Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Péče o zahradní nábytek

29. červenec 2010 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Při pořizování zahradního nábytku bychom si měli uvědomit, že tento nábytek bude vystavěn daleko tvrdším podmínkám, nežli je tomu v případě interiérového nábytku. I proto bychom si měli důkladně zjistit, jaké vlastnosti má námi kupovaný nábytek a jak nejlépe se o něj dá pečovat.

Reklama

Při nedostatečné údržbě by se totiž velice rychle mohl znehodnotit a bylo by potřeba jeho opravy či dokonce pořízení nového. Správná údržba zahradního nábytku může nejen udržet jeho vysokou atraktivitu, ale zároveň prodloužit jeho životnost.

Péče o zahradní nábytek je samozřejmě závislá na konkrétním typu výrobku a materiálu, z něhož je vyroben. Zatímco kupříkladu hliníkové sedačky jsou velice snadno udržovatelé, u dřeva či jiných typů je péče mnohem náročnější a je třeba jí věnovat více času.

Porovnejme si tedy údržbu jednotlivého materiálu, z něhož je nábytek vyráběn:

Plastový nábytek

Venkovní nábytek vyrobený z plastu je atraktivní právě z hlediska údržby. Byť se často jedná o nábytek, který není příliš estetický a komfortní, je velice snadné jej udržovat v původní podobě. Pro čištění plastu postačí pouze hadřík navlhčený v teplé vodě, ve které případně můžeme použít některý z méně agresivních čistících přípravků.

Pro plasty bývá typické, že vlivem slunečního záření ztrácejí svoji původní barvu a lesk. Jako ochranu proti tomu lze použít různé ochranné UV laky. Jako prevence je vhodné plastový nábytek co nejméně těmto vlivům ponechávat napospas, takže pokud zrovna nábytek neužíváme, raději bychom jej měli ukrýt do stínu či překrýt.

Dřevěný nábytek

Dřevo je nejpoužívanějším materiálem při výrobě nábytku. K tomu, aby byly zachovány všechny jeho vlastnosti i v dlouhodobém horizontu, je třeba o něj pravidelně pečovat.

Častým způsobem, jak uchránit dřevěný nábytek od vnějších vlivů, je napouštění olejem. Speciální impregnační olej dokáže prodloužit jeho trvanlivost a atraktivní vzhled. Některé typy dřeva již bývají takto ošetřeny výrobcem při výrobě, nicméně i přesto je dobré se o nutnosti opětovného napouštění při nákupu informovat.

Dřevo může být rovněž napadeno plísněmi. V takovémto případě je nutné zakoupit speciální desinfekční prostředky, které by po několika nánosech měly být schopny plíseň odstranit. Jinou variantou, jak se zbavit plísně, je použití smirkového papíru, kterým nakažená místa vyčistíme. Poté je vhodné ošetřená místa znovu přetřít.

Hliníkový nábytek

Podobně jako u plastových je i údržba hliníkových zahradních nábytků velice jednoduchá. Hliník je poměrně odolným materiálem, který je pro venkovní nábytek velice vhodný.

Hliník jednoduše očistíme tak, že použijeme vlhký hadr, případně postříkáme vodou z hadice a necháme oschnout.

Hliníkový nábytek by neměl být vystavován extrémnímu počasí, tedy vysoké vlhkosti či mrazům.

Podobně jako je tomu u hliníkového nábytku, se postupuje i v případě ocelového, případně i kvalitního vyplétaného zahradního nábytku.

V první řadě je potřeba si přesné informace o údržbě zahradního nábytku zjistit již u samotného prodejce, případně zkontaktovat výrobce. Případné poškození neodborným zásahem, například použitím nějakého agresivního přípravku, totiž může mít zásadní vliv na případnou reklamaci zboží.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Lucinka445488

pátek, 24. březen 2023
12:35

Na základě jednoho rozhovoru s nejmenovanou zahradní architektkou jsme si na zahradu a také vlastně na vjezd do našeho sídla společnosti pořídili neviditelné obrubníky. A musíme říct že to bylo dobré rozhodnutí. Nebudeme muset už tolik prostředků ročně platit za zahradníka a zavlažování.


Napsal: Lucinka445488 [Odpovědět]


Čtěte také...

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!

Péče o zahradu v září

Péče o zahradu v září

Nastává období, kdy se naše my i naše zahrada musíme smířit s tím, že nastává konec léta. Majiteli zahrady nastává s počátkem září a přicházející podzimu mnoho práce, kterou je potřeba vykonat. Vzhledem k tomu, že posezení na zahradě v těchto dnech již nebude tolik aktuální, ať už z důvodu počasí či…


Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.

Péče o trávník v podzimním období - vertikutace

Péče o trávník v podzimním období - vertikutace

Péče o trávník na zahradě našeho domu se nesmí zanedbat v žádném ročním období. Platí to dvojnásobně o podzimu, kdy je potřeba trávu připravit na zimu. Pokud bychom trávník nechali v tomto čase bez povšimnutí, na jaře by nám při pohledu na něj bolely oči. Pro úpravu trávníku před zimou je velmi důle…


Péče o okna: 1. část - co provést s okny po montáži

Péče o okna: 1. část - co provést s okny po montáži

Venku se již teploty po ránu dostávají pod bod mrazu. Před příchodem zimy je důležité zkontrolovat, zda jsou okna v naší domácnosti v pořádku. Právě skrz ně totiž může během chladného období unikat výrazné množství tepla, což rapidně může zvýšit spotřebu energií v bytě či domě. V následujících dvou …

Letní péče o trávník: 5 tipů, co dělat s trávou na zahradě

Letní péče o trávník: 5 tipů, co dělat s trávou na zahradě

Letní péče o trávník: 5 tipů, co dělat s trávou na zahradě I v letním období je třeba se starat o trávník na zahradě. V červenci či srpnu obvykle venku panují vysoké teploty. Nedostatečná péče o trávník může mít za následek jeho seschnutí.