Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Podle čeho vybírat zahradní traktor?

21. červen 2012 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Dostavěli jste dům a řešíte údržbu zahrady? Především u větších ploch je dobré se zamyslet, zda není na vhodnější místo sekačky zvolit spíše traktor. Jak si ho vybrat? „Pokud jste v zahradničení úplní nováčci a chcete si pořídit vhodnou zahradní techniku, měli byste zvážit velikost a členitost pozemku, možnost servisu zakoupeného stroje a typ údržby (sběr trávy, mulčování, výhoz trávy),“ říká pan Nečas, největší prodejce traktorů v Brně a dodává: „Nevhodným výběrem si můžete přivodit spoustu starostí. Každý pozemek je totiž jiný a je rozdíl, zda-li sečeme pouze rovné plochy, nebo máme zahradu ve svahu či plnou překážek, jako jsou stromy nebo záhonky.

Reklama

ŠESTERO rad pro správný výběr:

1) Velikost zahrady - zahradní traktor nad 1500 m2

Velikost plochy je klíčových faktorem. „Pro sekání pozemku nad 1500 m2 doporučujeme zahradní traktory“, říká pan Langer, prodejce travních traktorů z Chocně. Práce s traktorem je mnohem lehčí, rychlejší a pohodlnější než práce se sekačkou. Navíc při údržbě velkých ploch jen se sekačkou musíme zvážit i zdravotní riziko. Klouby kotníků mohou trpět chůzí po často nerovné zahradě, vlivem drobných vibrací trpí i zápěstí a klouby loktů. Možná i z toho důvodu dnes volí traktory i zákazníci s mnohem menšími pozemky. Například pod značkou MTD nebo luxusnější Cub Cadet dnes najdete malé kompaktní stroje za velmi příznivou cenu.

2) Povaha terénu

Pokud máte větší pozemek nebo je terén kopcovitý či do svahu, uvažujte o modelu s výkonnějším dvouválcovým motorem. Takový stroj má vyšší točivý moment, delší životnost, v těžším terénu i nižší spotřebu paliva a lepší mazání v náklonu. O něco vyšší investice se vám tak dlouhodobě vrátí. Dnes už seženete výborný dvouválcový traktor za méně než 60 tisíc Kč, což bylo ještě nedávno nereálné. Při záběru stroje nad 80 cm by mělo být žací ústrojí traktoru vybaveno pomocnými kolečky, která vám na terénních nerovnostech zabrání poškození trávníku hranou sečení.

3) Členitost terénu

Majitelé pozemku s velkým množstvím překážek (stromy, záhonky, zídky, kameny, ..) ocení traktor s dobrými manévrovacími schopnostmi , malým poloměrem otáčení a vhodnou převodovkou. Zde je už dlouho lídrem v oboru značka Cub Cadet, která nabízí speciální stroje dokonce s nulovým poloměrem otáčení, nicméně i jejich klasické zahradní traktory s hodnotou pouhých 40 cm jsou v tomto ohledu nepřekonatelné. Navíc mají funkci sečení i při couvání, což vám ušetří při manévrování další čas i energii.

4) Mulčování, sběr, výhoz

Mulčování má hned několik výhod. Rozsekané kousky trávy se přirozenou cestou rozkládají a předávají tak půdě důležité živiny. Jedná se tedy o čistě přírodní a ekonomický způsob přihnojování. „V suchých letních měsících pak mulčování slouží jako prevence před přílišným vysušováním trávníku“ sděluje další výhodu Dalibor Hajský ze společnosti Garland. Z hlediska uživatele je potom jasnou výhodou obrovská úspora času a námahy při sekání touto metodou. Není zde žádné zdržování způsobené vysypáváním trávy ze sběrného koše a rovněž odpadá starost, co s posekanou trávou. Zvláště pro velké pozemky je tato metoda ideální.

Výhoz bokem nebo zadem bez nasazeného koše má při pravidelném sekání podobné benefity jako mulčování. Navíc je neocenitelný v případech, že chcete posekat přerostlou trávu, která už se nadá pro svoji výšku zmulčovat a při sběru do koše by ucpávala výhozový tunel. Pro dosažení perfektního a profesionálního vzhledu trávníku využijete sběr do koše, který umožní kompostovat trávu odděleně. Většina modelů traktorů umožňuje pohodlné vysypávání koše přímo z místa řidiče. Stačí jen použít vhodně umístěnou páku. Pokud je pro Vás výhodné způsoby sečení kombinovat, poohlédněte se po strojích, které to umožňují. Většinou mají označení 3v1 nebo 3in1.

5) Převodovka – vybírejte dle typu převodovky a dle výkonu

Transmatic – připomíná běžnou manuální převodovku, ale bez spojky. Ta je součástí brzdového pedálu. Zpomalení se děje přibrzděním nebo podřazením (a obráceně). Výhodou jsou nízké nároky na údržbu a cena případných oprav. Tuto převodovku naleznete na levnějších strojích.

Hydrostat – nejkomfortnější způsob řazení, fungující podobně, jako automatická převodovka v automobilech. Není zde žádná řadící páka, rychlost se reguluje intenzitou sešlápnutí pedálu. Nejdůležitější při volbě traktoru s hydrostatem je věnovat dostatečnou pozornost ergonomii ovládání. Některé systémy jsou málo intuitivní a nekomfortní. Asi nejlepší ergonomii mají stroje Cub Cadet, z levnějších pak třeba traktory MTD. Máte-li velkou plochu na sečení, je dobré spojit tuto převodovku s výhodou tempomatu, který vám udrží nastavenou rychlost bez nutnosti šlapat na pedál.

