Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak si poradit s ergonomií kuchyně? Stačí se řídit jednoduchými zásadami

27. říjen 2014 - Rubrika: Kuchyně - Komentáře: 2

Někdy je pohled na domácí hospodyně a příležitostné kuchaře doslova tragikomický. Neustále běhají od plotny k pracovní ploše linky, hledají potřebné pomůcky a ingredience. V případě, že jsou zde dokonce dvě osoby naráz, je situace o to horší. Je to dáno tím, že při realizaci prostoru kuchyně nedbali na zásady ergonomie, správného rozmístění jednotlivých prostor a zón linky a jejího bezprostředního okolí.

Reklama

Proč vůbec přemýšlet o správné ergonomii?

Pokud se chcete vyhnout situaci, kdy se ve své kuchyni budete špatně orientovat a při každé přípravě jídel se hodně naběháte, pak je důležité přemýšlet o tom, jak prostor kuchyně správně rozvrhnout.

Je rozdíl, když máte pracovní plochu, na které zpracováváte potraviny, na hony vzdálenou od chladničky, kde většinu surovin uskladňujete, nebo se nachází jen dva či tři kroky od ní. Totéž platí také při umístění dřezu v souvislosti s pracovní plochou a plotnou.

Roli hraje také rozmístění poliček, komody apod. zkrátka veškerého vybavení, které je pro vaši kuchyni nezbytné. Je třeba respektovat jisté zákonitosti, které proces přípravy jídel vyžaduje.

Dělení zón

Možná víte, že se kuchyně dělí minimálně na tři zóny – zónu vaření, mytí a ukládání. Při jejich rozložení je samozřejmě potřeba brát v potaz celkový tvar kuchyně a kuchyňské linky. Nejjednodušší je logicky situace v případě klasické přímé linky, trochu složitější je to u prostornější linky ve tvaru písmene U, T či kuchyně s ostrůvkem veprostřed.

Hlavní zásady jsou:

  • Varnou zónu vždy umisťujte v těsném sousedství dřezu a také pracovní plochy. Je to z toho důvodu, že budete manipulovat s horkými pánvičkami a hrnci a je tak nutné mít odkladní místo co nejblíže sporáku.
  • V blízkosti varné desky a pracovní plochy nesmí chybět mycí zóna, tedy dřez a také prostor pro odkapání nádobí. Pakliže využíváte myčku nádobí, i ta by měla být blízko dřezu. Spoustu nádobí totiž před vložením do myčky nejprve namočíte, a to právě ve dřezu.
  • Veškeré nádobí byste měli mít po ruce, tedy ideálně ve skříňkách nad či pod pracovní deskou tak, abyste do něj ihned mohli vložit zpracované potraviny. Samotné ingredience a potraviny skladujte vždy podle toho, co vyžadují. Tedy hlavně v chladničce, případně ve spíži. Ani spíž ale nesmí být daleko, maximálně nějaké tři metry od pracovní desky kuchyňské linky.

Pro lepší představu je vhodné si uvědomit, jak vlastně krok za krokem probíhá příprava jídla. Nejprve jdete do chladničky, kde si vezmete všechny potřebné ingredience. Pak je dáte na odkládací místo. Pokračujete přes přípravnou zónu. Jakmile je vše připraveno, následuje proces vaření či pečení, přistupujete tak do varné zóny. Z varné zóny se opět přesunujete, a to buď k pracovní desce, v lepším případě pak ke speciální servírovací ploše. Na závěr vás čeká mycí zóna, v níž umyjete špinavé nádobí.

Nákup kuchyňské sestavy vám usnadní práci

Už tohoto postupu si snadno odvodíte, jak by po sobě měly následovat jednotlivé zóny. Na správném rozdělení kuchyně si dejte záležet, a to hlavně při výběru nábytku. Nejjednodušší situaci budou mít ti z vás, kteří si objednají rovnou celou kuchyňskou sestavu. Zde stačí pouze zohlednit prostor vaší kuchyně, její dispozice. Jinak už není třeba řešit rozpracování zón, to za vás provedli výrobci a designéři.

Pěkným příkladem, jak efektivně působí prostor kuchyně ve chvíli, kdy autor realizace myslel na ergonomii, je kuchyně v přírodním barevném provedení ALBA, kterou má ve své nabídce prodejce SCONTO Nábytek.

Kuchyně Alba
Kuchyně Alba

Jde o kuchyni v klasickém stylu, která má perfektně rozmístěné jednotlivé zóny tak, abyste zde při přípravě jídel nemuseli naběhat desítky metrů. Je zde myšleno i na případné umístění kuchyňských spotřebičů. Krom toho působí zajímavě i z hlediska designu, který je jednoduchý. Jednoduchost je v případě realizace kuchyně na místě, přírodní barvy a přímé linky hrají prim.

