Zahradní domky na nářadí
12. srpen 2010 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článekKaždý kutil, který se poctivě stará o svoji zahradu, jistě přivítá, pokud může veškeré náčiní potřebné pro práci na zahradě mít pod jednou střechou. Jedná se o velmi praktickou záležitost, neboť jednotlivé komponenty pak nemusí hledat po různých místech.
ReklamaPořídit lze různé varianty nářaďového domku
Ideálním řešením, kam uskladnit nářadí, je zahradní domek na nářadí. Tato stavba nezabere příliš mnoho prostoru, záleží při tom samozřejmě na Vaší potřebě.
Bude-li potřeba uskladnit větší počet nářadí a přístrojů, je vhodnější zvolit domek s většími rozměry. Zahradní domky na nářadí se vyrábějí v různých velikostech. Užitná plocha stavby se tak pohybuje zpravidla již od 2 m2 až do 15 m2. Nejmenší varianty, které jsou vhodné zejména pro dispozičně malé zahrady, se dají pořídit v cenovém relaci okolo 15.000 Kč, přičemž v ceně bývají zahrnuty doprava, materiál i sestavení. Na větší domky je pak třeba počítat nejen s dostatečným prostorem, ale také s cenou až kolem 50.000 Kč.
Dřevo nejoblíbenějším materiálem při výrobě zahradních domů na nářadí
Cena a kvalita domků na nářadí je závislá na druhu materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Nejčastěji se setkáme s dřevěnými variantami ( někdy zvanými domky srubového typu), které se na zahradu hodí více i z hlediska estetiky. Takovéto domky jsou v drtivé většině vyrobeny ze silných palubek, jako střešní krytina pak bývá v základním provedení použita pískovaná lepenka. Někteří výrobci pak umožňují za příplatek střechu pokrýt asfaltovým šindelem, který je vůči vnějším vlivům přeci jen odolnější.
Levnější varianta zahradních domků na nářadí, která sice není tak estetická, nicméně svoji praktickou stránku si samozřejmě uchovává, je vyrobena z panelů.
Nářaďové panelové domy jsou velmi jednoduché na montáž a jejich pořizovací cena je mnohem nižší nežli v případě domků srubové konstrukce. Nevýhodou bývá, že rozměry těchto domků bývají výrobcem pevně dány, zatímco u srubových domků záleží zcela na Vašich představách, jaká bude jejich konečná velikost.
Kromě dřevěných a panelových staveb se na zahradách občas můžeme setkat i s plastovými nebo plechovými nářaďovými domky, ty však často bývají originálním výtvorem kutilů, kteří se rozhodli vytvořit si jednoduchý a hlavně levný úkryt pro své zahradní náčiní.
Pozor na zatékání!
U menších nářaďových domků se nepočítá s okny. Naopak větší verze zpravidla mívají jedno až dvě menší okénka a vchod bývá zajištěn skrze dvoukřídlá vrata. Výplní oken bývá jak klasické sklo, tak i například plexisklo, které je použito hlavně z důvodu větší odolnosti. U oken lze zvolit jak výklopnou variantu, tak i možnost, kdy okno nebude možné otevřít.
Na závěr je důležité zmínit, že k tomu, aby zahradní domek na nářadí plnil svoji funkci úschovny dobře, je nutné, aby stavba byla dobře ochráněna proti zatékání. Zejména střecha by tudíž měla být vyrobena kvalitně. Jistě bychom byli neradi, pokud by veškeré náčiní zrezivělo či bylo jinak poničeno. Celá stavba by pak vlastně ztratila jakýkoliv smysl.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!