Desatero vám poradí, na co dbát a nezapomenout.

1.Základem dobré střechy je kvalitní projekt

Snažit se ušetřit na jeho řádném provedení, nebo dokonce stavět bez něj a řešit ho až dodatečně, znamená nejen potíže na stavebním úřadě, ale může to přinést i zásadní problém s celou konstrukcí střechy.

2. Na střechu patří jen prvotřídní materiál

„Vždy by se mělo jednat o dostatečně známou značku a renomovaného výrobce, který je schopen k použitému materiálu doložit požadované certifikáty,“ vysvětluje Petr Tureček. Například u krytin z ocelového plechu by měly být uvedeny parametry zinkové nebo aluzinkové vrstvy a také jejích povrchových úprav s jasně definovaným složením a tloušťkou.

3. Upřednostněte systémové řešení zahrnující všechny potřebné doplňky i okapový systém

Stavbu to zjednoduší i zrychlí, systém stavebnice navíc obvykle poskytuje i jistotu správného zabudování.

4. Výběr krytiny

Krytinu je potřeba vybírat nejen podle vlastního vkusu, ale především podle konstrukce, sklonu a členitosti střechy. Na členitou střechu s různými vikýři a dalšími prvky proto raději volte z nabídky maloformátových krytin. Plechové velkoformátové krytiny, které se vyrábějí v pásech i o délce 10 metrů, jsou vhodnější pro tvarově jednodušší střechy.

5. Komunikujte s výrobcem nebo prodejcem krytiny

„Chtějte poradit při výběru krytiny a potřebných komponentů, požadujte přípravu kladečského plánu, doporučení na proškolené klempíře a pokrývače,“ radí Petr Tureček. „Zkontrolujte, zda jsou dostupné montážní návody. Dbejte i na to, kolik let je firma na trhu a zda má kamenné prodejny.“

6. Kvalitní klempířská a pokrývačská firma

Aby vznikla dobrá střecha, potřebujete kvalitní pokrývačskou nebo klempířskou firmu. Vyžadujte informace o její certifikaci, o proškoleních na vámi vybraný materiál. Dobrá firma by měla poskytnout reference o svých předchozích projektech. Ptejte se majitelů těchto domů na zkušenosti při realizaci.

7. Nešetřete na stavebním dozoru

Vyberte profesionála, který technologii rozumí a je v oboru respektovaný. Ohlídá kvalitu stavby a předejde tak možným příštím komplikacím.

8. Trvejte na písemné smlouvě

„I kdyby vám dělala střechu firma kamaráda, vždy trvejte na písemné smlouvě s jasnými pravidly týkajícími se použitého materiálu, ceny, termínu předání díla i reklamačních pravidel,“ doporučuje Petr Tureček ze Satjamu. „Nic nerealizujte jen na ústní dohodu. Pokud by vznikl problém, byli byste v nevýhodě.“

9. Nikdy na stavbě neimprovizujte

Pokud se vyskytne nějaký problém, řešte ho ve spolupráci s projektantem, realizační firmou i stavebním dozorem.

10. Stavební dozor

Nejste-li odborník, nesnažte se řídit a organizovat stavbu. Přenechejte to stavebnímu dozoru.

Tisková zpráva Botticelli s.r.o.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení domů se stalo současným trendem, který vyplývá nejen z požadavků Evropské unie, ale především ze zvyšujících se nákladů na vytápění. Proč je výhodné budovy zateplovat?

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Komín, který odvádí spaliny, je důležitý pro každý dům, v němž se k vytápění používají tuhá paliva, popř. plyn. Moderní kamna, krby nebo kotel mají mnohem vyšší účinnost než spotřebiče využívané v minulosti. Tomu je potřeba přizpůsobit i komín. Jak vybrat moderní komín?


Zdící materiály pro stavbu domu

Zdící materiály pro stavbu domu

Základem každého domu je zdivo. Právě jeho výběr a vlastnosti mohou podstatně ovlivnit kvalitu bydlení. Při výběru zdících materiálů bychom se měli orientovat především dle toho, jaké má zdivo tepelně izolační vlastnosti, jaká je životnost materiálu a konstrukce jako celku, dále bychom se měli zaměř…

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Moderní trend při hledání nového bydlení pro rodinu je zřejmý. Kvůli snadnějšímu získání pracovních příležitostí, lepší infrastruktuře a kvalitě života mnoho lidí hledá novostavby v Praze či jejím blízkém okolí. Nemusí se nutně jednat přímo o bydlení v centru Prahy, i menší obce v okolí našeho hlavn…


Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Komín, který je součástí rodinného domu, je často příčinou neštěstí. Při jeho nesprávné údržbě a špatném technickém stavu totiž snadno může dojít k zahoření usazených zplodin. Často se také stává, že neprůchodný komín způsobí, že spaliny nevycházejí z domu, naopak se dostávají do interiéru. To se pa…

Zateplení oken - důležité body a výhody

Zateplení oken  - důležité body a výhody

Zateplení oken je podstatnou částí rekonstrukce bydlení. Pokud majitel domu používá nekvalitní okna, která jsou nedostatečně zaizolována, nemají kvalitní dvojskla, pak dochází k vysokým tepelným ztrátám, které způsobují výrazné zvýšení finančních nákladů na provoz celého domu nebo bytu.