6) Servis – věřte tradičním značkám

Koupě traktoru je velkou investicí. Zde se vyplatí věřit jen velkým tradičním značkám, vyrábějícím tyto poměrně složité stroje desítky let. Největšími světovými výrobci vůbec jsou společnosti Husqvarna a MTD. Mají propracovaný systém servisů, které Vám vždy odborně pomohou, nabízejí různé benefity ve formě prodloužené záruky a drží náhradní díly na Váš stroj po mnoho let. Např. na traktory MTD či jejich luxusní odnož Cub Cadet není často problém sehnat díly i po 15 letech provozu.

TIP NA MENŠÍ ZAHRADY!

Sekejte pohodlně, kupte si minirider Cub Cadet CC 114 TA se zárukou 5 let

Moderní, všestranný a komfortní rider od Cub Cadet. Neuvěřitelně kompaktní s výbornými manévrovacími schopnostmi, elektrickým startováním, bezpečnostními prvky a výkonným traktorovým motorem o objemu 420 cm3. Rider výborně zvládá všechny úkoly, ať už jde o sběr trávy, výhoz trávy pomocí deflektoru nebo mulčování.

Všechny ovládací prvky jsou logicky rozmístěny v pohodlném dosahu řidiče. Ať už jde o volič směru jízdy, volič převodového stupně, spínací skříňku nebo páku výškového nastavení sečení, kterou si můžete lehce zvolit jeden z pěti výškových stupňů v rozmezí 38 až 95 mm. Široké hrdlo palivové nádrže je vyvedeno ven a Vy tak nemusíte při každém doplňování paliva zvedat kapotu.

Výhody zahradního rideru Cub Cadet CC 114 TA:

 • Kompaktní a obratný. Bez koše nezabere o mnoho víc místa než běžná sekačka.
 • 200 l koš s hardtopem, záběr 76 cm
 • Tři funkce v jednom: sběr, výhoz, mulčování
 • Rám bez středového tunelu pro snadné nastupování
 • výškově stavitelný volant
 • Velká kola šetřící trávník
 • Přední nárazník
 • Silný traktorový motor 420 cm3
 • Malý poloměr otáčení pro výborné manévrovací schopnosti
 • Elektrostart pro pohodlné nastartování
 • Doporučená cena jen 37 990,- Kč

Více informací naleznete na stránkách www.garland.cz

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš

sobota, 22. duben 2023
21:43

My máme malou zahradu, takže bychom se tu se zahradním traktorem ani neotočili :-D . Místo něj máme robotickou sekačku, kterou jsem objednal z https://www.robotprofi.cz/sekacky-robomow/ . Sekačka nám poseká trávník a my si dáme s manželkou zatím kafe. Za celý den v práci jsme oba dost unavení, takže nepotřebuejeme ještě chodit po zahradě se sekačkou.


Napsal: Tomáš [Odpovědět]


Čtěte také...

Podle čeho vybírat záclony do obýváku?

Podle čeho vybírat záclony do obýváku?

Součástí vybavení obýváku jsou v drtivé většině také záclony. Ty mají několik funkcí. Především slouží jako dekorační prvek, který se hodí k oknům, potažmo k balkonovým dveřím. Dále slouží jako stínící prvek, zejména v kombinaci se závěsy. Pokud nevíte, jak vybrat záclony, je právě pro vás určennásl…

Dětské nádobí: Jak jej nakupovat a čeho se vyvarovat

Dětské nádobí: Jak jej nakupovat a čeho se vyvarovat

Běžné nádobí, které používáme během stravování, nejsou příliš vhodné pro malé děti. Pakliže doma máte děcka, je vhodné jim pořídit speciální dětské nádobí. To je vyráběno z odolnějších materiálů, takže se nerozbije. Je ale nutné si dát pozor na jeho kvalitu. V tomto článku se dozvíte, jak postupovat…


Jak vybírat křovinořez: Důležité rady pro zahrádkáře

Jak vybírat křovinořez: Důležité rady pro zahrádkáře

Při sekání trávy se kromě klasických sekaček a zahradních traktorů používají také křovinořezy. Na trhu jich dnes existuje celá řada. Liší se nejen v ceně, ale také ve vzhledu a konstrukci, způsobu ovládání, kvalitě a výkonu motoru. Pokud chcete používat skutečně křovinořez, který bude za něco stát, …

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.


Jak vybírat vánoční stromek?

Jak vybírat vánoční stromek?

Přírodní stromky na Vánoce se opět dostaly do módy. Zatímco na konci devadesátých let se rozmohl boom umělých stromků, dnes se mnoho rodin vrací k tradici živého stromečku. Převládají přitom jedle a borovice, méně časté jsou pak nákupy smrků. Je to dáno tím, že smrky rychle opadají a oproti jedlím n…

Indesit Advance – vestavné spotřebiče podle vašeho přání

Indesit Advance – vestavné spotřebiče podle vašeho přání

Nabídka domácích spotřebičů s moderními funkcemi je dnes už tak široká, že pro běžného spotřebitele může být těžké se v nich orientovat. Na český trh právě míří nová řada vestavných zařízení značky Indesit. Najdete v ní zejména vybavení pro vaření a pečení: varné desky, pečící trouby a digestoře. Za…