Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Nebezpečí alergií ve městech

16. srpen 2011 - Rubrika: Životní styl - Komentáře: 1

Alergie se vyskytují nejčastější ve městech, protože kvalita ovzduší je zde výrazně horší. Mezi největší nepřátele čistého vzduchu patří automobilová doprava, teplárny a tepelné elektrárny. Některé evropské země, mezi které patří například Švédsko nebo Německo, zavádějí v centrech velkých měst takzvané nízkoemisní zóny. Vjezd do nich mají povolen jen automobily, které produkují jen malé množství škodlivin.

Reklama

Ve Švédsku se tato zóna zavedla již před patnácti lety a emise prachových částic se tak podařila snížit zhruba o 40 %. Během výzkumu v New Yorku se prokázala spojitost mezi inteligencí dětí a znečištěním ovzduší, kterému byly vystaveny jejich matky během těhotenství. Děti z nejvíce znečištěných oblastí měly v IQ testech výsledky až o pět bodů nižší.

Na základě vyhlášek hlavního města Prahy se za smogové situace vyhlašuje regulace zdrojů znečišťování. Ministerstvo životního prostředí již více než dva roky intenzivně pracuje na novém zákoně o ochraně ovzduší. K novým nástrojům navrhovaného zákona mimo jiné patří zpřísnění emisních limitů a technických požadavků na provoz zdrojů znečišťování ovzduší v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší, a nízkoemisní zóny, které by umožňovaly regulaci dopravy při zhoršení kvality ovzduší.

Ideální domácí prostředí pro alergiky

Před alergeny, které na nás neustále útočí z okolního prostředí, se dá ukrýt v moderním bydlení. Ve městech se alergenům nevyhneme, ale v bytě omezit jdou. V současné době se dostávají do podvědomí byty, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Nízkoenergetické a pasivní byty udržují příjemnou teplotu po celý rok a zajišťují bez průvanu a zbytečného úniku energie kvalitní čerstvý vzduch. Navíc je zde vzduch filtrován a zbavován tak škodlivých nečistot a prachu. V bytě je stále příjemně vlhký vzduch zabraňující vzniku plísní. Navíc tyto stavby nezatěžují životní prostředí tolik jako běžné novostavby. Potřeba tepla na vytápění nízkoenergetického bytu třídy A nepřevyšuje 50 kWh/m2.a. U společnosti JRD jsou dokonce standardy nízkoenergetických bytů třídy A 30 kWh/m2.a. Běžné novostavby se pohybují mezi 80 - 140 kWh/m2.a.

Kvalitní vnitřní prostředí v nízkoenergetických stavbách zajišťuje systém řízeného větrání s rekuperací tepla, který odstraňuje pachy. V nízkoenergetickém bytě se nesetkáte se suchým vzduchem, nevyhovující teplotou ani s vydýchaným vzduchem způsobujícím únavu, bolest hlavy i špatný spánek. Nevhodná vlhkost ovzduší má za následek vysoušení sliznic a vznik plísní. To vede k časté nevolnosti, alergiím, bolesti kloubů a nervovým potížím obyvatel. Podle studií má kvalita vzduchu přímý vliv i na pracovní výkonnost.

Systém řízeného větrání dodává rekuperací tepla potřebné množství vzduchu pokojové teploty, odvětrává pachy, filtruje vzduch od pylu a prachu a zbavuje vnitřní prostředí plynů a odérů. Neustálé proudění vzduchu navíc zabraňuje oxidu uhličitému, aby zvyšoval svou koncentraci. Ten vzniká především přirozeným procesem dýchání, důsledkem je vydýchaný vzduch, který způsobuje pocit únavy a ospalosti. Výsledkem překračování koncentrace oxidu uhličitého je slabé okysličování mozku vedoucí ke snížení koncentrace a produktivity. Nejzávažnější zdravotní potíže může způsobit oxid uhelnatý, který mimo jiné vzniká kouřením.

O JRD, s.r.o.

Na nízkoenergetické bytové domy se jako první v České republice zaměřila společnost JRD, s. r. o., jejíž projekty získaly řadu ocenění za ekologický přínos. V současné době tento developer vede na trhu nízkoenergetického a pasivního bydlení.

Společnost JRD, s. r. o. od svého vzniku v roce 2003 zrealizovala 12 projektů a ve výstavbě jsou projekty ve Strašnicích Vila Augustus a Vila Pod Altánem. Pro zájemce společnost nabízí zapůjčení bytu na zkoušku, aby si sami mohli vyzkoušet výhody zdravého bydlení před koupí.

Tisková zpráva společnosti JRD s.r.o.

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Pavlvínaaaa

středa, 1. únor 2023
20:46

Manžel byl dlouhá léta vášnivý kuřák, proto jsem mu k narozeninám koupila vaporizér pax 3 burgundy, který si po prvním vyzkoušení oblíbil. Byl velice nadšený z jednoduché obsluhy a nejvíce se mu líbilo, že není cítit nepříjemným cigaretovým kouřem. Oblíbil si několik příchutí bylinek, na které si pořídil 3-dílnou prémiovou kovovou drtičku.


Napsal: Pavlvínaaaa [Odpovědět]


Čtěte také...

Čistota půl zdraví, špína celé!

Čistota půl zdraví, špína celé!

Jste v úklidu až nezdravě pedantní, chcete, aby se všechno blýskalo a svůj domov neustále dezinfikujete? A napadlo Vás už, že by to mohlo být taky na škodu? Proč, To se dozvíte v následujícím článku! Když srovnáme dnešní domovy s domovy našich babiček a předchozích generací, dá se říct, že žijeme v…

Domov může být rájem pro alergiky

Domov může být rájem pro alergiky

Čím dál více se ve větších městech rozmáhají alergie způsobené moderním životním stylem. Podle epidemiologických studií zaviní znečištěné ovzduší úmrtí až 300 tisíc občanů EU ročně. Lidé se špatnou aktivací protilátek na prach nebo pyl ale mají možnost najít útočiště v nízkoenergetických domech a by…


TZ: Světlo Vánoc může okouzlit i váš domov

TZ: Světlo Vánoc může okouzlit i váš domov

Pečení perníčků a cukroví, vybírání dárků pro své blízké, zářící stromy ve městech, poletující sněhové vločky a chladný vzduch na náměstích provoněný svařeným vínem se skořicí.

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Bez pravidelného větrání může být v bytě nepříjemný vzduch, který může být i příčinou různých onemocnění či třeba vzniku alergických reakcí. Větrat se dá samozřejmě tak, že na chvíli otevřeme okno. Tím však dochází k situaci, kdy z bytu uniká teplo. Zejména v chladnějším období tím přicházíme o příj…


Chaty a chalupy. Perfektní investiční příležitost i víkendové útočiště

Chaty a chalupy. Perfektní investiční příležitost i víkendové útočiště

V České republice žije asi 70 % obyvatel ve městech. Jde o celosvětový nadprůměr. V posledních letech se však toto číslo snižuje - lidé si čím dál častěji uvědomují, že život ve městech vedle nesporných výhod přináší i negativa.

Pes nebo kočka: Jakého domácího mazlíčka si pořídit?

Pes nebo kočka: Jakého domácího mazlíčka si pořídit?

Vždy, když se vrátíte domů z práce, máte pocit, že něco postrádáte? Nebo možná někoho? A co si takhle pořídit miláčka, který by s vámi byl, kdykoliv byste ho potřebovali? Jakého domácího mazlíčka si však pořídit? Co takhle psa nebo kočku?