Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zahradní domky na nářadí

12. srpen 2010 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Každý kutil, který se poctivě stará o svoji zahradu, jistě přivítá, pokud může veškeré náčiní potřebné pro práci na zahradě mít pod jednou střechou. Jedná se o velmi praktickou záležitost, neboť jednotlivé komponenty pak nemusí hledat po různých místech.

Reklama

Pořídit lze různé varianty nářaďového domku

Ideálním řešením, kam uskladnit nářadí, je zahradní domek na nářadí. Tato stavba nezabere příliš mnoho prostoru, záleží při tom samozřejmě na Vaší potřebě.

Bude-li potřeba uskladnit větší počet nářadí a přístrojů, je vhodnější zvolit domek s většími rozměry. Zahradní domky na nářadí se vyrábějí v různých velikostech. Užitná plocha stavby se tak pohybuje zpravidla již od 2 m2 až do 15 m2. Nejmenší varianty, které jsou vhodné zejména pro dispozičně malé zahrady, se dají pořídit v cenovém relaci okolo 15.000 Kč, přičemž v ceně bývají zahrnuty doprava, materiál i sestavení. Na větší domky je pak třeba počítat nejen s dostatečným prostorem, ale také s cenou až kolem 50.000 Kč.

Dřevo nejoblíbenějším materiálem při výrobě zahradních domů na nářadí

Cena a kvalita domků na nářadí je závislá na druhu materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Nejčastěji se setkáme s dřevěnými variantami ( někdy zvanými domky srubového typu), které se na zahradu hodí více i z hlediska estetiky. Takovéto domky jsou v drtivé většině vyrobeny ze silných palubek, jako střešní krytina pak bývá v základním provedení použita pískovaná lepenka. Někteří výrobci pak umožňují za příplatek střechu pokrýt asfaltovým šindelem, který je vůči vnějším vlivům přeci jen odolnější.

Levnější varianta zahradních domků na nářadí, která sice není tak estetická, nicméně svoji praktickou stránku si samozřejmě uchovává, je vyrobena z panelů.

Nářaďové panelové domy jsou velmi jednoduché na montáž a jejich pořizovací cena je mnohem nižší nežli v případě domků srubové konstrukce. Nevýhodou bývá, že rozměry těchto domků bývají výrobcem pevně dány, zatímco u srubových domků záleží zcela na Vašich představách, jaká bude jejich konečná velikost.

Kromě dřevěných a panelových staveb se na zahradách občas můžeme setkat i s plastovými nebo plechovými nářaďovými domky, ty však často bývají originálním výtvorem kutilů, kteří se rozhodli vytvořit si jednoduchý a hlavně levný úkryt pro své zahradní náčiní.

Pozor na zatékání!

U menších nářaďových domků se nepočítá s okny. Naopak větší verze zpravidla mívají jedno až dvě menší okénka a vchod bývá zajištěn skrze dvoukřídlá vrata. Výplní oken bývá jak klasické sklo, tak i například plexisklo, které je použito hlavně z důvodu větší odolnosti. U oken lze zvolit jak výklopnou variantu, tak i možnost, kdy okno nebude možné otevřít.

Na závěr je důležité zmínit, že k tomu, aby zahradní domek na nářadí plnil svoji funkci úschovny dobře, je nutné, aby stavba byla dobře ochráněna proti zatékání. Zejména střecha by tudíž měla být vyrobena kvalitně. Jistě bychom byli neradi, pokud by veškeré náčiní zrezivělo či bylo jinak poničeno. Celá stavba by pak vlastně ztratila jakýkoliv smysl.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Zahradní domky: Praktické stavby,  které zakoupíte online

Kam s tím vším zahradním náčiním, jak je kolečko, hrábě nebo motyčka? Není hezké, když se vám jen tak povalují někdy v koutě zahrady. Schovat je můžete do zahradního domku na nářadí. A sebe před deštěm zase do zahradní chatky.

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.


Zahradní domek: dobrý úložný prostor

Zahradní domek: dobrý úložný prostor

Zahradní domky jsou čím dál více oblíbené a tvoří tak nedílnou součást okolí našich domů. Proč tomu tak je? Odpovědí je několik. Nabízí totiž například možnost získání nového úložného prostoru.

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Novým trendem zahradní architektury se stávají zahradní a koupací jezírka, bez kterých se žádná z moderních zahrad neobejde. Ptáte se, co je na nich tak výjimečného a jak na ně?


Zahradní udírna

Zahradní udírna

Pro letní posezení na zahradě je dobré mít k dispozici také zahradní gril, na němž si můžeme kdykoliv udělat různé pochoutky. Pokud se přikloníme k variantě, kdy si postavíme zděný zahradní gril a vynecháme tak mobilní grily, můžeme si je vylepšit také tím, že k nim přiděláme i udírnu. Zahradní udír…

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!