Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Vynález jménem mikrovlnná trouba

12. září 2011 - Rubrika: Kuchyně - reaguj na článek

Znáte nějakou domácnost, ve které by neměli mikrovlnku? Určitě bychom ještě pár takových našli, ale moc už jich nebude. Většina lidí si život bez mikrovlnné trouby už pomalu ani nedokáže představit.

Reklama

První mikrovlnky se od těch současných liší v hodně aspektech, ale princip, na základě něhož spotřebič funguje, zůstal pořád stejný. Mikrovlnnná trouba využívá energii mikrovln (elektromagnetických vln a vysoké frekvenci). Díky mikrovlnném záření jsou v potravinách rozkmitány molekuly, ty se následně třou, čímž vzniká teplo a pokrm se zahřívá. Teplo se šíří od okrajů směrem do středu, proto se pokrm po ohřátí doporučuje promíchat.

Mikrovlnka v historii

První mikrovlnná trouba byla sestrojena v roce 1947, ovšem do dnešního typu mikrovlnky měla poměrně daleko - měla totiž asi 2 metry a vážila 400 kg! Mikrovlnné trouby, které sloužily k domácímu užití, se začaly vyrábět až od roku 1967. Od té doby se mikrovlnka stále zdokonalovala a výsledkem je dnešní podoba spotřebiče, který máte s největší pravděpodobností doma i vy.

Mikrovlnná trouba – přednosti

Mikrovlnná trouba je oblíbená zejména kvůli úspoře času a nádobí, kterého bychom bez mikrovlnky zašpinili mnohem více. K ohřátí v mikrovlnce stačí jen jeden talíř a pár minut čekání.

Mýty o tom, že příprava jídla v mikrovlnce je nebezpečná

Žádný výzkum, který by negativní vliv mikrovlnek na naše zdraví potvrdil, neexistuje. Přesto se čas od času objeví poplašná zpráva v podobě nějakého neodborného článku a upozorňuje kupříkladu na to, že pokrmy z mikrovlnky jsou ozářené a zdraví škodlivé.

Čištění mikrovlnné trouby

Čištění mikrovlnné trouby si můžeme výrazně ulehčit, pokud budeme používat ochranný kryt pro ohřev pokrmů. Samozřejmě, že i v tomto případě se čištění zcela nevyhneme, ale znečištění bude minimální.

Tip: Zaschlé špíny v mikrovlnce se zbavíte tak, že dovnitř umístíte misku s vodou a nakrájeným citronem a na chvíli zapnete. Uvolněné nečistoty se pak umyjí mnohem snáze.

Autor: Veronika Miklasová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kuchyně 21. století: Samočistící trouba

Kuchyně 21. století: Samočistící trouba

Kuchyně 21. Století, to není jen moderní design, ale především inteligentní spotřebiče, které vám usnadní vaření a přípravu pokrmů. Dávno pryč jsou doby, kdy hospodyňky měly spoustu práce s úklidem pokaždé, když dovařily. Dnes už mají k dispozici myč

Moderní mikrovlnné trouby mají mnoho nových funkcí

Moderní mikrovlnné trouby mají mnoho nových funkcí

Mikrovlnná trouba je součástí většina moderních kuchyní. Zatímco dříve byla využívána zejména pro rozmrazování potravin, které jsme krátce před tím vytáhli z mrazničky, případně pak byla užitečná při ohřevu již hotových pokrmů, v dnešní době jsou v obchodech k dostání špičkové mikrovlnné trouby, kte…


Boj s vodním kamenem

Boj s vodním kamenem

Jestliže bydlíte v oblasti s měkkou vodou, možná se vás noční můra jménem vodní kámen netýká. Tvrdá voda je však rozšířena mnohem více, a tak má s vodním kamenem většina z nás nemilé zkušenosti. Pokud budete vodní kámen ignorovat, může vám kvůli němu zcela přestat téct voda, anebo fungovat spotřebič…

Nálepky na zeď: módní dekorační prvek do bytu

Nálepky na zeď: módní dekorační prvek do bytu

Hledáte nějaké zajímavé rady a tipy na zařizování bytu? Pak vězte, že jste na správném místě. Tentokrát vám poradíme, jak vylepšit vzhled interiéru vaší domácnosti tak, aby nevypadal příliš fádně a zastarale.


TOP kuchyňské spotřebiče: odšťavňovač, toustovač, rychlovarná konvice, kuchyňská váha

TOP kuchyňské spotřebiče: odšťavňovač, toustovač, rychlovarná konvice, kuchyňská váha

Co by ve vaší domácnosti nemělo zaručeně chybět? Mrkněte se na další čtyři kuchyňské pomocníky, které pro Vás připravil redakční tým časopisu Maxibydlení. Předchozí díl naleznete zde: Top kuchyňské spotřebiče: kávovar, kuchyňský robot, mixér.

Americké brusinky: Recepty

Americké brusinky: Recepty

Americké brusinky se v české kuchyni stávají čím dál oblíbenější, a to nejen díky své vynikající chuti, ale také díky svému blahodárnému vlivu na lidské zdraví. Nechte se inspirovat a podívejte se na chutné recepty!