Chcete-li si pořídit kuchyni ALBA či některou z mnoha dalších variant, pak navštivte webové stránky http://www.sconto.cz.

Foto: sconto.cz

Komerční sdělení

-pla-

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Ivulínek

sobota, 19. prosinec 2020
23:14

No, my jsme si s ergonomíí kuchyně opravdu dlouho nevěděli rady a to až do tý doby, dokud jsme si prostě neposlali k nám domu lidi z http://pwinterier.cz a ti za nás náš problém s ergonomií a ostatně vším jiným, co v naše bytě bylo špatně, pořadili a vyměnili :-D Veliká chvála jde směrem k této firmě!


Napsal: Ivulínek [Odpovědět]

Valounek

úterý, 19. červenec 2022
08:57

to Ivulínek: Víte co, já si myslím, že ono je to pořád stejné. Člověk by měl jak v kuchyni, tak v koupelně využívat maximální množství úložného prostoru a forma by nikdy neměla mít přednost nad praktičností. Jinak to neposkládáte dohromady. My jsme si do koupelny pořídili tyhle závěsné skříňky odhttps://www.aplomo-koupelny.cz/koupelnove-skrinky-zavesne-2/ a jsme s tím v pohodě a ušetřili jsme místo pod nimi, kde máme nějaké další věci. Na tohle si člověk ale přijde sám doma a nepotřebuje k tomu nějakého odborníka na interiéry. ;)


Napsal: Valounek [Odpovědět] [Skrýt]


Čtěte také...

Mějte hygienické pomůcky vždy po ruce: Stačí si pořídit kosmetickou tašku

Mějte hygienické pomůcky vždy po ruce: Stačí si pořídit kosmetickou tašku

Také vás doma trápí, že se vám v koupelně válejí zubní pasty, kartáčky a další hygienické pomůcky libovolně po místnosti? Abyste měli vše pohromadě a nemuseli nic hledat, stačí si pořídit malou kosmetickou tašku.

Splaskl vám sedací pytel? Nevyhazujte ho, stačí si pořídit náhradní náplň

Splaskl vám sedací pytel? Nevyhazujte ho, stačí si pořídit náhradní náplň

Sedací vaky a pytle jsou velmi oblíbeným druhem nábytku, který se objevuje ve stále větším množství domácností. Jedná se o produkty, které jsou mimořádně komfortní a odborníci je doporučují i kvůli zdraví. Dokážou se totiž výborně přizpůsobit poloze těla, které tak není nepřirozeně zkřiveno a nam…


Dětská hřiště a skluzavky dnes pořídíte komplet: Na zahradě už stačí provést pouze jejich sestavení

Dětská hřiště a skluzavky dnes pořídíte komplet: Na zahradě už stačí provést pouze jejich sestavení

Letní dny plné slunka se blíží, a pokud přemýšlíte, čím udělat vašemu dítěti radost, měli byste zapřemýšlet o dětských hřištích, jejichž součástí bude i dětmi tolik oblíbená skluzavka. Jaké jsou v současné době možnosti?

Správná ergonomie kuchyně: Jak rozvrhnout jednotlivé zóny

Správná ergonomie kuchyně: Jak rozvrhnout jednotlivé zóny

Aby vaření a další práce v kuchyni pobíhaly snadno a pohodlně, je potřeba se zaměřit na ergonomii, tedy logiku uspořádání jednotlivých zón. Kuchyňský prostor je nutné při realizaci vytvořit tak, aby měl určitou logiku. Během vaření se pak nemusíme neustále pohybovat, přebíhat a mít tak při práci c…


Kuchyně snů: Výběr usnadní kuchyňský návrhář

Kuchyně snů: Výběr usnadní kuchyňský návrhář

Kuchyně je srdcem každého domu. Aby bylo možné v kuchyni připravovat dobré pokrmy, mělo by se nám v ní dobře pracovat. Už dávno jsou pryč doby, kdy byly k dostání dva tři druhy kuchyňských linek. Nabídka kuchyní je dnes více než široká. A nastává tak jiný problém – jak vybrat kuchyni snů?

Kuchyně 21. století: Samočistící trouba

Kuchyně 21. století: Samočistící trouba

Kuchyně 21. Století, to není jen moderní design, ale především inteligentní spotřebiče, které vám usnadní vaření a přípravu pokrmů. Dávno pryč jsou doby, kdy hospodyňky měly spoustu práce s úklidem pokaždé, když dovařily. Dnes už mají k dispozici myč