Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Správná ergonomie kuchyně: Jak rozvrhnout jednotlivé zóny

1. červen 2013 - Rubrika: Kuchyně - reaguj na článek

Aby vaření a další práce v kuchyni pobíhaly snadno a pohodlně, je potřeba se zaměřit na ergonomii, tedy logiku uspořádání jednotlivých zón.

Reklama

Prostor v moderní kuchyni je nutné při realizaci vytvořit tak, aby měl určitou logiku. Během vaření se pak nemusíme neustále pohybovat, přebíhat a mít tak při práci chaos a nepořádek.

Varná zóna

Kuchyni bychom měli rozdělit na několik základních zón. Tou první je varná zóna. Ta se nachází v okolí varné desky, sporáku. Součástí varné zóny by měla být odkládací plocha, ideálně po obou stranách varné desky.

V dosahu varné zóny musí být veškeré nádobí, které využíváme k vaření, tedy zejména pánve, kastroly a hrnce, pokličky atd.

Přípravná zóna

Na varnou zónu má v dobře zařízené kuchyni volně navazovat přípravná zóna. Zde probíhají veškeré přípravné práce před tím, nežli začneme vařit na sporáku či v troubě.

Pro přípravnou zónu je zvláště důležité, aby zde byl dostatečný prostor pro zpracovávání potravin a všech surovin. Právě v této zóně probíhá krájení, sekání a další činnosti.

Hlavním bodem je zde pracovní deska. Při její instalaci je důležitá správná výška, která by měla odpovídat velikosti naší postavy. Za ideální výšku se u pracovní desky považuje cca 90 centimetrů nad zemí.

Součástí přípravné zóny pak mohou být i drobné spotřebiče, jako například kuchyňský robot nebo váha.

Mycí zóna

Další zónou, kterou je ideální oddělit od přípravné a varné, pakliže to umožňuje prostor naší kuchyně, je mycí zóna. Součástí mycí zóny je vždy dřez a odkapávací prostor, případně pak také myčka nádobí.

V těsné blízkosti dřezu je vhodné udělat prostor pro mycí prostředky, utěrky a další pomůcky, které se během mytí nádobí využívají. Do prostoru je vhodné umístit také odpadkový koš.

Skladovací a zásobovací zóna

Poslední nezbytnou součástí prostoru je skladovací zóna. Ty by měla být v krajní časti kuchyně ( v kontextu ostatních zón buď nalevo či napravo).

Součástí skladovací zóny jsou chladnička, mrazák, případně i spíž na ukládání trvanlivějších potravin.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Správná instalace kuchyňské digestoře

Správná instalace kuchyňské digestoře

Digestoř je praktickým zařízením, které by nemělo chybět snad v žádné moderní kuchyni. Jedná se o doplněk, který z místnosti pomáhá odsávat páry a plynné látky, jež vznikají během vaření. Při přípravě pokrmů, zejména při smažení, vznikají výpary, které dosti způsobují zápach a nepříjemný odér v kuch…

Jak si poradit s ergonomií kuchyně? Stačí se řídit jednoduchými zásadami

Jak si poradit s ergonomií kuchyně? Stačí se řídit jednoduchými zásadami

Někdy je pohled na domácí hospodyně a příležitostné kuchaře doslova tragikomický. Neustále běhají od plotny k pracovní ploše linky, hledají potřebné pomůcky a ingredience. V případě, že jsou zde dokonce dvě osoby naráz, je situace o to horší. Je to d


Správná péče o komín: Kdy si nechat udělat revize komínu?

Správná péče o komín: Kdy si nechat udělat revize komínu?

Komínové systémy prošly v posledních letech výraznými změnami. Zatímco dříve jsme se prakticky výlučně setkávali se zděnými komíny, dnes jsou realizovány z moderních materiálů. Je to dáno hlavně tím, že se využívají pro jiné typy vytápěcích zařízení a nároky se tak mění. Ať už máte klasický komín, n…

Správná instalace venkovního bazénu

Správná instalace venkovního bazénu

Pakliže se rozhodneme si na zahradě před domem postavit venkovní bazén, je potřeba se před realizací projektu zamyslet nad několika důležitými věcmi. Bazén, který bude postaven na špatném místě, může být na zahradě spíše na obtíž.


Kuchyně snů: Výběr usnadní kuchyňský návrhář

Kuchyně snů: Výběr usnadní kuchyňský návrhář

Kuchyně je srdcem každého domu. Aby bylo možné v kuchyni připravovat dobré pokrmy, mělo by se nám v ní dobře pracovat. Už dávno jsou pryč doby, kdy byly k dostání dva tři druhy kuchyňských linek. Nabídka kuchyní je dnes více než široká. A nastává tak jiný problém – jak vybrat kuchyni snů?

Záclony vhodné do kuchyně

Záclony vhodné do kuchyně

Při výběru kuchyňské záclony do okna je třeba myslet nejen na estetické hledisko. Tato místnost je totiž vzhledem ke svému účelu dosti specifická, což krom jiného znamená, že ne všechny záclony se sem hodí.