Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zahradní domek: dobrý úložný prostor

19. červenec 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Hledáte další úložné prostory, ale váš dům už tyto možnosti neposkytuje? Chcete zřídit pokoj pro hosty, ale váš dům není dostatečně veliký a nemáte místnost nazbyt? Nebo jen chcete uložit několik drobných zahradních pomocníků jako je rýč, sekačka či hrábě? Pak je dobrým řešením pořídit si zahradní domek.

Reklama

Zahradní domky jsou čím dál více oblíbené a tvoří tak nedílnou součást okolí našich domů. Proč tomu tak je? Odpovědí je několik. Nabízí totiž například možnost získání nového úložného prostoru. Vaše zahradní náčiní bude tak konečně náležitě schované a přesto budete mít vše při ruce pěkně pod jednou střechou.

Vítáte ve svém domě často návštěvy? A chcete jim nabídnout i možnost přespání? I tuto otázku za vás zahradní domek může vyřešit.

Vyberte ten správný typ pro vás

Existuje několik typů zahradních domků. Pořídit si můžete klasický dřevěný, ale i kovový či z masivního plastu. Stejně tak jsou v nabídce i různé velikosti. Malé domky jsou vhodné pro úschovu drobného zahradního náčiní. Větší může sloužit jako přístřešek pro masivnější stroje jako zahradní traktor. A stejně tak větší velikost je vhodná právě jako pokoj pro hosty. Vše je pochopitelně nutné náležitě přizpůsobit právě danému účelu.

Má-li domek sloužit jako úschovna nářadí, pak zkuste ještě více využít prostor a přistavte poličky, regály. Získáte tak více místa.

Jak domek postavit?

Pokud věříte svým montérským schopnostem, pusťte se do stavby domku sami, nebo kupte hotový, montovaný. Rozhodnete-li se pro první možnost, řiďte se návodem. Pak budete mít záruku, že montáž proběhne v pořádku. Taková práce vám zabere jen několik málo hodin a postačí k tomu pouze kladivo a vrtačka.

Podstatou stavby je základ. Zvlášť pokud chcete domek větších rozměrů. Stačí-li vám domek malých rozměrů pouze na úschovu menšího počtu náčiní, základy budovat nemusíte.

Domek potřebuje náležitou péči

Aby měl zahradní domek dlouhou životnost, je dobré jej ošetřit. V případě dřevěného materiálu je nutné použít přípravek proti houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu. V konečné fázi si materiál žádá kvalitní a dostatečně silný nátěr například z lazuru. Ten je velmi odolný.

A nezapomeňte, že nátěry a další různá nezbytná ošetření je třeba provádět před samotným montováním stavby.

Kam s ním?

Uvažujete o tom, že domek usadíte na travnatém podloží? Pak ale ošetřete případný dřevěný materiál domku například dehtovým nátěrem proti vlhkosti.

Nejvhodnějším místem je štěrkové podloží či beton. Do podkladu můžeme použít i další vhodný izolační materiál jako je izolační fólie či dřevěný rošt z hranolů, který zajistí i vzdušnost a minimální vlhkost podkladu.

Nezapomeňte na paragrafy

Jelikož i zahradní domek je stavba, podléhá proto schvalovací povinnosti. Alespoň takový domek, který slouží jako pokoj pro hosty, je opatřen vytápěním a hygienickým zákoutím. Menší domky sloužící jako úložné prostory pro náčiní nepodléhají schvalovací povinnosti.

Přesto se raději informujte na patřičném úřadě. Situace je odlišná v různých regionech. A v některých právě ohlašovací povinnost vyžadují.

Autor: Monika Tůmová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.

Jak opticky zvětšit prostor v předsíni bytu?

Jak opticky zvětšit prostor v předsíni bytu?

Předsíň je částí domácnosti, která zejména v panelových bytech neposkytuje příliš mnoho prostoru. Často tak řešíme problém, jak sem umístit veškeré potřebné předměty a nábytek tak, aby zde zůstalo dostatek místa pro volný pohyb. Řešení tohoto problému se dají najít, je ovšem nutné přistoupit k drobn…


Osvětlení verandy a zahrady: jak vybrat světla pro venkovní prostor u domu

Osvětlení verandy a zahrady: jak vybrat světla pro venkovní prostor u domu

Prostor zahrady využíváme zejména během dne, kdy venku svítí sluníčko a je k dispozici dostatek denního světla. Mnoho z nás však chce zejména během letních měsíců trávit na zahradě či na verandě svého domu i večery, kdy už venku panuje tma. V tomto případě je nutné použít umělé osvětlení. Jak vybrat…

Zahradní domky na nářadí

Zahradní domky na nářadí

Každý kutil, který se poctivě stará o svoji zahradu, jistě přivítá, pokud může veškeré náčiní potřebné pro práci na zahradě mít pod jednou střechou. Jedná se o velmi praktickou záležitost, neboť jednotlivé komponenty pak nemusí hledat po různých místech.


Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Kam s tím vším zahradním náčiním, jak je kolečko, hrábě nebo motyčka? Není hezké, když se vám jen tak povalují někdy v koutě zahrady. Schovat je můžete do zahradního domku na nářadí. A sebe před deštěm zase do zahradní chatky.

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Při letním posezení na zahradě se náramně hodí, pakliže máme k dispozici zahradní slunečník. Ten nám poskytuje stín a do určité míry může také chránit před drobnějším deštěm. Při výběru zahradního slunečníku je třeba si dávat pozor zejména na jeho konstrukci.