Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Péče o zahradu v září

13. září 2010 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Nastává období, kdy se naše my i naše zahrada musíme smířit s tím, že nastává konec léta. Majiteli zahrady nastává s počátkem září a přicházející podzimu mnoho práce, kterou je potřeba vykonat.

Reklama

Péče o nábytek

Vzhledem k tomu, že posezení na zahradě v těchto dnech již nebude tolik aktuální, ať už z důvodu počasí či z pracovní vytíženosti, neboť období dovolených skončilo, je třeba se v první řadě postarat o zahradní nábytek, který jsme měli prakticky po celé léto venku. Prvotní náležitostí by bezesporu mělo být řádné očištění lavic, sedaček a stolů dle rad, které jsme uváděli již v jednom z našich předchozích článků věnovanému péči o zahradní nábytek, dále jeho uskladnění buď přímo v domě, případně v zahradním domku k tomu určeném.

Co je třeba udělat na zahradě

Ovocná zahrada

Máme-li na zahradě vysazené ovocné stromy, jako jsou jabloně, švestky či třeba hrušky, nastává období, kdy je potřeba sklidit úrodu. Pokud bychom totiž sklizeň neprovedli, staré a shnilé ovoce by postupem času popadalo na zem, kde by poškodilo, alespoň na určitou dobu, celkový vzhled zahrady.

Shnilé ovoce i zelenina jsou také ideální pro přítomnost různých škůdců a chorob. A samozřejmě bychom otálením přišli o plody, ze kterých se pak můžeme těšit po celý rok v podobě různých zavařenin a džemů. Pokud chceme ovoce skladovat, pak je třeba jej uskladnit v domě v chladnějších prostorech, nejlépe ve sklepě, a to tak, aby zde teplota nedosahovala více jak 7 stupňů. Budeme-li konkrétně ukládat jablka, pak je doporučeno je dávat do lísek stopkami nahoru.

Pakliže máme sklizeno, je dobré rovněž provést kontrolu stavu stromků, případně je chemicky ošetřit tak, aby nebyly napadány škůdci.

Okrasná zahrada

Při péči o okrasnou zahradu je třeba se v tomto období zaměřit především na výsadbu. V září je ideální čas na výsadbu cibulových rostlin, jako jsou třeba tulipány, lilie či ladoňky. Probíhat by měla též výsadba jehličnanů a stálozelených dřevin. V tomto případě se doporučuje sázet dřeviny i s kořenovým balem.

Okrasná zahrada v období babího léta zabere spoustu práce. Je totiž kromě výše uvedeného dále pečovat o okrasné dřeviny, které již máme vysazeny, zejména proto, aby nedošlo k jejich namrznutí. Již období září s sebou totiž přináší první mrazíky v ranních hodinách a dřeviny, které jsou na nižší teploty citlivější, by mohly lehce namrznout. Je také potřeba postupně ošetřit plochu zahrady, na niž budeme chtít na jaře sázet. I trávník, který máme před domem na zahradě, je třeba ještě několikrát posekat a ošetřit proti plísním.

Jak z výše uvedeného vyplývá, konec léta přináší majitelům zahrad ( ovocných i okrasných) spoustu práce. A proto není čas na váhání, je třeba se do práce pustit co nejdříve.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

eliška

neděle, 18. září 2022
22:55

U nás doma se teď hodně mluví o tom, že bychom si jako rodina měli alespoň na chalupu a nebo na chatu v horách pořídit zahradní grily. Že prý my jako rodina o 6 členech bychom mohli více času trávit společně právě u grilu. Já teda nevím, podle mě je lepší si zajít do restaurace.


Napsal: eliška [Odpovědět]


Čtěte také...

Letní péče o trávník: 5 tipů, co dělat s trávou na zahradě

Letní péče o trávník: 5 tipů,  co dělat s trávou na zahradě

Letní péče o trávník: 5 tipů, co dělat s trávou na zahradě I v letním období je třeba se starat o trávník na zahradě. V červenci či srpnu obvykle venku panují vysoké teploty. Nedostatečná péče o trávník může mít za následek jeho seschnutí.

Péče o zahradní nábytek

Péče o zahradní nábytek

Při pořizování zahradního nábytku bychom si měli uvědomit, že tento nábytek bude vystavěn daleko tvrdším podmínkám, nežli je tomu v případě interiérového nábytku. I proto bychom si měli důkladně zjistit, jaké vlastnosti má námi kupovaný nábytek a jak nejlépe se o něj dá pečovat. Při nedostatečné údr…


Zavlažovací systémy na zahradu

Zavlažovací systémy na zahradu

Zapomeňte na ruční zavlažování zahrady. Zavlažovací systém pro zahradu udělá vše za Vás. Stačí jen naprogramovat dobu a frekvenci zavlažování a máte po práci.

Péče o trávník v podzimním období - vertikutace

Péče o trávník v podzimním období - vertikutace

Péče o trávník na zahradě našeho domu se nesmí zanedbat v žádném ročním období. Platí to dvojnásobně o podzimu, kdy je potřeba trávu připravit na zimu. Pokud bychom trávník nechali v tomto čase bez povšimnutí, na jaře by nám při pohledu na něj bolely oči. Pro úpravu trávníku před zimou je velmi důle…


Péče o okna: 1. část - co provést s okny po montáži

Péče o okna: 1. část - co provést s okny po montáži

Venku se již teploty po ránu dostávají pod bod mrazu. Před příchodem zimy je důležité zkontrolovat, zda jsou okna v naší domácnosti v pořádku. Právě skrz ně totiž může během chladného období unikat výrazné množství tepla, což rapidně může zvýšit spotřebu energií v bytě či domě. V následujících dvou …

Když investujete do rodinného domu, nezapomeňte na zahradu

Když investujete do rodinného domu,  nezapomeňte na zahradu

V momentě, kdy se rozhodujete, zda si pořídíte nový rodinný dům, v němž byste strávili vy i vaše rodina zbytek života, je vhodné se zaměřit nejen na samotný dům, ale také na prostor, který je k dispozici kolem něj. Není dobré si kupovat rodinný dům, kdy součástí pozemku není žádná zahrada.